b_300_300_16777215_10_images_240816_192.jpg

اساس نیوز،عبیداالله جمالزائی : سید و سالار جوانمردان،حضرت امام حسین(رض) با قیام و شهادت خویش،درس عزت،شرف ومبارزه با ظلم و استبداد را به جهانیان آموخت.


باید دانست که هر صفحه از تاریخ،برای انسان جای عبرت است،بالخصوص حوادث مهم آن،من جمله شهادت سیدنا وسید شباب اهل الجنه،حضرت حسین (رض)نه تنها حادثه ی مهمی از تاریخ است ،بلکه در تاریخ جهان هم از امتیازی خاص برخوردار است.(1)


ولادت و فضایل امام حسین (رض)
حضرت حسین (رض)پنجم شعبان سال چهارم هجری، در مدینه ی منور چشم به جهان گشود.ایشان در سال 61هجری و روز دهم محرم به عمر پنجاه و پنج سالگی به شهادت نایل گشت.رسول الله (ص) ایشان را تحنبک فرمود. یعنی بعد از ولادت وی خرمایی جویده و در دهانش انداخت.و در گوشش اذان داد و در حق وی دعا کرد،و ایشان را حسین نام نهاد،و روز هفتم برایش عقیقه نمود،وی از همان طفلی شجاع و دلیر بود آن حضرت (ص) در حق او فرمود:"حسین منی و انا من حسین اللهم احب حسینا"(2)


حضرت حسین (رض) ازمن ومن از حضرت حسین هستم.بار الها حضرت حسین(رض)را محبوب دار.


روزی ابن عمر(رض) به سایه کعبه نشسته بود که حضرت حسین (رض) وارد شد به محض دیدن اوفرمود:این شخص در این زمان نزد اهل آسمان،از تمام افراد روی زمین محبوبتر است.


حضرت حسین (رض)بسیار سخاوت داشت جهت همکاری با مردم از جان ومال خویش دریغ نمی ورزیدومی فرمود:بر آوردن حاجت شخصی نزد من از یک ماه اعتکاف بهتر است.


قیام وشهادت
حضرت حسین(رض) در ورع و تقوی و شجاعت بی نظیر بود.پس از مرگ معاویه (رض) مردم کوفه او را دعوت کردند که به کوفه برود تا با او بیعت کنند.

   حضرت حسین (رض) با جمعی از یاران و خانواده ی خود به سوی عراق حرکت کرد تا اقدام به تشکیل یک حکومت اسلامی علیه یزید،که فسق و فجور او برایش واضح شده بود بنماید. اما مردم کوفه با آن حضرت (رض) غدر کردند و علیه آن حضرت لشکر ابن زیاد را تقویت نمودند و در نزدیکی (کربلا) سپاهیانی که عبیدالله ابن زیاد به فرمان یزید برای جلوگیری از آن حضرت فرستاده بود مانع حرکت وی شدند .

  بالاخره همان افرادی که اصرار و مبالغه آنها سبب حرکت حضرت حسین (رض) به طرف کوفه شده بود سر انجام شخصا به مقابله و مبارزه با فرزند پیغمبر خدا پرداخته،دین را به دنیا فروختند و خساره دنیا و آخرت را خریدند و بالاخره آن حضرت (رض) در چندین معرکه با هفتاد و دو تن از اصحاب و یارانش در مقابل آن فساق و دشمنان اسلام دادِ شجاعت داده و در روز شنبه دهم محرم سال61 هجری در سرزمین کربلا جام شهادت نوشیده،روح مبارکش به ملا اعلی و جوار حق پرواز نمود.انا لله و انا الیه رجعون.


مرقد مطهر آن حضرت (رض) در کربلا،زیارت گاه مسلمانان جهان است.(3)


اثر جریان شهادت بر فضای آسمان
ابن اثیر و عموم مورخین نوشته اند بعد از شهادت حضرت حسین(رض)مدت دو یا سه ماه کیفیت آسمان چنین بود که چون آفتاب طلوع می کرد و اشعه ی آن بر در و دیوار می افتاد، چنان سرخ بود که گویا بر دیوار ها خون ریخته شده است.(4)


خواب ابن عباس هنگام شهادت حضرت حسین
بیهقی در دلایل با سند روایت کرده که شبی حضرت عبدالله بن عباس (رض)،رسول الله (ص) را در خواب دید که ایشان به وقت ظهر پریشان حال و پراکنده مو است و در دستش شیشه ای دارد که پر از خون است،ابن عباس (رض) می فرماید:گفتم در این شیشه چیست؟ فرمود:خون حضرت حسین (رض) ،می خواهم  این ها را پیش خداوند متعال عرضه نمایم.

  حضرت عبدالله بن عباس (رض)همان وقت به مردم اطلاع داده بود که حضرت حسین شهید شده است .بعد از چند روز خبر رسید که حضرت حسین(رض) به شهادت رسیده است .چون بعدا مردم حساب کردند همان روزی که ابن عباس خبر داده بود وی به شهادت رسیده بود.


انتقام خداوند از قاتلین امام حسین
خداوند متعال قاتلین امام حسین (رض) رابه سزای اعمال شان رساند من جمله عبیدالله بن زیاد و یزید بن معاویه وتمام کسانی که در  شهادت رساندن امام حسین(رض) دست داشتند هلاک شدند.عبیدالله بن زیاد به دست ابراهیم بن اشتر کشته شد.و ابن کثیر می فرماید:ازقاتلین امام کسی نجات پیدا نکرد، تا اینکه در همین دنیا همه به آفات ومریض و جنون در  مبتلا شدند.(5)


قاتل حضرت حسین کور شد
ابن جوزی روایت کرده پیرمردی در قتل حضرت حسین(رض)شریک بود او یک دفعه نابینا شد .مردم علتش را از او پرسیدند در پاسخ گفت:رسول الله را در خواب دیدم که آستین بالا زده بود و شمشیری به کف دارد و جلوی رویش چرمی پهن است که جلوی آن حضرت (ص)شخصی به قتل می رسد و ده نفر از قاتلان حضرت حسین (رض)ذبح شده و افتاده اند سپس وی مرا تشر زد و میله ای که با خون حضرت حسین (رض) آلوده بود در چشم هایم کشید که بر اثر آن صبح به حالت کوری بیدار شدم.


تیر زننده ی حضرت حسین بر اثر تشنگی مرد
آن کسی که حضرت حسین(رض)را تیر زد و نگذاشت آب بنوشد، خداوند متعال او را به مرض استسقاء مبتلا ساخت  هر چه آب می نوشید تشنگی اش بر طرف نمی شد. تا این که سر انجام بر اثر نوشیدن آب زیاد،شکمش ترکیده به هلاکت رسید.


هلاکت یزید
بعد از شهادت حضرت حسین(رض)حتی یک روز هم یزید آسایش نداشت و تمام مملکت اسلامی خون شهداء را از او مطالبه نموده و از هر طرف شورش نمودند. بعد از شهادت امام حسین،یزید بمدت دو سال و هشت ماه و به روایتی دیگر سه سال وهشت ماه به حالت ذلت زندگی گذرانیده و سپس از بین رفت.


وظیفه ما چیست؟
وظیفه ما و بهره ی ما از این حادثه تلخ این است که شهادت عظمای آن حضرت (رض) درس پختگی در ایمان و اسلام و پایداری در متابعت سنت وی و جد امجدش حضرت رسول اکرم (ص) را یاد گرفته،به ادامه ی برنامه ی او بکوشیم و از ظلم و استبداد بر حذر بوده،از فسق و فجور بر کنار باشیم و به خصال پاک امامخود را آراسته سازیم و از عادات زشت یزیدی بپرهیزیم و در برابر هیچ فرعون استبداد و شیطان فجوری سر تسلیم خم نکنیم و در برابر مصائب صبر و شکیبایی را پیشه خود سازیم.
تنظیم:عبیدالله جمالزایی کارشناس علوم اسلامی
1-شهید کربلا/5،مفتی محمد شفیع رح                      2-اخرجه الحاکم فی المستدرک
3-شهسوار کربلا/مولوی عبدالرحمن سربازی                4-شهید کربلا/94
5-موسوعه السیر دکتر صلابی8/575

مطالب مرتبط:

افزایش تدابیر امنیتی پیرامون مراکز حساس در اردن

داعش در یک ویدئوی تازه ایران را تهدید کرد

آزادی بزرگترین میدان گازی سوریه از دست داعش

تکذیب خبر ترور نماینده روسیه در ناتو /مقتول حسابرس

سناتور گراهام:روابط آمریکا و عربستان تا زمان برخور

استخدام همجنسگرایان توسط داعش؟؟!!

ا

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان: محبت د

شکنجه مسلمانان در زندانی در استرالیا

نمازخوان ترین مردم در کدام کشورها زندگی می کنند؟

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات