b_300_300_16777215_10_images_4cf5adad613849b6b4c8563e983a77db.jpg

اساس نیوز: تاریخ حضور مسلمانان در چین به اندکی بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام (ص) باز می گردد، بازرگانان عرب با خود اسلام را به چین بردند و عرب ها و فارس ها مناطقی را در شهرهای چین همچون گوانگژو، یانگچو، چوانچو و ... را ایجاد و با حفظ دین خود و پایبندی به قوانین چین با چینی های وصلت کردند.


آمار رسمی مسلمانان چین 30 میلیون نفر اعلام شده است، ولی منابع زیادی تاکید می کنند این رقم نادرست است و علی رغم اینکه ارائه آمار دقیق از مسلمانان چین دشوار است ولی آمارهای غیر رسمی شمار مسلمانان چین را 100 میلیون نفر برآورد می کند. در گزارش شبکه انگلیسی «BON news»، تعداد مسلمانان 100 تا 130 میلیون نفر اعلام شد که این رقم معادل 10 درصد کل جمعیت چین است، مسئله قابل توجه این است که آمار مسلمانان چین از تمام مسلمانان عربستان، عراق و سوریه بیشتر است.99 درصد مسلمانان چین از «اهل سنت» هستند

99.9 درصد از مسلمانان چین از اهل سنت هستند، مسلمانان چین به دو قسمت تقسیم می شوند، بخشی که در کشور چین زندگی و بخشی که در اقلیم ترکستان شرقی زندگی می کنند، این کشور اسلامی که چین آن را تصاحب کرده و همچنان در اشغال چین است.


در چین بیش از 34 هزار مسجد و بالغ بر 45 هزار امام جماعت وجود دارد.از 60 سال پیش مسلمانان «ایغور» چین سرکوب می شوند.35  میلیون مسلمان ایغور چین از حدود 60 سال پیش به بهانه مبارزه با افراطی گری دینی در معرض ظلم، تبعیض و سرکوب قرار دارند. منطقه ترکستان شرقی از سال 2009 شاهد رفتارهای خشن است و بیش از 92 درصد مسلمانان منطقه ترکستان شرقی در معرض ظلم و محرومیت علنی قرار دارند. مسئولان چین به صورت عمدی مسلمانان ایغور را تحقیر می کنند و ائمه جماعت را مجبور به رقص در میادین عمومی و دشنام به دین اسلام می کنند.


گفتنی است ایغورها مردم ساکن شمار غرب چین هستند که در ایالت «سین کیانگ» یا ترکستان شرقی زندگی می کنند.


در سال 2014 دولت چین موج سرکوب علیه مسلمانان ایغور در شهر اورومچی بزرگترین شهر ترکستان شرقی به راه انداخت و ده ها نفر از آنها اعدام و صدها نفر دیگر دیگر را بدون محاکمه عادلانه بازداشت کرد. دادستان چین در گزارش سالانه خود در سال 2014 با تفاخر اعلام کرد که مسئولان چین بیش از 27 هزار نفر از مسلمانان ایغور را تنها در یک سال بازداشت کرده اند.


مسلمانان ایغور چین دو بار قتل عام شده اند، بار اول در سال 1863 میلادی که بیش از یک میلیون مسلمان به قتل رسید و بار دوم در سال 1949 بود که نظام کمونیست چینی این بار نیز بیش از یک میلیون ایغور را به قتل رساند.چین مانع از روزه گرفتن مسلمانان این کشور می شود

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان رسانه های چینی در «سین کیانگ»  به صورت رسمی به مسلمانان چین در مورد روزه داری هشدار دادند. در همین راستا روزنامه ایندپندنت نوشت، چین باردیگر روزه گرفتن را در استان «سین کیانگ»  بر کارمندان عمومی، دانشجویان و اساتید ممنوع اعلام کرد و به مدارس و ادارات دولتی در مورد آنچه که سوء استفاده مدارس از تبلیغات دینی خواند، هشدار داد.


اجبار ائمه جماعات به رقص در اماکن عمومی

مسئولان محلی استان «سین کیانگ» چین ائمه جماعات مساجد و ائمه جماعاتی که در پارک تمدن تجمع کرده بودند را به رقص در اماکن عمومی، غنا، سر دادن شعاریی در حمایت از دولت و شعارهایی در برتری دولت چین بر دین مجبور کردند.


«تومتورک» معاون رئیس شورای ایغور اجبار ائمه جماعات به رقص همانند رقاصه های زن را توهین به جهان اسلام دانست و تاکید کرد: مسئولان چین همه ائمه جماعات مساجد شهر اورومچی در ترکستان شرقی را در میدان عمومی جمع کرده و آنها را مجبور به رقص کردند و بر سر آنها فریاد می زدند: «این خداوند نیست که حقوق شما را می دهد بلکه این دولت چین است که به شما حقوق می دهد.»


اجبار مسلمانان به فروش سیگار و مشروبات الکلی

مسئولان چین در راستای تلاش برای تضعیف ارزش های اسلامی فروشگاه ها و مالکان رستوران ها را در ایالات «سین کیانگ» مجبور به فروش مشروبات الکلی و سیگار و نمایش آن در ویترین فروشگاه ها کردند.


عادل سلیمان مسئول حزب کمونیست چین در روستای «آکچ» واقع در جنوب «سین کیانگ» در گفتگو با واشنگتن پست، اظهار داشت: فروشگاه ها در سال 2012 به خاطر ممانعت از تمسخر و تحقیر عمومی فروش مشروبات و سیگار را متوقف کردند و همزمان با آن اهالی این منطقه از مصرف سیگار و مشروبات الکلی امتناع کردند.


مسئولان دولتی این اقدام را رادیکالسیم دینی می دانند به همین خاطر مالکان فروشگاه ها را مجبور به فروش سیگار و مشروبات الکلی می کنند و آنها را تهدید می کنند که در صورت سرپیچی از این دستور فروشگاه هایشان بسته خواهد شد.


مردان حق بلند کردن محاسن و زنان حق پوشیدن حجاب ندارند

مسئولان چین قانون ممنوعیت حجاب و نقاب را در منطقه «سین کیانگ» اعلام کردند. در آگوست گذشته نیز مسئولان محلی پوشیدن حجاب، نقاب و برقع و هرگونه لباس با تصاویر ستاره و هلال ماه را ممنوع اعلام کردند.


همچنین مسئولان محلی سوار شدن افراد دارای محاسن را در وسایل حمل و نقل عمومی شهر ممنوع اعلام کردند و تهدید کردند کسانی که با مأموران بازرسی همکاری نکنند دستگیر خواهند شد. روزنامه «یومیه کارامای» نوشت: مسئولان محلی افراد دارای محاسن بلند و لباس هایی با عکس هلال ماه نمی توانند سوار اتوبوس های شهرداری شوند، همچنین زنان محجبه نیز نمی توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.


ذخایر نفتی چین در مناطق مسلمان نشین است

ترکستان شرقی 80 درصد از نیازهای نفتی چین را برآورده می کند، برخی کارشناسان ذخایر نفتی این منطقه را اندازه ذخایر نفتی عربستان برآورد می کنند. نتایج یک پژوهش نشان می دهد بیش از 90 درصد معادن اورانیوم چین که مرغوبترین اورانیوم جهان است در این منطقه قرار دارد.


ترکستان شرقی به عنوان گذرگاه زمینی چین را به میادین نفت و گاز قرقیزستان و آسیای مرکزی متصل می کند، نبابراین منابع یکی از دلایل مصیبت های مسلمانان چین به شمار می رود، با همه این منابع سطح زندگی مسلمانان ترکستان شرقی بسیار پایین است و آنها به خاطر تبعیض آموزشی با معظل بیکاری و بی سوادی مواجه هستند و نمی توانند در زمینه های اقتصادی نقش آفرینی کنند.


مسلمانان چین جنگ سوریه را بر سرکوب چین ترجیح می دهند

مسلمانان آویغور زندگی در زیر آتش جنگ سوریه را بر زندگی در شرایط ظلم، ستم و سرکوب مسئولان چینی ترجیح میی دهند.


ده ها خانواده مسلمان چینی به خاطر سرکوب و ظلم و نبود آزادی و محرومیت مسلمانان از انجام مناسک دینی، به سوریه مهاجرت کرده و به معارضان مسلح و تروریست ها پیوسته اند.افزایش گرویدن چینی ها به گروهک داعش

منابع متعددی اعلام کرده اند که اخیرا داوطلبان چینی زیادی به گروهک داعش پیوسته اند. گزارش های امنیتی حاکی از آن است که عناصر چینی در داعش به ویژه در شمال شرق سوریه در سمت های بالای فرماندهی و رهبری قرار دارند.


«تییری میسان» روزنامه نگار فرانسوی در گزارشی مطبوعاتی در ژوئن 2014 تصریح کرد: صدها پیکارجوی چینی از اقلیت مسلمان ایغور به داعش در شمال شرق سوریه پیوسته اند و برخی از آنها در مدت کوتاهی به خاطر تجارب جنگی که در منطقه «سین کیانگ» کسب کرده اند به درجات عالی فرماندهی رسیده اند؛ حتی برخی از آنها در زمینه تکنولوژی های نوین و برخی دیگر در زمینه سلاح های سنگین دارای تخصص هستند.


برخی منابع از آنها به خاطر اینکه نسبت به دیگر عناصر داعش کمتر افراطی هستند، تحت عنوان «داعشی های چینی» یاد می کنند. آنها بعد از اینکه کنترل موصل عراق به دست گروهک داعش افتاد به این گروهک پیوستند.

منبع: ترجمه سرویس بین الملل ***

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

کناره گیری مسعود بارزانی از قدرت به‌درخواست قدرت‌ه

روز خبرنگار و فعالان رسانه ای اهل سنت

پیام پوتین به شاه عربستان:بیشتر لجاجت کنید،وارد فا

پرچم داعش بر بالای یک سد امریکا

ماموستا قادری:سپاه حافظ و نگهبان ایران است؛همه پاس

فتوای جنجالی مفتی الأزهری مصر ، خشم مردان مصری را

ا

اهل سنت ایران و مشکله ی آزادی

صداهای عجیب آسمان برخی شهرهای عربی از چه بود؟

اختلاف در مواضع با ترکیه به معنی خوب نبودن روابط ن

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات