b_300_300_16777215_10_images_655465454.jpg

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری* : فاجعه انسانی در حال وقوع در مورد مسلمانان ساکن میانمار به خبر اول رسانه های دنیای اسلام تبدیل شده است .

رسانه های غربی نیز کم و بیش به این مساله پرداخته اند .هر چند این پردازش با عمق و گستره فاجعه انسانی در حال وقوع در حق مسلمانان روهینگیایی متناسب نبوده است .

   تصاویر زنان و کودکان آواره مسلمان میانماری که خانه و مزارع آنها به آتش کشیده شده و از ترس جان شان به کشور همسایه بنگلادش پناه برده اند ، دل هر انسانی را به درد می آورد .قتل و عام فجیع زنان و بچه های مسلمان هم به صحنه کامل تراژدیک نسل کشی در قرن بیست و یکم تبدیل شده است .سکوت مرگبار مدعیان حقوق بشر و محکومیت صرف این اقدامات باعث شده است که معیار های سلیقه ای حقوق بشر غربی بار دیگر مورد سوال قرار گیرد .

  نکته جالب در مورد قتل و عام مسلمانان میانمار این است که آنگ سان سوچی نخست وزیر میانمار که در سال 1991 برنده جایزه نوبل شده و در سال های گذشته از او به عنوان یک آزادیخواه و مدافع حقوق بشر یاد می شد ،در اظهاراتی قابل تامل خاطرنشان کرده است که اقدامات ارتش میانمار در مناطق مسلمان نشین این کشور در جهت مبارزه با تروریسم است !

  شعار مبارزه با تروریسم بعد از حوادث 11 سپتامبر 2001 به عنوان اصلی ترین دستاویز مبارزه با اسلام و مسلمانان مورد استفاده قرار گرفته است .در دو دهه اخیر غرب و به ویژه امریکا به بهانه مبارزه با تروریسم دامنه مداخله گری خود در بلاد اسلامی را گسترش داده است. برخی از حکام اسلامی هم به عنوان جاده صاف کن حضور غرب در دنیای اسلام شده و نه تنها خواستار پایان یافتن این مداخله گری هانیستند، بلکه برای جلب حمایت آنها در مسیر تداوم زمامداری شان مجوز احداث پایگاه نظامی به غربی ها می دهند.

در زمینه فجایع جاری در میانمار و کشتار مسلمانان مظلوم این کشور دو نکته مهم وجود دارد :

  • نکته اول این است که اگر بجای صدها مسلمان میانماری که در سال های اخیر بوسیله ارتش و بودائیان افراطی این کشور قتل و عام شدند، چند مسیحی و یا یهودی کشته می شدند آیا عکس العمل دنیای متمدن در حد چند بیانیه محکومیت خلاصه می شد ؟ قطعا خیر

اگر قربانبان این فاجعه بجای مسلمانان یهودی ها یا مسیحیان بودند غربی ها میانمار را به آتش می کشیدند .

نکته درد آور این فاجعه این است که بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس در تماس با خانم سوچی نخست وزیر میانمار از وی و اقدامات دولت وی بر علیه مسلمانان میانمار حمایت کرد .این موضع گیری سقوط مرگبار انسانیت در تمدن غربی است .

  • نکته دوم در زمینه این فاجعه این است که چرا دنیای اسلام در مدیریت فجایعی مثل حوادث میانمار نمی تواند از ظرفیت انسانی میلیاردها مسلمان استفاده کند ؟به عبارت ساده تر چرا دنیای اسلام از مواجه با کشور کوچکی مثل میانمار نیز عاجر مانده است ؟

   علت اصلی این عجز و ناتوانی این است که در صحنه ائتلاف ها و اتحادهای جاری در نظام بین الملل، جهان اسلام و امت اسلامی تنها در حد یک نام بوده و اختلافات درونی کشورهای اسلامی اثرگذاری های جمعی آنها در قبال رویدادها را به حداقل رسانده است .کشورهای اسلامی در شرایط موجود در حدی مشغول مسائل داخلی خود گشته اند که دیگر مجالی برای حرکت مشترک در قبال تهدیدات باقی نمانده است .

   سیاست طراحی شده غرب درباره جهان اسلام اجرای استراتژی خود مشغولی کشورهای مسلمان است .این سیاست نمونه به روز شده سیاست کهنه تفرقه بیانداز و حکومت کن انگلیسی هاست .در چارچوب این سیاست تلاش می شودبرای جلوگیری از انسجام و تجمیع توان دنیای اسلام اختلافات داخلی کشورهای اسلامی تشدید گردد.

دشمنان دین ما به خوبی می دانند که چنانچه همه توان مالی ،انسانی و فنی مسلمانان در کنار هم تجمیع گردد، جهان اسلام به قدرت نخست نظام بین الملل تبدیل خواهد شد .این شرایط کابوس غرب است .بر اساس همین شرایط هم ساموئل هانتینگتون نظریه پرداز شاخص آمریکایی درنظریه برخورد تمدن های خود خاطرنشان می کند ،بدون شک جهان اسلام و تمدن اسلامی بزرگترین خطر برای تمدن غرب است و باید از طرق مختلف تلاش کرد تا قدرت این تمدن کاهش یابد .

اروپایی ها از یاد نبرده اند که در اوج قدرت خلافت عثمانی زمانی که ناوگان مسلمانان از سواحل شهرهای اروپایی عبور می کرد، آنها از ترس شان نمی توانستند ناقوس کلیسها هایشان را به صدا درآورند و کودکان خود را از کوچه ها به خانه ها فرا می خواندند.

اما امروز دنیای اسلام در چه شرایطی گرفتار آمده است ؟

شرایط کنونی مسلمانان در این چند عبارت خلاصه می گردد :

خفت ،ناتوانی ،اختلاف داخلی و جهل و ناآگاهی

  در مسیر اجرای سیاست خود مشغولی مسلمانان یکی از بازیگران اصلی گروه های به ظاهر جهادی تندرو هستند که از یک طرف زمینه مداخله و حضور کفار در بلاد اسلامی را مهیا کرده از طرف دیگر هم بر آتش اختلاف و چند دستگی مذهبی می دمند.

نمود بارز این گونه گروه ها داعش است .گروه تکفیری داعش در چند سال گذشته بیشترین حجم درگیری و اختلاف داخلی را  در دنیای اسلام و بویژه منطقه حساس خاورمیانه ایجاد کرده است .بطور قطع ظهور و بروز این گروه در راستای همان سیاست خودمشغولی مسلمانان است .

  مهم ترین کارکرد داعش برای غرب این بوده است که اختلافات داخلی و فرقه ای را تشدید کرده و حجم قابل توجهی از منابع انسانی و مالی کشورهای مسلمان را مصروف خود کرده است .این شرایط بهترین گزینه ممکن برای غرب و سیاست های خصمانه ان بر علیه مسلمانان است .

در نهایت بنظر می رسد تا زمانی که خود مشغولی های داخلی دنیای اسلام و مسلمانان تداوم داشته باشد، مظالم جاری بر مسلمانان میانمار ،فلسطین ،افغانستان و ...تداوم پیدا خواهد کرد .عقلای مسلمان باید هوشیار بوده و زمینه خروج از این خودمشغولی را فراهم نمایند .

 *عبدالقیوم شکاری استاد اهل سنت دانشگاه است .

مطالب مرتبط:

آمریکا همه جنگنده های پیشرفته اف 35 را زمین گیر کر

برنامه مسلمانان برای مقابله با افراط گرایی در فران

 

حمله مسلحانه در لاس وگاس آمریکا شمار زیادی مجروح ب

ترامپ : احتمال دارد توافق انجام شده با کره شمالی "

دختر آمریکایی به ابهامات اسلامی همشهریان خود پاسخ

امریکا پایتخت جدیدی را به فلسطین پیشنهاد کرد

انتقاد فعال رسانه ای اهل سنت از پوشش پررنگ قتل خاش

عذرخواهی شبکه پنج سیما از اهل‌سنت

اظهار همدردی مدیر محترم حوزه علمیه احناف خواف با ز

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات