b_300_300_16777215_10_images_dsh_3.jpg

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری : در روزهای اخیر و پس از انجام چند اقدام تروریستی کور در برخی از کشورهای اروپایی از طرف عوامل داعش، امواج خفته اسلام ستیزی در این قاره بار دیگر بیدار شد .

در این اقدامات خشونت بار برخی از شهروندان عادی اروپایی با کامیون و سایر وسایل نقلیه زیر گرفته شده و یا با چاقو مورد حمله قرار گرفتند. متعاقب این اقدامات از گوشه و کنار اظهارات ضد اسلامی شنیده می شود و اماکن اسلامی مورد تعرض قرار می گیرد .

  مسلمانان ساکن کشورهای غربی در چند سال گذشته بدترین دوران زندگی خود را در این کشورها سپری می کنند .نگاه غالب به آنها در این کشورها بر اساس یک ذهنیت مخوف بوده و به قول یکی از روزنامه های افراطی راست گرای آلمانی ،مسلمانان در کشورهای غربی به سان بمب های ساعتی متحرک هستند که هر آن ممکن است منفجر گردند.

   تعرض و بی احترامی  به مراکز ، نشانه ها و سمبل های اسلامی در کشورهای غربی در روزهای گذشته به اوج خود رسیده است .در یکی از این موارد لویجی برونگرو شهردار و نیز استفاده از عبارت الله اکبر را در این شهر ممنوع اعلام کرد .وی اعلام کرد که از این به بعد هر کس که الله اکبر بگوید مورد هدف قرار خواهد گرفت .به مفهوم ساده تر امروز لفظ مقدس الله اکبر به نماد ترور ،خشونت و انفجار تبدیل شده است.

   یکی از مقامات دیگر اروپایی خواستار تهیه طرحی برای ممنوعیت ورود مهاجران مسلمان  به این قاره شده است .در ایالات متحده امریکا شرایط از این هم بدتر است .در این کشور بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به علت سیاست های نژاد پرستانه وی، فضای افکار عمومی بر علیه مسلمانان سمت و سویی جدید یافته است .

  رسانه های غربی از این فضای غبار آلود بهترین استفاده را کرده و خاطرنشان می کنند که داعش نماد اسلام مدرن است و آموزه های اسلامی بنیان های خشونت باری دارند که داعش با تکیه بر آنها اقدامات غیر انسانی خود را انجام می دهد. .این رسانه ها تاکید می کنند که فرضیه ای مثل جهاد که وجوب آن در همه مذاهب اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است، منشاء اصلی نفرت و خشونت بر علیه دنیای اسلام است .

    مسلمانان ساکن کشورهای غربی قربانیان اصلی خشونت طلبی های داعش هستند .به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر ، در پنج سال گذشته شرایط زندگی مسلمانان در کشورهای غربی رو به وخامت گذاشته و محدودیت های اجتماعی وضع شده بر آنها افزایش چشمگیری پیدا کرده است .نگاه غالب در کشورهای غربی این است که هر مسلمان بالذات یک تروریست است و هر آن ممکن است جنبه های مخفی شخصیتی خود در زمینه اعمال خشونت بار را بروز دهد .

   از آغاز اقدامات خشونت بار داعش در خاورمیانه و پس از آن کشورهای غربی، یکی از نگرانی های اساسی فعالان مسلمان تاثیرات سوء این گونه رفتارها بر ذهنیت مخاطبان غیر مسلمان در زمینه اسلام بوده است .متاسفانه اکنون در سال ششم حیات سیاسی خلافت اسلامی داعش مشاهده می کنیم که این نگرانی ها بجا بوده و عمق و گستره لطماتی که داعش در چند سال گذشته بر چهره اسلام وارد کرده است در هیچ دوره ای از تاریخ اسلام توسط هیچ گروه دیگری وارد نشده است .

   در غالب کشورهای غربی چهره رحمانی و نورانی دین ما در نتیجه اقدامات خشونت بار و غیر انسانی داعش به یک چهره مخوف ،متحجر و غیر انسانی تبدیل شده است .شاید این هم یک سناریوی برنامه ریزی شده برای تداوم خصومت تاریخی غرب با اسلام و مسلمانان باشد .سناریویی که عوامل داعشی یا از روی جهل یا از روی سرسپردگی و وابستگی به سازمانهای جاسوسی غربی به عامل اصلی اجرای آن تبدیل شده اند .

  در محاسبه هزینه هایی که گروه تروریستی داعش بر جهان اسلام وارد کرده است در غالب موارد بر اعداد و ارقام مادی این خسارت ها تاکید می شود .البته این بعد مساله هم بسیار مهم است .در یک نمونه یک کارشناس شهرسازی عرب اعتقاد دارد که برای اینکه موصل به عنوان یکی از شهرهای تاریخی و زیبای عراق به شرایط قبل از جنگ برگردد، حداقل بیست سال وقت و میلیارد ها دلار هزینه نیاز است .شرایط در سوریه و شهرهایی مثل حلب نیز همین گونه است .

  اما بخش مهم تر خسارت های داعش، لطمات معنوی و اعتقادی است که در نتیجه اقدامات داعش بر پیکره اسلام وارد آمده است .تشدید فضای خصومت و عصبیت های مذهبی ،ارائه قرائت هایی منجمد و سخت گیرانه از اصول شرعی  و کم رنگ کردن فضای تسامح و تعامل در افکار عمومی مسلمانان از جمله نتایج فاجعه بار فعالیت های اعتقادی چند ساله داعش بوده است .

 در کمال تاسف در برخی از موارد این برداشت های منحرف و متحجر درجامعه در حدی رسوخ کرده است که برخی از صاحب نظران مسلمان اعتقاد دارند حتی در شرایط شکست کامل نظامی داعش نیز تفکر داعشی به این راحتی از دنیای اسلام حذف نخواهد شد .

   علت و عامل اصلی بروز این شرایط هم بیشتر داخلی است .اگر علما و فعالان مسلمان از همان آغاز در برابر فتنه هایی مثل داعش و سایر دیدگاه های افراطی با قاطعیت موضع گیری می کردند فضای رشد و نمو این گروه ها محدود می ماند و به سان غده سرطانی بخش بزرگی از بلاد اسلامی را درگیر نمی کرد.باید بپذیریم که عدم روشنگری صریح جوانان ما باعث شد که تعدادی از آنها فریب شعارهای این گروه های افراطی را خورده و بدنبال سراب شکوه و عظمت اسلامی راهی دیار غفلت و تاریکی می گردند.این تجربه ای است تلخ اما آموزنده برای آینده.امید که درس گرفته باشیم .

 

مطالب مرتبط:

همه‌پرسی در مناطق مسیحی نشین نینوا برگزار نخواهد ش

خشم سراسر کابل را فرا گرفت

کج سلیقگی در مراسم تحلیف/عدم دعوت از علمای شاخص اه

تعطیلات اعیاد فطر و قربان طولانی ترین تعطیلات سالا

واکنش روحانیان مسیحی به لایحه تملک اموال کلیساها د

کشته و زخمی شدن ۶۰ شبه نظامی طالبان در عملیات نیرو

در غوطه شرقی چه می گذرد ؟

اردوغان: ترکیه در دام تروریسم نخواهد افتاد

 

تحلیلگر مصری: ترامپ در مقابل ایران گیج شده است

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات