b_300_300_16777215_10_images_081517_0.jpg

اساس نیوز: تشدید خصومت تاجیکستان با ایران در پس زمینه تلاش دوشنبه برای برقراری مناسبات نزدیک با عربستان سعودی صورت می گیرد.

به گزارش سایت " یوروآسیانت " ،به رغم روابط فرهنگی عمیق میان تاجیکستان و ایران به نظر می رسد دولت دوشنبه قصد دارد تمامی پل های روابط دیپلماتیک میان دوکشور را خراب کند.

تلویزیون دولتی تاجیکستان در چارچوب حرکت خصمانه غیر منتظره علیه ایران با پخش فیلم 45 دقیقه ای که توسط وزارت کشور تاجیکستان تولید شده بود ،ایران را به دخالت در امور داخلی تاجیکستان در دهه نود میلادی همزمان با جنگ های داخلی این کشور و بعد از این جنگ ها متهم کرد.

درفیلم مستند وزارت کشور تاجیکستان سه  تاجیکستانی ادعا می کنند که در دهه نود میلادی به سفارش ایران اقدامات خرابکارانه ای را در تاجیکستان انجام داده اند.

اما نویسنده این مقاله در یورو آسیانت معتقداست ، این سه فرد هچ کدام چهره شناخته شده ای حتی برای جامعه تاجیکستان نیستند، پس چگونه می توان ادعای آنها را پذیرفت؟

عبدوغفور یوسف اف نماینده کمیته دولتی امور دینی تاجیکستان هم گفته است، ایران همیشه بخاطر اشتراکات فرهنگی ودینی  تاجیکستان را کشور برادر و دوست خود معرفی کرده است، پس چطور امکان دارد آنها  تروریستها را حمایت کرده باشند؟

 "عبد القادیر عبدالله یف"، "تقی مراد اشرپ اف" و "سای موخریددین قدرت اف" سه دستگیرشده راوی این مستند ساختگی وزارت تاجیکستان ، ادعا می کنند آنها به سفارش ایران و با میانجی گری عبدالحلیم نظرزاده ( حاجی حلیم) تاجیکستانی برخی چهره ها را در تاجیکستان در دهه نود میلادی کشته اند.

  نویسنده این مقاله وگزارش به برخی نقاط مشکوک مستند وزارت کشور تاجیکستان اشاره کرده است. از جمله اینکه این سه راوی فیلم مستند مذکور گفته اند، در ماه مارس 1999 میلادی به دستور عبدالحلیم نظرزاده ( حاجی حلیم) ، صفرعلی کنجایف رئیس مجلس سابق تاجیکستان راهم کشته اند وهر کدام ( هرسه نفر) دوهزار دلار دستمزد گرفته اند.

    اما جالب آنکه با نگاه به بیوگرافی  عبدالحلیم نظرزاده ( حاجی حلیم) با این مطلب مواجه می شویم که حاجی حلیم در تمام مدتی که جنگ های داخلی در تاجیکستان رخ داده است به عنوان یک تاجر در قزاقستان مشغول بوده است و در حقیقت حاجی حلیم بعد از پایان جنگ های داخلی تاجیکستان در سال 1997 میلادی به کشور باز گشته است والبته در بازگشت به تاجیکستان هم به جرم تخلفات دیگردستگیر و زندانی بوده است.

    اما هدف واضح مقامات تاجیکستان جذب سرمایه گذاری و کمک مالی از عربستان سعودی دشمن قسم خورده ایران می باشد. قابل ذکر است امام علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در 22 جولای گذشته با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان سعودی طی تماس تلفنی گفتگو وتبادل نظر کردند.

  هرچند دربیانیه رسمی دولت تاجیکستان درباره نتایج این گفتگوی هیچ اشاره ای به ایران نشده است، اما با خواندن سطرهای این بیانیه می توان درک کرد که در آن از مناسبات بین تاجیکستان وایران صحبت شده است.

   درخبر سایت ریاست جمهوری تاجیکستان آمده است: دوطرف در این ارتباط و گفتگوی تلفنی در موضوع وضعیت هشداردهنده خاورمیانه دیدگاه های خود را مطرح کردند و نیز درباره حوادث در حال وقوع حاشیه خلیج فارس تبادل نظرکردند.

  گزارش ها بیانگرآن است که درحال حاضر عربستان سعودی برای اجرای پروژه های آموزشی تاجیکستان به این کشور کمک مالی می کند.اما دوشنبه به طور واضح امیدوار است از حمایت های مالی بیشتر عربستان سعودی برای اجرای طرح های مهم اقتصادی برخوردارگردد.

   شکورجان ظهوراف رئیس مجلس عوام تاجیکستان در ژانویه امسال موضع رسمی دولت کشورش را دعوت از عربستان سعودی برای مشارکت در اجرای طرح های مهم اقتصادی کشور از جمله سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه غول پیکر برقی آبی راغون اعلام کرد. شکورجان ظهوراف اظهارات فوق را بعد از دیدار وگفتگو با معاون وزیر مالی عربستان سعودی اعلام کرده بود.

  نیروگاه برق آبی راغون این ظرفیت را دارد که از صادرات برق درآمد زیادی عاید تاجیکستان گردد.اما این پروژه بزرگ تاجیکستان همچنان بخاطر عدم سرمایه گذاریهای خارجی و نزدیکی دوشنبه به ورشکستگی در هوا معلق می باشد.

 عبد الغنی ماد عظیم کارشناس سیاسی از شهر دوشنبه تاجیکستان معتقد است: تیرگی روابط تاجیکستان با ایران اخیرآ اتفاق افتاده است وسابقه طولانی ندارد.

  در پنجم آگوست دولت تاجیکستان برای مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس جمهور ایران یک چهره بسیار نامناسبی را راهی تهران کرد. از طرف دولت تاجیکستان عثمان علی عثمان زاده وزیر انرژی وذخایر آبی این کشور در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت کرد. عبدالغنی ماد عظیم کارشناس سیاسی تاجیکستانی همچنین افزود، از آنجایی که فیلم مستند تولید شده توسط دولت تاجیکستان بعد از سفر وزیر تاجیکستان به ایران پخش شد،این مساله بیانگر آن است که دو کشور نتوانستند به توافق برسند.

با این توصیف مقامات تاجیک اکنون امیدوارند عربستانی ها در پروژه های کشورشان سرمایه گذاری کنند، اما این نکته راهم باید ذکرکنیم که  عربستان فعالیت های زیادی را در این کشور شروع کرده است . عربستان ابتدا در طرح های معمولی همانند آموزشی سرمایه گذاری می کند و بعد به دنبال توسعه سلفی گری و وهابیت در این کشورهاست. موضوعی راکه وهابی های عربستان در سایر کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان هم آغاز کرده اند.

 کارشناسان همچنین معتقدند در حال حاضر در تاجیکستان جنبش های افراطی در حال رشد هستند. جنبش های افراطی که نشات گرفته از داعش و تفکرات سلفی و وهابی هستند. 

 به هر حال عربستان در حال حاضر به نظر می رسد که در حال گرفتن جای ایران در تاجیکستان است.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

معاون مرکل خواستار تعطیلی مساجد و خروج مسلمانان شد

ا

عامل تماس های جعلی بمب گذاری در اسرائیل بازداشت شد

ورود نظامیان آمریکایی به خاک عراق

فتواهای داعش برای ماه مبارک رمضان

گ

جریمه ۳.۵ میلیون دلاری اداره پُست بخاطر انتشار تصو

مراسم خاکسپاری محمد علی کلی

 

ماموستا قادری : یک نوع پارچه زنانه ساخت چین که منق

حامیان خاورمیانه ای کودتای ترکیه

در 2 سپتامبر هر سال درچین سگ‌ها پادشاهی می‌کنند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات