b_300_300_16777215_10_images_url_3.jpg

اساس نیوز : یکی از حاشیه های جنگ های داخلی در سوریه و شکست های اخیر گروه داعش در این کشور این بوده است که صاحب نظران اعتقاد دارند تضعیف داعش همزمان با تقویت القاعده بوده است .

تیم هوم و نیک میریللو در یادداشتی در پایگاه خبری" نیوز وایس" به بررسی این مساله پرداخته اند .سروریس بین الملل اساس نیوز ترجمه این یادداشت را تقدیم حضور شما می کند :

در سایه حضور وحشیانه در سوریه و عراق یک گروه تروریستی نام آشنای دیگر در حال قدرت گیری در منطقه می باشد: القاعده

   القاعده بطور رسمی در ژانویه 2012 وارد جنگ داخلی سوریه شد. با دو هدف برکناری بشارالاسد و پایه گذاری حکومت اسلامی در سوریه .

  شرایط در سوریه به گونه ای پیش رفت که القاعده بتواند بطور چراغ خاموش پیش برود و قدرتمندتر شود. تحلیل گران حوزه تروریسم معتقدند در طی 5 سال گذشته با قدرت گیری القاعده بیم آن می رود تا سوریه از پایگاه های اصلی القاعده برای عملیات های تروریستی در سطح جهان شود.

 توماس جاسلین از کارشناسان بنیاد دفاع از دموکراسی در امریکا معتقد است القاعده در سوریه توانسته است یکی از بزرگترین گروه نظامی پارتیزانی را در سوریه بنا نهد.

در سال 2011 وقتی جنازه اسامه بن لادن به دریا انداخته شد و اعلام شد که شکست استراتژیک القاعده نزدیک است. این گروه تروریستی برای فرار از شکست هسته قدرت مرکزی خود را در چینشی دوباره به چندین هسته تقسیم کرد و در مناطقی همچون سومالی ، یمن و غرب آفریقا شروع به فعالیت و یا تقویت نیروهای خود کرد.

  درسال های اخیر القاعده توانسته است تا حوزه نفوذ خود را گسترده تر کند و در سوریه استان ادلب برای القاعده می تواند پایگاهی ارزشمند در قلب خاورمیانه باشد.

    شعبه القاعده در سوریه با نام هیات تحریر الشام (HTS) شناخته می شود در ماه های اخیر در استان ادلب که در شمال غربی سوریه واقع شده است، توانست پیروز های بزرگی به دست آورد در نبردی که بین آنها و گروه احرار الشام در گرفت ، شاخه القاعده توانست پیروز شود و پایگاهی مستحکم برای خود داشته باشد.

    درپیش گرفتن اعمال خشونت بار کمتر توسط القاعده در سوریه ( در مقایسه با داعش) توانسته است تا بخشی از نیروهای ضد دولتی سوریه را به خود جذب کند. بدین ترتیب القاعده توانست در میان نیروهای شورشی ضد دولتی در سوریه با مرور زمان توانست جایگاه مستحکم تری کسب کند.

   از طرف دیگر سیاست های نامنسجم امریکا در قبال شورشیان ضد دولتی در سوریه باعث قدرت گرفتن گروه هایی مثل القاعده شد. با آشکار شدن جنایت های بشری داعش در سوریه امریکا دیگر نمی توانست بطور آشکار از این گروه حمایت کند. بدین ترتیب در سیاست های خود تصمیم گرفت تا از آنچه که واشنگتن گروههای میانه رو می نامید از جمله القاعده (در برخی زمانها) حمایت های مالی و لجستیکی کند.

    این مسئله به معنای قدرتمندتر شدن القاعده بود.هرچند گاهی امریکا به علت همراهی نکردن القاعده کمک هایش را به این سازمان قطع کرد. اما همین سیاست گسسته امریکا در سوریه در کل باعث قدرتمندتر شدن القاعده شد . در پیشنهاد سیا (CIA) به دولت امریکا مسئله آموزش و تجهیز نیروهای میانه رو در سوریه بسیار تاکید شده بود. بنابراین همین رویه در دوره های مختلف بیش گرفته شد.

  سفیر پیشین امریکا در سوریه رابرت فورد معتقد بود که اکثر اعضای گروه هایی مثل القاعده به خاطر پول عضو این گروهها شده اند .بنابراین از آنجائی که پیوستن آنها به این گروه ها ایدئولوژیک نیست با آموزش و پس از آن تجهیز آنها می توان از این گروه ها در جهت منافع امریکا بهره جست. حداقل کاری که امریکا برای القاعده در سوریه کرده است عدم بمباران مواضع این سازمان در سوریه بود.

   در حالی که بسیاری از مواضع گروه های متخاصم در سوریه توسط جنگنده های امریکایی بمباران می شدند. شاخه القاعده در سوریه با تغییر اسم و شناسنامه های جدید همیشه سعی کرده است با افراط گرایی بیش از حد بخشی از اعضای آن وارد کارزار شود تا بدین ترتیب بتواند حمایت خارجی و بخشی از نیروهای داخلی را به همراه داشته باشد.

   شاخه القاعده ابتدا با نام النصره در سوریه شروع به کار کرد. اما در طی سال گذشته دوبار تغییر نام داده و ابتدا در جولای2016 به جبهه فتح الشام و سپس در ژانویه به حیات تحریر الشام تغییر نام داد.

   در حال حاضر تخمین زده می شود این گروه در سوریه حدود ده هزار جنگجو داشته باشد. امریکا اما در ماه های اخیر استراتژی خود را در قبال حیات تحریر الشام (شاخه القاعده) در سوریه دوباره تغییر داده است ، دولت امریکا حتی جایزه 10 میلیون دلاری برای دستگیری محمد جولانی در ماه می تعیین کرد. جولانی در حال حاضر رهبر حیات تحریر الشام می باشد.

   امریکا حتی برخی از مواضع شاخه «گروه خراسان» القاعده را نیز بمباران کرده است . مج جاش تی جاکوز سخنگوی فرماندهی مرکزی امریکا اعلام کرده است که امریکا مادامی که القاعده تهدیدی برای مواضع غرب و امریکا باشد پایگاه های آنها را بمباران خواهد کرد. اما کارشناسان معتقدند تمرکز اصلی امریکا روی داعش بوده و به نظر نمی رسد در حال حاضر بخواهد در استراتژی خود در سوریه تغییر چندانی بدهد.

 

منبع : وایس نیوز (vice news)

نویسندگان: تیم هو  و نیک میریللو

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

آیا اسماعیل هنیه مرده است ؟

خطری مهلک تر از داعش برای عراق

تهدید آمریکا با کوله پشتی های اتمی

نفوذ و حضور منطقه ای رویای سیاست خارجی

ترامپ: در سوریه مناطق امن ایجاد می کنم

جامعه اسلامی و مسؤلیت زن مسلمان

دونالد ترامپ احتمال مذاکره با طالبان را بعید دانست

وزیر خارجه ترکیه: آلمان از هر چیزی علیه ترکیه حمای

بازداشت راننده تاکسی که مسافر آن فریاد "الله اکبر"

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات