ادامه مطلب...

اساس نیوز : یک سوال مهم در رابطه با جامعه اسلامی: آیا جامعه اسلامی به سمت همگرایی دینی و عقیدتی حرکت خواهد کرد ؟

ادامه مطلب...

Asasnews :حادثه یازده سپتامبر از جمله رویدادهایی است که منشاء آغاز دوره ای جدید در نظام بین الملل گردید .ریشه ها و عوامل بروز این حادثه و بازتاب های فراگیر آن بر دنیای اسلام و نظام جهانی از جمله موضوعاتی بوده است که در 17 سال گذشته مورد کنکاش علمی صاحب نظران مسائل سیاسی قرار گرفته است . 

  ادامه مطلب...

Asasnews :اسلام دین رحمت و مهربانی است.این جمله شاید نخستین عبارتی باشد که ما در معرفی دین خودمان برای غیر مسلمانان استفاده می کنیم .

ادامه مطلب...

Asasnews :از کسی که زیاد کتاب می‌خواند نباید ترسید، از کسی باید ترسید که یک کتاب را مقدس نامیده (قرآن) و فقط آن را می‌خواند.

 ادامه مطلب...

Asasnews :زندگی انسان در دوره ها و اعصار مختلف تاریخ با ظهور مکاتب فکری و نظری همراه بوده است .این مکاتب، تلاش داشته اند بر اساس شرایط مختلف زمانی و مکانی، الگو و سبک خاص مد نظر خود را برای زندگی فردی و اجتماعی ارائه نمایند .

ادامه مطلب...

 Asasnews :پس از کنار زدن شاهزادگان و سرمایه‌داران رقیب، روحانیون متنفذ اهل سنت عربستان به هدف جدید ولیعهد سعودی تبدیل شده‌اند.

ادامه مطلب...

Asasnews:در رزوهای اخیر انتشار کلیپی از استاد عبدالرحمان آخوند تنگلی طانه از علمای شاخص اهل سنت گلستان در برخی از گروه ها و کانال های متعلق به اهل سنت ترکمن، با عکس العمل هایی در فضای مجازی مواجه شد .

ادامه مطلب...

Asasnews:ظهور دین اسلام و ارائه آموزه های هدایت گر این دین آسمانی در چهارده قرن گذشته، زندگی نوع بشر را در بخش های مختلف متحول کرده است .اسلام به عنوان دینی که تلاش می کند نگاهی متناسب به دنیا وآخرت داشته و مجموعه نیازهای مادی و غیر مادی انسان را مد نظر قرار دهد، امروز به مهم ترین چالش تمدن و برداشت های مادی تبدیل شده است .

ادامه مطلب...

Asasnews:مسابقه‌ای برای روسیاهی ابولهب

«تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ»

بریده باد دو دست ابولهب و نابود باد

  از بدو طلوع خورشید عالم تاب اسلام و نبوت محمد امین، بوده‌اند کافران و منافقانی که تیرگی چرکین دلشان مانع از نفوذ این نور شده است. از نزدیک‌ترین کسان نبی خدا، ابوجهل و ابولهب گرفته تا ابن سبا و ابن أبیّ... و تا امروز که قرن‌ها از ظهور کامل‌ترین دین الهی می‌گذرد، هنوز هستند کسانی که حقیقت روز را برنمی‌تابند و در روشنایی خورشید به دنبال پستوی شب، به هر یاوه‌ای چنگ می‌زنند تا بلکه از گردابی که خود ساخته‌اند نجات پیدا کنند.

ادامه مطلب...

Asasnews:دنیای اسلام و کشورهای مسلمان از صدر اسلام تا به امروز تحولات اجتماعی و سیاسی زیادی را پشت سر گذاشته اند.

درقرون گذشته غالب اوقات مسائل و مشکلاتی که برای کشورهای مسلمان یا  درحد بزرگتر برای هویت و بقای دین اسلام ایجاد می گردید، با ظهور یک رهبر مسلمان و جنگاور و دفع فتنه کفار از مسلمانان رفع می گردید .از این جهت وقتی تاریخ را که ورق می زنیم دلاوران بزرگی را می بینیم که مجاهدانه برای حفظ دین ما از جان خود مایه گذاشتند.
بنظرمی رسد شرایط کنونی اسلام هم محتاج چنین جنگاورانی است .امت اسلامی در شرایط کنونی در بدترین شرایط خود در سالهای  بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی قرار دارد .شاید بتوان به جرات گفت که در شرایط کنونی سرگشتگی و گرفتاری مسلمانان در حاشیه های غیر ضرور، از شرایط دوره بعد از جنگ جهانی اول و مقطع تقسیم امپراطوری عثمانی هم بدتر است .
علت این سرگشتگی چیست ؟
از نگاه ما شرایط کنونی مسلمانان به دوعلت ایجاد شده است :
•    گرفتار شدن در دام تفرقه و چنددستگی قومی – مذهبی
•    فراموش کردن دشمنان اصلی دین شان در منطقه و جهان
ما در مطالب گذشته در زمینه علت اول و چرایی گرفتار شدن ما در آتش اختلاف و برادر کشی بارها بحث کردیم .اما یادآوری یک مساله دراین بحث ضروری است .این مساله این است که اطمینان داشته باشیم ریشه  خیلی ازاین اختلافات درخارج از دنیای اسلام است .
   خیلی از مسلمان نماهایی که ابزارهایی مثل سایت ها و برخی از شبکه های ماهواره ای را در اختیار دارند با دریافت منابع مالی کشورهای غربی  بصورت مستمر در فضاهای متعلق به خود، اختلافات فقهی موجود در بین فرق اسلامی را بزرگ کرده و چنین تبلیغ می نمایند که این اختلاف در حدی عمیق است که پیروان این مذاهب به هیچ وجه نمی توانند یک زندگی توام با تعامل و تحمل آراء یکدیگر را داشته باشند .نتیجه این ذهنیت هم می شود برادر کشی های موجود !
مشکل دوم موجود در بدنه امت اسلامی فراموش کردن دشمنان اصلی اسلام و مسلمین است .دشمنان قسم خورده و سنتی ما مسلمانان ، مشخص هستند .اگر تاریخ اسلام را ورق بزنیم خواهیم دید چه کسانی از همان ابتدا با دعوت پیامبر ما مشکل داشتند و برای از بین بردن دین اسلام با کفار مکه هم پیمان شدند .اگربا اندکی دقت تاریخ را مطالعه کنیم می بینیم که در تاریخ نه چندان دور جنگ های صلیبی با چه دغدغه ای و با چه هدفی بر علیه دنیای اسلام به راه افتاد ؟
دشمنان دین ما از همان آغاز یهودیان و مسیحیان بودند .این دشمنی تا حدی طبیعی بود .دینی بنام اسلام آمده بود که ادعای تکمیل پیام رسالت و وحی را داشت و خود را کامل ترین پیام نازل شده به نوع بشر قلمداد می کرد .در این شرایط شاید ما هم اگر بودیم نمی توانستیم دست روی دست بگذاریم .
  البته دیدن ابعاد دشمنی و عداوت جهود با اسلام نیازی به تاریخ نگاری قدیم هم ندارد .اگر تاریخ همین 70 سال اخیر را هم ورق بزنیم متوجه خواهیم شد، بزرگترین درد جامعه اسلامی در شرایط کنونی از همان منبع قدیمی صادر شده است .

   مهم ترین درد ما مسلمانان در نیم قرن اخیر شرایط ناگوار برادران فلسطینی مان در سرزمین های اشغالی است .یهودیان با یک ادعای واهی در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم با سوء استفاده از ضعف و پراکندگی کشورهای اسلامی قلب دنیای اسلام را به تصرف خود درآوردند .
در چند دهه ای که از اشغال فلسطین بوسیله صهیونیست ها می گذرد، اعراب در چند مورد در دهه های 60 و 70 میلادی جرقه هایی از غیرت خودشان رابه نمایش گذاشتند،اما به علت عدم همراهی سایر کشورهای اسلامی نتوانستند به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند.نتیجه این ناکامی هم تداوم اسارت و آوارگی ملت مظلوم فلسطین شده است.
اما شرایط کنونی غاصبان صهیونیست و ملت دربند فلسطین چگونه است ؟شرایط کنونی صهیونیست ها در سرزمینهای اشغالی این است که به علت غفلت های ما با فراغ بال به قتل و عام مسلمانان مظلوم فلسطین مشغول هستند و دنیای اسلام هم مشغول درگیری ها و منازعات مذهبی است.
در این اوضاع و احوال هم فلسطینی ها به ما مسلمانان امید بسته اند .مسلمانانی که در غالب موارد مشکلی به نام فلسطین و جنایات جهود در حق آنها را فراموش کرده اند .مسلمانانی که در کمال تاسف اولویت اول خود را بر برادر کشی قرار داده اند و اسرائیل درد و مشکلی است که دیده نمی شود !

در این شرایط برخی از نخبگان ما در کشورهای مسلمان دچار ناامیدی مفرط شده و و با خزیدن در گوشه انزوا خود را از مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه دور نگه می دارند.گروه اندکی نیز تلاش می کنند با شناسایی زمینه های بروز این عقب ماندگی نسل جدید جوانان را با ضرورت های احیاگری اسلامی به عنوان یک اصل اساسی آشنا نمایند .
در میان بخشی از جامعه اهل سنت هم در صددند این سرخوردگی را به بدترین شیوه ممکن رفع نمایند .این شیوه نیز دل بستن به برخی از حرکت ها و جریانات نو ظهور در امت اسلامی به عنوان تنها راهکار این پدیده است .دراین چارچوب گروههایی مانند القاعده ،طالبان  و داعش به هدف و کعبه آمال این گونه افراد تبدیل  می شود .
  اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال تاریخی توضیح دهیم .در پایان جنگ جهانی اول ارتش آلمان از دول متفق شکست خورده و مجبور به پرداخت غرامت های سنگین مالی به کشورهای پیروز در جنگ  شد .این شرایط از یک طرف باعث تحقیر آلمانی ها شده و از طرف دیگر شرایط اقتصادی کشور را به مرز فروپاشی سوق داد.
   در این شرایط فردی بنام آدلف هیتلر با طرح شعارهای تند نژاد گرایانه و با وعده احیاء جایگاه ملت آلمان در اروپا و جهان ظهور کرد .این فرد به سرعت مورد استقبال و حمایت مردم آلمان قرار گرفت .ملت آلمان دراین مقطع چون از شرایط اجتماعی و اقتصادی خود به شدت سرخورده شده بود، هیتلر را به اشتباه به عنوان منجی خود قبول کرد .

   نتیجه این اشتباه را هم همه می دانیم .کشته شده بالغ بر 50 میلیون انسان در جنگ جهانی دوم و تحقیر مجدد ملت آلمان در پایان جنگ جهانی دوم از نتایج بارز این انتخاب ملت آلمان بود .
در مقطع کنونی نیر شرایط مسلمانان اهل سنت در غالب کشورهای منطقه از جهت سرخوردگی از شرایط موجود  بهتر از شرایط ملت آلمان در پایان جنگ جهانی اول نیست.همین شرایط ممکن است برخی از جوانان ما را به سمت انتخاب هایی سوق دهد که تفاوتی با هیتلر و تفکرات افراطی او ندارند .این انتخاب ممکن است داعش یا القاعده باشد. نکته ظریف این جریان هم اینجاست که این گروهها تلاش می کنند خود را نماینده اهل سنت و جریان پیشرو جامعه اسلامی جا زده و بازگشت مسلمانان به دوران عظمت و شکوه صدر اسلام را به عنوان هدف اساسی خود اعلام می نمایند .
    در این شرایط علما و نخبگان واقعی جامعه اهل سنت وظیفه ای بزرگ بر عهده دارند .علما و نخبگان باید جوانان ما را از خطرات این گروه های افراطی آگاه نمایند .شاید این آگاهی در  سال های  گذشته امری مشکل بود و باورپذیری جوانان ما نسبت به این گروههای تندرو بیشتر از توصیه های ارائه شده توسط علمای بزرگوار ما بود.
     اما در شرایط کنونی با توجه به تعدد مشاهده رفتارهای نامناسب و دور از شان یک انسان مسلمان ،بوسیله این گروهها ،کار علمای مسلمان راحت تر شده و فقط با اطلاع رسانی از ابعاد کارهای محیر العقول این گروهها می توان جوانان را از افتادن در این دام بازداشت .جامعه اسلامی باید بپذیرد که راهکار سرخوردگی ایجاد شده در امت اسلامی پناه بردن به جریانات و گروه هایی نیست که چهره اسلام را در دنیا مخدوش کرده و در تلاشند آبروی 1400 ساله این شریعت رحمانی را چند ساله به باد دهند .

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

 

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز