ادامه مطلب...

اساس نیوز،خالد شیخی: خاورمیانه جغرافیای عجیبی است. سرزمینی به شدّت زخم خورده و خسته از جنگ‌های طولانی و گسترده، با ادیانی بزرگ که مدّعی روح صلح‌طلبی، عدالت و امنیّت‌اند. مردمانش به ظاهر بیزار از جنگ و خونریزی، در همان حال به فجیع‌ترین شیوه خونریز، ضدّ هم و قاتل هم‌اند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز،عبدالله نظام الدینی:یکی از سؤالات اساسی که شاید ذهن شما را هم به خود مشغول کرده است علت دین‌گریزی مسلمان هاست. اینکه چرا انسانِ عصر جدید، خصوصا جوانان، دین‌گریز شده‌اند و درحال دورشدن از آن‌اند؟

به نظر می‌رسد دلایل متعدد "درونی" و "بیرونی" در این امر نقش داشته و دارند. مهترین دلیل درونی را می‌توان ضعف مراکز آموزشی و در رأس آن‌ها پدر و مادر در نقش خویش دانست.

ادامه مطلب...

اساس نیوز،مدرک علی عارف حلبچه :جای تأسف فراوان است که امروزه ظلم و استبداد و افراط گری و تروریسم، به نحوی چشمگیر جهان را فرا گرفته است. همچنین جنبش‌های افراط‌گرا، دولتها و کشورهای بسیاری هم با به فراموشی سپردن «قوّه‌ی منطق» و به کاربردن نظام‌های دیکتاتوری و بهره‌برداری از سازوکارهای غیر اخلاقی و بهره گرفتن از قدرت اسلحه و «منطق قوّه» و با اِعمال فشارهای طاقت‌فرسای زندان و شکنجه و ایجاد خفقان، سکّان کشتی جهان را در دست گرفته و آن را به روالی غیر اخلاقی و غیرانسانی و به شیوه‌ای خودخواهانه می‌گردانند و قشر مستضعف و توده‌ی مردم را زیر پای ظلم و استبدادشان له نموده‌اند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : تحولات سیاسی مرتبط با سوریه در روزهای گذشته ضرب آهنگ تندتری گرفته است.مسیر غالب در تحولات هفته های اخیر، جهتی متفاوت تر از جریانات هفت سال گذشته پیموده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری های منطقه، غالب کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در هفته اخیر، با معرفی سفیران جدید خود در دمشق، فعالیت های عادی سفارتخانه های خود را در سوریه آغاز کرده یا در شرف از سرگیری مناسبات عادی با این کشور هستند.

 ادامه مطلب...

اساس نیوز،دکتر محمود ویسی :دگرپذیری را می‎توان در رتبه‎ی میانی«تحمّل» و «دگردوستی» قرار داد. در ارتباط سنجیده با دیگران، نخستین گام، تحمّل است، گام و مرحله‎ی بعدی پذیرش است و مرتبه‎ی سوّم دوست داشتن. هر کدام از این سه مرحله نشانه‎ها و لوازم خود را دارند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز :شب گذشته در محفل تعدادی از دوستان صاحب نظر، در رابطه با مشکلات دنیای اسلام و بلایی که افراط گرایی داعشی بر سر مسلمانان آورده است، مباحثی مطرح شد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز:پدیده دین گریزی و رواج نحله های فکری و عقیدتی بیگانه در جامعه اسلامی، یکی از دغدغه های روز فعالان دینی شده است.شدت و گستره برخی از فعالیت های انحرافی در جامعه در سال های اخیر، در حدی افزایش یافته است که برخی از فعالان دینی ، اساس دین مداری و مسلمانی را در خطر می بینند.

    عصر جدید با همه تحولات مثبت آن، در برگیرنده توفان گفتمانی در جهت حاکم نمودن دیدگاه خاص فکری در جامعه انسانی است .در این چارچوب و با نصب العین قرار گرفتن "تئوری پایان تاریخ " فوکویاما و در فرایند جهانی شدن، تلاش می گردد تفکر لیبرالسم غربی به عنوان الگوی رهایی بخش جامعه انسانی به همه خرده گفتمان های مقاوم القاء گردد. همه مشکلات و دغدغه های ایجاد شده در جامعه اسلامی در چارچوب این فرایند قابل وارسی است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز :رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در کنفرانس ائتلاف جهانی حمایت از قدس در استانبول اظهار داشت: امروز فلسطینیان تاوان آنچه که بر یهودیان در جنگ جهانی دوم روا شد، را پس می‌دهند. ظلمی که به فلسطینیان می‌شود به اندازه آنچه که در هولوکاست صورت گرفت، جرم به شمار می‌رود. قدس به‌ عنوان مبدا معراج رسول‌الله را همانند دیگر شهرها از استانبول گرفته تا بغداد و غیره دوست داریم. به همین دلیل، قدس خط قرمز ماست.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : در مورد این مبحث که دین چیست و فلسفه دین مداری در جامعه بشری کدام است، در بین صاحب نظران مباحث متناقضی مطرح شده است .

ادامه مطلب...

اساس نیوز:دکتر جلالی زاده از فعالان شاخص اهل سنت کرد در یکی از یادداشت های اخیر خود به مساله مهم "ضرورت ایجاد پول واحد اسلامی" برای کشورهای مسلمان پرداخته است.اساس نیوز ابتدا مطلب این استاد دانشگاه را آورده و پس از آن تکمله ای بر این مبحث صحیح ذکر می نماید.امید که مقبول افتد :

آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز