b_300_300_16777215_10_images_IMG_3421.jpg

 اساس نیوز:عبدالصدیق آخوند کشمیری مدرس حوزه علمیه در گفتگو با سایت اساس نیوز با روایتی از کتاب صحیح بخاری به تشریح ریشه های شکل گیری فتنه خوارج در صدر اسلام پرداخت.

استاد کشمیری  گفت : در صدر اسلام پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم مقداری طلا را که حضرت علی رضی الله عنه به خدمت ایشان آورده بود، با هدف نزدیک کردن  قلب های آنها به اسلام  میان گروهی از سران طوایف  تازه مسلمان شده  تقسیم نمود.

در این حین فردی  برآن حضرت وارد شده و ایشان را مورد نکوهش  قرار داد.آن مرد شخصی بود که درک درستی از رسالت نبی مکرم اسلام نداشت.

حضرت  رسول اکرم صلی الله علیه وآله و سلم از آنجا که اسوه  محبت  ورحمت العالمین  بود بدون آنکه  عصبانی  شود  خطاب  به  آن  شخص  چنین فرمود:اگر من از خداوند متعال اطاعت کرده  و دستوراتش  را  بکارر نبندم  پس چه کسی از فرامین  الهی فرمانبرداری می کند؟آیا  در حالی که خداوند متعال  من را بر اهل زمین  امین می داند  شما  بنده  را امین نمی شماری؟

دکتر کشمیری در ادامه  این روایت اظهار داشت:در روزی که شخصی به مقام والای ختمی مرتبت،سرور کائنات  و سرور دو عالم اهانت ورزید ایشان با متانت مثال زدنی پاسخ  این شخص را می دهد و حتی هنگامی که یکی از اصحاب رسول الله قصد کشتن فرد اهانت کننده را می کند  نبی  مکرم اسلام صحابی را از کشتن فرد اهانت کننده باز می دارد.

این عالم و کارشناس اهل سنت ادامه داد:پس از رفتن آن شخص،پیامبر گرامی ما  تلویحا  نکته ای را خطاب به اصحاب خود  بیان  کرده  و می فرماید:از نسل این شخص (اهانت کننده) قومی پدید خواهد آمد که  مانند  دیگران  قرآن کریم  را  خواهند خواند .اما آیات الهی از گلوی شان  پایین تر نخواهد رفت.بدین معنا  که  این  دسته  افرادی  بی ایمان هستند  و چون  در قرائت  قرآن  کریم  خلوص  نیت  ندارند ،مانند رها شدن تیری  از دایره  اهل دین خارج  خواهند شد.

اینها گروهی هستند که  بت پرستان  را کنار زده و  خود  با اهل اسلام به جنگ  و ستیز خواهند پرداخت.

آخوند کشمیری گفت:بیان این نکته از معجزات پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم است.بدر الدین عینی از علمای  اهل سنت  احناف  که  دارای  تالیفات فراوانی  است  در شرح صحیح بخاری می  گوید:  آن اشخاص  همان  گروه  خوارج هستند که با حضرت  علی رضی الله عنه  به دشمنی  و جنگ پرداختند.

آنها اولین اشخاصی بودند که  شمشیر کشیدن  به روی برادر دینی  خود  را مرسوم  کرده و خوارج  نام گرفتند.

البته حضرت علی رضی الله عنه توانست  فتنه آنها را خنثی کند و زمانی که ایشان گروه خوارج را شکست داده و در مسیر بازگشت از میدان نبرد  بودند  از غارت  شدن سپاه آنها ممانعت به عمل آورده و به یارانش فرمود:یقین بدانید که  آنها کافر نبوده و جزو برادران دینی ما هستند.

بنا به بیانات بدرالدین عینی هر قومی که بر علیه یک کشور اسلامی خروج  نماید از دسته خوارج  بشمار  می روند.لذا حتی اگر حاکمان یک کشور اسلامی نسبت به  مردم خود ظلم بورزند  راه  حل  آن  جنگ  و ستیز  نبوده و بلکه نصیحت است.

حاکم هر حکومتی  که  نمازش را بخواند،زکاتش  را بپردازد  و اصول دینی اش  را بر جایی آورد هر چند  که  ظالم هم  باشد بر جان و مال  و ناموس  مسلمانان امین است  و از دارایی هایشان محافظت بعمل می آورد.

بنابراین  اگر ما به  بهانه های مختلف بخواهیم  بر علیه یک کشور اسلامی شمشیر بکشیم ، سنگ روی سنگ بند نشده  و نظیر جریاناتی  می شود که امروز شاهد  آنها هستیم 

    این مدرس حوزه علمیه  تصریح کرد:نکته مشترک خوارج  صدر اسلام و خوارج  فعلی این است  که هر دو گروه  به زور شمشیر و اسلحه  افراد مسلمان را  مورد تکفیر قرار می دهند . حال  آنکه  غیر مسلمانان  ممالک دیگر را می شناسند ولی به آنها کاری  نداشتند  و ندارند.

آخوند کشمیری  خاطر نشان ساخت:مشکلات امروز جهان اسلام  تنها  متوجه  چند  کشورر نبوده  و  تمامی  ملل اسلامی  را در بر گرفته است.ما  دین داری را به اندازه ای از خود دور کرده ایم  که عده ای  با ادعای  مسلمان  بودن  برعلیه  ما شورش کرده  و به خود  اجازه می دهند تا  به  رویمان  شمشیر بکشند.

  در این بین آنچه  که  ما  بعنوان فرد مسلمان وظیفه  داریم  این است  که خود سازی انجام دهیم.اگر صاحب مقام  دولتی هستیم سعی  کنیم  موازین اسلامی  را فارغ  از مسائل قومی  و قبیله ای  به اجرا در آوریم.

با  توجه به  وجود مشترکات بین مذاهب می توانیم  قوانینی  را  وضع کنیم  که همه  مسلمین را شامل شود و جوانان  را به شکل  صحیح تربیت کنیم  تا از گروه های  تندرو  دوری بورزند.

خبرنگار:طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

عبدالرحمان آخوند کر در همایش تکفیر و افراط گرایی ا

ممنوعیت برقع را دنبال نمی کنم ، پوشش آزادی اساسی

دشمن واقعی حزب حاکم، داعش است نه مخالفان دولت

درگیری طالبان و داعش در زابل

تفسیر

ب

سید عبدالباعث قتالی:سفر رئیس جمهور به هرمزگان فرصت

وضعیت نامشخص افراط گرایان ازبکی درسوریه وعراق

آخوند عبدالرحمن کر : انتقاد از شرایط و مشکلات باید

روسیه: مواضع عربستان تاثیری در فروش اس 400 به قطر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات