b_300_300_16777215_10_images_ostadbabaiee.jpg

اساس نیوز :آگاهی از اخبار و تحولات اهل سنت ساکن تهران یکی از حوزه های مورد علاقه فعالان اهل سنت در مناطق مختلف کشور بوده است .سکونت بخشی از نخبگان اهل سنت در کنار تعداد قابل توجهی از کارمندان ادارات و سازمانهای دولتی در تهران باعث افزایش علاقه رسانه ای به امور اهل سنت تهران شده است .

با در نظر گرفتن این شرایط با یکی از ائمه جمعه اهل سنت نمازخانه های تهران تماس گرفتیم . ماموستا عزیز بابایی یکی از ائمه جمعه نمازخانه های اهل سنت تهران است که با گشاده رویی گفتگو با سایت اساس نیوز را پذیرفت .ایشان امام جمعه نمازخانه صادقیه تهران هستند.

اساس نیوز : استاد لطفا برای خوانندگان سایت اساس نیوز مختصری از خودتان و سوابق تحصیلی تان بیان نمایید ؟

ماموستا بابایی: بنده متولد روستای کزج از توابع استان اردبیل و از ترک های آن منطقه هستم .با توجه به اینکه در یک خانواده مذهبی تربیت یافتم، تحصیلات مقدماتی مذهبی را در نزد عالم همان روستا که از اقوام بودند سپری کردم .در سال 1362 به استان گیلان و شهر هشتپر آمدم و در حوزه علمیه محمدیه این شهر تحصیلات دینی خود را ادامه دادم.

 در این حوزه علمیه از محضر تعدادی از علما فیض بردم که برخی از آنها مرحوم شده و برخی دیگر در قید حیات هستند.بعد از آن هم مدتی را برای تحصیل به کردستان و سپس جنوب رفتم .در نهایت از حوزه علمیه استاد مرحوم ضیایی در بندر عباس فارغ التحصیل شدم.

   از اواسط دهه 70 هم دروس عادی خودم را ادامه داده و پس از طی مقاطع مختلف بالاخره در سال 1383 از دانشگاه کرمانشاه مدرک کارشناسی ارشد قرآن و حدیث را اخذ کردم.بنده در سال 78 به تهران آمدم و مدتی را در منزل یکی از دوستان نماز جماعت اقامه می کردیم و از سال 1382 نیز در منطقه صادقیه اقامه نماز را شروع کردیم .

اساس نیوز :لطفا در مورد سابقه اقامه نماز اهل سنت در منطقه صادقیه تهران برای خوانندگان ما قدری بیشتر توضیح دهید ؟

ماموستا بابایی: ما از سال 1382 با تلاش ها و همراهی های گروهی از فعالان اهل سنت در جماعت دعوت و اصلاح اقامه نماز را در منطقه صادقیه آغاز کردیم .در ابتدا محل نمازخانه در مکان دیگری بود که بعد از جابجایی های انجام شده به مکان کنونی در فلکه دوم صادقیه ابتدای بلوار کاشانی خیابان بوستان یکم منتقل شد .در حال حاضر نماز جمعه اهل سنت این منطقه در این مکان اقامه می گردد.

b_400_400_16777215_10_images_sadeqie.jpg

اساس نیوز: در شرایط فعلی در چند نقطه تهران نماز جمعه اهل سنت اقامه می شود ؟

ماموستا بابایی: در شهر تهران در چهار الی پنج منطقه نماز جمعه اقامه می گردد.اما در کرج و سایر شهرهای نزدیک تهران هم در دوازده مکان اصلی نماز جمعه خوانده می شود.البته به غیر از نمازخانه هایی که در آنها نماز جمعه خوانده می شود، اماکنی هم هستند که در آنها علاوه بر برپایی کلاس های دینی نمازهای پنجگانه هم اقامه می شود .مسجدی بنام مسجد النبی هم در شهرک دانش بصورت رسمی به عنوان مسجد رسمی اهل سنت فعالیت می کند که عمدتا برادران شمالی در آن فعالیت دارند .

اساس نیوز: استاد برخی از افراد اعتقاد دارند در شرایط کنونی ارتباط علمای ما با بخش های مختلف جامعه تضعیف شده است.جنابعالی این اعتقاد را قبول دارید؟ برای ترمیم این ارتباط چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید ؟

ماموستا بابایی: ارتباط علما با جامعه در همه مناطق اهل سنت نشین کشور به یک شکل نیست .در برخی از مناطق، علمای ما ارتباط بسیار حسنه ای با مردم دارند و در برخی از مناطق هم کمبود هایی مشاهده می شود .ممکن است عوامل مختلفی در این زمینه دخیل باشند .به عنوان مثال در برخی از مناطق نحله های مختلف فکری و غلبه مسایل قومیتی و سیاسی ممکن است باعث کم رنگ شدن نقش علما گردد.

   در ضلع دیگر این مساله علما هستند که باید قبول کرد که در برخی از موارد به روز نبوده و در مسایل دینی و اجتماعی آگاهی و اشراف لازم را ندارند .برای تقویت ارتباطات موجود علما و جامعه باید تلاشی دوجانبه داشته باشند .مساله مهم این است که علما منافع جامعه اهل سنت را بخوبی می شناسند و نسبت به مضرات امور هم آگاهی دارند .

   انحرافاتی که در برخی از موارد جوانان ما دچار آن می گردند در نتیجه جهل آنهاست .برخی از دست های بیرونی و بیگانه هم تلاش می کنند اهل سنت ایران را به سمت مسیرهای نامناسبی ببرند که از این مسیرها آینده خوبی برای جامعه اهل سنت متصور نیستم . ممکن است در برخی از موارد خانواده ها نسبت به یک عالم دیدگاه مناسبی نداشته باشند .در این شرایط نباید مبنای قضاوت شان در مورد سایر علما را رفتار آن عالم خاص قرار دهند.

اساس نیوز : برخی از جوانان تحت تاثیر تبلیغات مسموم رسانه ای به توانایی های دین اسلام برای اداره جامعه به دیده تردید نگاه می کنند .این طیف محدود اعتقاد دارند اسلام متناسب با نیازهای روز نیست.پاسخ جنابعالی به عنوان یک عالم تحصیل کرده اهل سنت به این شبهه چیست ؟

ماموستا بابایی: افراد در سنین جوانی که سن امید ها و آرزوهاست با یکسری از هنجارها و ناهنجاریها دست و پنجه نرم می کنند .ما باید در جهت ارائه تفسیرهای متناسب با نیازهای عصر و در عین حال نشات گرفته از عقلانیت اسلامی و متون اصیل دینی تلاش کنیم .این امر اجتناب ناپذیر است .

در برخی از موارد ممکن است مشکلات روزمره زندگی که علمای ما درگیر آن هستند باعث گردد آنها از پاسخ به نیازهای روز جوانان عاجز باشند .اما خدا را شکر ما در جهان اسلام و ایران اسلامی علما و اندیشمندان دینی داریم که آموزه های اسلامی را به زبان روز گردآوری کرده اند .

    امروزه با توجه به امکانات و دسترسی های سهلی که به علما و منابع داریم جوان مسلمان ما نمی تواند در روز قیامت در پیشگاه خداوند متعال بهانه بیاورد که که ما از مسائل بی خبر بوده ایم .مساله دیگر در این زمینه موضوع گسترش چشمگیر اسلام در غرب است .این پیشرفت در سده های اخیر در حدی بوده است که برخی افراد اعتقاد دارند که آفتاب اسلام در سال های آینده بجای شرق از غرب طلوع خواهد کرد .

  در دهه های اخیر روند اسلام گرایی در اروپا بسیار چشمگیر بوده است .این روند مطلوب دولتهای غربی نیست .به همین علت این دولتها برای تضعیف اسلام برنامه ریزی کرده اند و ما متاسفانه در برخی از اوقات در دام این طراحی ها افتاده ایم .

مشکلات کنونی ما مسلمانان ارتباطی به اسلام ندارد .باید به یاد داشته باشیم که ادیان یهود و مسیحیت هم در سده های گذشته شرایط ناگواری را پشت سرگذاشتند.بنابراین من این شبهه را که چون ما مسلمان هستیم عقب افتاده ایم را قبول ندارم .

  در نقطه مقابل این برداشت نادرست، علمای ما اعتقاد دارند که چون امت اسلامی از مبانی اصیل اسلامی فاصله گرفته است به این شرایط گرفتار شده است .این مشکلات باید ما را به اسلام برگرداند.در قرن گذشته در مقطعی مشاهده کردیم که دیدگاه مادی گرایانه (کمونیستی )بر نصف جهان حاکم شده بود .این دیدگاه حتی در بلاد اسلامی هم شیوع پیدا کرده بود .اما در نهایت مشاهده کردیم که اسلام به دوره اوج خود برگشت .

اساس نیوز : برخی از جریانات رسانه ای  در غرب تلاش دارند تا چهره نامناسبی از اسلام معرفی کنند .در این ترسیم، اسلام به عنوان مظهر تندروی و خشونت معرفی می گردد.تحلیل جنابعالی در این زمینه چیست ؟جنابعالی مهم ترین شاخصه دین اسلام را چه می دانید ؟

ماموستا بابایی:  شاخصه های دین اسلام زیادند .اما شاخصه اصلی دین ما میانه روی است .علمای ما اعتقاد دارند که اگر مسلمانان از حد میانه روی خارج شوند، خود را به هلاکت می سپارند .خداوند متعال امت اسلامی را در همه امور دینی خود میانه و معتدل قرار داده است .در اموری مثل اعتقادات ،عبادات ،اخلاق و روشهای رفتار اجتماعی دین ما یک مجموعه معتدل است .

  شالکله دین ما رحمت است .جنبه های رحمانی اسلام با سایر ادیان آسمانی قابل مقایسه نیست .اینکه در قرآن کریم خداوند متعال اشداء علی الکفار می فرماید منظور از این کفار موجودیت هایی مثل رژیم صهیونیستی هستند که سالهاست قبله نخست ما مسلمانان را اشغال کرده است .اما اسلام توصیه کرده است که در مقابل سایر افراد ولو اینکه مسلمان نباشند استفاده از خشونت و تندروی صحیح نیست .

   نبی مکرم اسلام پیامبر رحمت بودند و ما هم که امت او هستیم باید برای سایر افراد الگوی رحمت باشیم .باید از اعمالی که چهره دین ما را تخریب می کند پرهیز نماییم.رسول اکرم صلی الله علیه و آله سلم با کمک صحابه رضی الله عنهم اجمعین با اتخاذ رویه ای انسانی و اخلاقی انسانها را از دنیای کفر  وارد اسلام کردند . ما هم باید از روش ایشان در ارائه مفاهیم دینی بهره ببریم .

اساس نیوز : استاد حتما از مشکلات دنیای اسلام مطلع هستید .بنظر جنابعالی چرا برخی از کشورهای اسلامی بجای تمرکز بر دشمنان اصلی دین خود بر مقابله با هم متمرکز هستند؟راهکار عبور از فضای کنونی را در چه می دانید؟

ماموستا بابایی: اگر امت اسلامی به قرآن و آموزه های ان برگردد مشکلات کنونی حل می شود .در بخشی از آیه 46 سوره انفال خداوند متعال می فرماید وَلَا تَنَازَعُوا یعنی در میان خود تنازع و اختلاف نداشته باشید .چرا خداوند این دستور را می دهد؟ در ادامه می فرماید: فَتَفْشَلُوا یعنی اگر شما تنازع و اختلاف داشته باشید درمانده و ناتوان می شوید .در ادامه این آیه آمده است : وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ مقصود این است که اگر تنازع داشته باشید بیش از یک میلیارد مسلمان عظمت و هیبت خودشان را از دست می دهند و دیگر جایگاهی در دنیا نخواهند داشت .اقبال لاهوری هم در این زمینه سالهای پیش گفته است :

             مسلمانان به خویشان در ستیزند                     بجز نقش دوئی بر دل نریزند

   بنابراین دنیای اسلام باید از تفرقه که بزرگترین دشمن ملت هاست عبور کنند .ما منکر اختلافات موجود در بین مذاهب اسلامی نیستیم.اما اعتقاد داریم اشتراکات مسلمانان بسیار بیشتر از زمینه های اختلافی است . ما خدای واحد داریم .نبی ما یکی است و قبله و کتاب ما هم مشترک است .اختلافات موجود در آرائ فقهی و کلامی در در بین مذاهب اسلامی در حدی نیست که باعث گردد مسلمانان یکدیگر را تکفیر و تفسیق کرده همدیگر را مشرک خطاب کنند.به جان هم بیافتند و ویرانی های کنونی را به بار آورند.

شکی نیست که در پشت پرده این مسایل صهیونیست ها قرار دارند .نتیجه فضای کنونی چیزی جز ویرانی ،نابودی و خونریزی نیست .ما مسائل مشترکی داریم که برای رسیدن به آن اهداف مشترک می توانیم در کنار هم باشیم .ما در زمینه مسایل اخلاقی ،فرهنگی و علمی عقب مانده ایم .

در این زمینه ها می توانیم در کنار هم کار کنیم و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم .ان شاالله که با تلاش های همه دلسوزان امت اسلامی تفرقه ای که به جان امت اسلامی افتاده است ریشه کن شود . همه مسلمانان به مصداق آیه و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا از این دوره عبور کنند.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در این زمینه در حجه الوداع به مسلمانان سفارش کردند که مبادا همدیگر را نابود کنید .مبادا مال یکدیگر را حرام کنید .مبادا خون یکدیگر را حلال کنید.این نکات آخرین سفارشات پیامبرمان بودند.باید همه دعا کنیم که خداوند امت اسلامی را یکپارچه گرداند.این یکپارچگی قطعا به نفع دنیا و آخرت خواهد بود .

سردبیر مصاحبه :عبدالقیوم شکاری

 

 

 

مطالب مرتبط:

عراق، شش شهروند ترکیه را به اتهام همکاری با داعش ب

آمریکا چند شخص و شرکت مالی حامی داعش را تحریم کرد

ا

حمله خمپاره ای به سفارت روسیه در دمشق

دستگیری چهار مسلمان انگلیسی در اسرائیل

سوئیس کمک مالی خارجی به مساجد را ممنوع کرد

سفارتخانه هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا به بیت الم

برگزاری اولین کنفرانس بین المللی مسائل کردها در ژ

امام جمعه تایباد : غوطه ور شدن جوانان در دام اعتيا

جنبه های رحمانی دین اسلام و تلاش کفار برای مخدوش ک

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات