b_300_300_16777215_10_images_304943_349.jpg

اساس نیوز ،عبدالرحمان فتحی: چند روزی است که به عنوان یک فعال کرد اهل سنت با سایت اساس نیوز آشنا شدم .

سایت از جهت غنا  و وزن مطالب خیلی خوب است و تمرکز کاری خود را بر مسائل جهان اسلام گذاشته که این هم از ضروریات است.مگر غیر از این است که جهان اسلام یکی از تاریخی ترین دوره های خود را سپری می کند و در این دوره همه محتاج درک بهتر از مسائل آن هستیم؟ بر اساس این ضرورت و فضا کار سایت اساس نیوز را ارزشمند و قابل تقدیر دیدم.

با این مقدمه لازم، سراغ یک موضوع  روز درباره گروه خشونت طلب داعش می روم .در برخی از گروه ها و کانال های متعلق به اعضای داعش در روزهای اخیر پیامی منتشر شده است که نشان می دهد برخی از رویه های این گروه با گذشته تفاوت هایی پیدا کرده است .

   در پیام منتشر شده داعش به هوادارن خود در مناطق مختلف توصیه کرده است که بجای اینکه به عراق یا سوریه هجرت کنند در همان محل سکونت خود با کفار و مشرکین جهاد نمایند.این گروه تصریح کرده است که کفار و مشرکین را در خیابان ها با چاقو بزنید ،آب های آنها را آلوده کنید ،خانه های آنها را آتش بزنید و به هر نحو ممکن به خانواده های آنها آسیب برسانید .

خلاصه کلام داعش در این پیام این است که دیگر هجرت به سرزمین های خلافت اسلامی در اولویت نیست و در همان محل زندگی خود جهاد کنید !

   اگر انسان این دستور داعش را با دستور رسول الله صلی الله علیه و صحبه و سلم خطاب به فرماندهان نظامی اسلام در صدر اسلام مقایسه کند متوجه می شود که تفاوت دیدگاه داعش با پیامبر ما از زمین تا آسمان است .

   پیامبر ما به فرماندهان نظامی سفارش می کردند که در جنگ با کفار ،خانه های شان را آتش نزنید ،درختان را آتش نزنید ،به زنان و بچه هایشان تعدی نکنید ،به افراد سالخورده تعدی نکنید.اما داعش در نقطه ای کاملا بر عکس می گوید خانه ها آتش بزنید ،خانواده ها را بکشید و آب شرب مردم را آلوده کنید !

نکته جالب این است که از نگاه داعش هر مسلمانی که خلافت اسلامی را نپذیرد و با خلیفه این گروه بیعت نکند مشرک است !!! نعوذ بالله

با این تعبیر همه ما مشرک هستیم !

علت تغییر رویه داعش چیست؟مگر همین گروه نبود که تا چند ماه قبل اعلام می کرد هجرت به سرزمین های خلافت اسلامی و بیعت با خلیفه داعش  وظیفه همه مسلمانان است و هر کس به این وظیفه خود عمل نکند مسلمان نیست ؟حال چرا داعش می گوید که دیگر هجرت در اولویت هواداران این گروه جایی ندارد ؟

    پاسخ این سوال مشخص است .داعش در حال دست و پازدن های آخر است .اجماعی از دولت های منطقه ای و فرامنطقه ای به همراه دولت های عراق و سوریه تمام توان خود را بر نابودی این گروه گذاشته اند .در ماه های اخیر هر خبری که از داعش شنیدیم خبر شکست و از دست دادن قلمرو  این گروه بود .

  در این شرایط داعش به هواداران خود بگوید که به کجا هجرت کنند؟مگر سرزمینی هم برای خلافت اسلامی باقی مانده است که افراد با مهاجرت به آنجا با خلیفه ابوبکر البغدادی بیعت کنند؟

   نفس های داعش به شماره افتاده است و تیم رهبری این گروه در مخمصه رقه گیر افتاده اند .شاید همین روزها خبر سقوط رقه و پایان افسانه خلافت داعش در سوریه و عراق را بشنویم .اما این نابودی و اضمحلال به معنای از بین رفتن تفکر نفی و تکفیر در جامعه اسلامی نیست.

  قطعا این تفکر ادامه خواهد داشت .علت این تداوم هم این است که ادامه حیات این گونه تفکرات برای ایجاد اختلاف و چند دستگی در امت اسلامی لازم است .برای همین قدرت های بزرگ این عقاید را در پوششی جدید و با اسم ورسمی تازه در نقطه دیگری از بلاد اسلامی رواج خواهند داد.

    در نهایت هم به عنوان یک فعال کرد می خواستم به فضاسازی های ناجوانمردانه ای که بعد از حادثه تروریستی تهران در حق اهل سنت کرد شد اشاره کنم .کیست که نداند در سالهای گذشته کردها بیشترین ضربه و لطمه را از داعش خوده اند؟کیست که نداند گروه های کرد در عراق و سوریه در خط مقدم مبارزه با داعش قرار دارند ؟کیست که نداند تفکرات داعش با منش آرام و انسانی ما کردها سازگاری ندارد ؟

   تفکر غالب و رویه کردهای اهل سنت هیچ ارتباطی با تفکرات داعش و داعشی ها ندارد .اینکه چند جوان کرد به تناسب قرابت مرزی که با آن سوی مرزها داریم فریب تفکرات مالیخولیایی داعش را خورده اند، هیچ نتیجه گیری کلی را به ما نمی دهد.ما حق نداریم از رویه ناپسند چند جوان فریب خورده در مورد یک قوم بزرگ و تاریخی قضاوت نامناسب کنیم .

 

مطالب مرتبط:

غرامت میلیاردی کلیسای کاتولیک به قربانیان جنسی

خبر کوتاه: ترامپ استفاده از بمب فوق العاده قوی در

مراسم فارغ التحصیلی 400 دانش آموز زیر پرچم طالبان

پایان تلاش ها برای صلح فلسطین؛ حالا نوبت مسلمانان

«آنگ سان سوچی» بالاخره خشونت‌ها در میانمار را محکو

سالانه 6 میلیارد اسکناس کهنه افغانی ازگردش بانکی خ

ا

نیروهای مغرب یک باند وابسته به داعش را متلاشی کردن

امارات صدور روادید حج برای غیراماراتی ها را ممنوع

آخرین نتایج ریاست جمهوری/روحانی دوباره راهی پاستور

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات