b_300_300_16777215_10_images_photo_20170520_18115733.jpg

اساس نیوز : حسن روحانی دوباره به عنوان رئیس جمهور ملت ایران انتخاب شد .

بدون شک این تیتر مهم ترین تیتر رسانه های  امروز جهان بود.پیروزی  قاطع حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری با کسب بیش از 23 میلیون و 500 هزار  رای (57 درصد آراء ماخوذه ) در شرایطی که بنظر می رسید نارضایتی از برخی از مشکلات اقتصادی در جامعه ایرانی مشهود است، برخی از تحلیل گران مسائل انتخاباتی را در بهت و حیرت فرو برد.

  دکتر حسن روحانی علی رغم مشکلات موجود در انتخابات دیروز نه تنها با ریزش آراء خود به نسبت دوره گذشته مواجه نشد ، بلکه با افزایش 5 میلیونی رای این دوره ، غافلگیری رقبا و ناظران را دو چندان کرد .

اهل سنت ایران در این انتخابات حضوری فعال داشتند. در روزها و هفته های قبل از برگزاری این انتخابات ،دو جریان همسو تلاش داشت با حربه های تکفیر و تحریم اهل سنت را از حضور در انتخابات بازدارد .این تلاش ها با روشنگری علمای بزرگوار اهل سنت و حضور فعال تلاش گران سیاسی و اجتماعی اهل سنت منتج به نتیجه  نشده و اهل سنت به مانند دوره های گذشته حضوری فعال و موثر در انتخابات داشت.این حضور ثابت کرد که حنای برخی از رسانه های خارجی و ماهواره ای در بین اهل سنت ایران رنگی ندارد .

   بر اساس آمار اولیه اعلام شده در غالب مناطق اهل سنت نشین کشور درصد مشارکت عمومی اهل سنت از درصد عمومی کشور بالاتر بوده و متوسط مشارکت اهل سنت در استان های مختلف 80 درصد بوده است .از این تعداد هم بیش از 80 درصد به حسن روحانی رای دادند.

   تفاوت خاص حضور اهل سنت در این دوره از انتخابات حضور سیستماتیک نخبگان ما در این عرصه بود.در این دوره برای نخستین بار جمعی از علما و نخبگان اهل سنت  در جمعی بنام شورای راهبردی اهل سنت ایران جمع شده و با برخی از کاندیداها و یا نمایندگان آنها در زمینه برنامه های آتی آنها هم صحبت شدند.نتیجه این مذاکرات هم در نهایت و پس از بررسی برنامه های کاندیداهای مختلف ،اجماع این گروه بر حمایت از حسن روحانی به عنوان گزینه اصلح بود .

   متعاقب این تصمیم گیری و اعلام نتایج حاصل از آن، موجی از همسویی و همراهی در بین اقشار عادی جامعه اهل سنت  ایجاد شد .به طور قطع مهم ترین عامل مورد توجه نخبگان و علمای اهل سنت در این پروسه تصمیم گیری نگاه و برنامه خاص کاندیداها برای مطالبات خاص اهل سنت ساکن کشور بوده است .

     اهل سنت ساکن ایران در کنار سایر هموطنان خود، برخی مطالبات مشترک اقتصادی و اجتماعی مانند ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان و کنترل روند تورم در جامعه دارند .اما در کنار این مطالبات مشترک، برخی از زمینه ها نیز مطالبه خاص اهل سنت است .

  زمینه هایی مانند توجه موثرتر به استفاده از ظرفیت های انسانی و فکری اهل سنت در مدیریت های کلان سیاسی کشور و ایجاد فضایی فراخ تر و مناسب تر برای فعالیت های مذهبی جامعه اهل سنت از جمله این مطالبات است .

    الحق و الانصاف در سالهای اخیر در مسیر برآورده شدن این مطالبات گام های موثری برداشته شده است .اما انتظار عمومی اهل سنت از دولت دوم دکتر روحانی تعمیق و تسری بیشتر این رویه حسنه است .

    واقعیت غیر قابل اغماض در فضای کنونی کشور این است که اهل سنت ساکن ایران با ظرفیت بالای آراء خود یکی از اضلاع مهم توفیق کاندیداها در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری هستند .

    این ظرفیت با توجه به حسن وطن دوستی اهل سنت ایرانی، برای همه جریانات و گروه های سیاسی فعال در صحنه سیاست ایران یک فرصت مناسب است .لازمه استفاده بهینه از این فرصت هم اعتنای عملی به مطالبات اهل سنت و عبور از دوره نگاه سنتی به این بخش از جامعه ایران است.

مطالب مرتبط:

خانم شهردار، ترامپ مانند هیتلر نژادپرست است

ا

علمای عراق:اهل سنت از جنایات داعش مبرا هستند

ممنوعیت حجاب و ریش گذاشتن برای دانش آموزان تاجیکست

راه‌اندازی نمازخانه‌ در آستانه المپیک زمستانی کره

افزایش تلاش آمریکایی ها برای مهاجرت به نیوزیلند پس

مولانا مطهری: افراد تندرو و افراطی خیرخواه ملت نیس

آتش زدن یک مدرسه دخترانه در افغانستان توسط افراد و

ا

آغاز جنبش اعتراضی مسلمانان اروپایی علیه تروریسم در

داعش: مهاجم منهتن سرباز خلافت اسلامی است

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز