b_300_300_16777215_10_images_tahdidiran.jpg

 

اساس نیوز :در روزهای اخیر انتشار ویدئویی از گروه داعش خطاب به اهل سنت ایران بازتاب قابل توجهی در فضای رسانه ای فعالان اهل سنت داشته است .

در این ویدئو که به زبان فارسی منتشر شده است سه نفر علیه ایران سخن می‌گویند.تلاش شده است که هر یک از این افراد نماینده‌ای از یکی از قومیت‌ها در ایران بوده و فرد اول موسوم به «ابو فاروق الفارسی» نماینده فارس‌زبان‌ها، فرد دوم موسوم به «ابو مجاهد البلوشی» نماینده قوم بلوچ و فرد سوم موسوم به «ابو سعد الاحوازی» نماینده هموطنان عرب‌زبان باشد.

 

در این ویدئو علمایی مثل مولانا عبدالحمید ،مولانا گرگیج و شیخ خطیبی منافق خطاب شده تهدید به ترور شده اند .

داعش در این ویدئو تاکید کرده است که علمای اهل سنت ایران چون با این گروه همسو نبوده و با آن همراهی نکرده اند از منابر سخنرانی خود کفر صریح را نشر داده و شریعت را تعطیل کرده اند .این گروه در ویدئوی منتشر شده خود همچنین از سیاست تقریب مذاهب و وحدت در ایران انتقاد کرده و همراهی علمای اهل سنت با این گونه سیاست ها را به شدت مورد انتقاد قرار داده است .

در نهایت در این ویدئو از اهل سنت ایران خواسته شده است که سلاح به دست گرفته و بر علیه حکومت مرکزی ایران وارد جنگ مسلحانه گردند .

انتشار این ویدوئو در شرایطی صورت گرفته است که داعش در یکسال اخیر بعد از تحمل شکست های پیاپی، ازموضع تهاجمی خارج شده و در حالت انفعالی قرار گرفته است .در چند ماه گذشته نیز دامنه و گستره شکست های این گروه در سوریه و عراق در حدی افزایش یافته است که غالب کارشناسان منطقه اعتقاد دارند روند شکست نهایی داعش در منطقه آغاز شده است .

b_400_400_16777215_10_images_tahdidiran2.jpg

 

 

 

در این شرایط انتشار ویدئوی مزبور و تهدید ایران و علمای سنت از طرف داعش با چه هدفی صورت گرفته است ؟

بدون شک ، داعش ایران را یکی از عوامل اصلی شکست های این گروه در عراق و سوریه می داند .بر اساس همین برداشت نیز همواره مواضع خصمانه ای نسبت به ایران داشته است . در این زمینه  باید خاطرنشان کرد در حالی که در سالهای گذشته و در شرایطی که داعش در موضع تهاجمی قرار داشت، احتمال اقدامات گسترده تروریستی بر علیه ایران وجود داشته است ، در وضعیت کنونی هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند که داعش در شرایطی که در سوریه و عراق روز به روز عرصه را بر خود تنگ تر می بیند ، بتواند جبهه جدیدی را بر علیه ایران بگشاید .

بر اساس همین شرایط، غالب تحلیل گران منطقه ای اعتقاد دارند تهدیدات اخیر داعش بر علیه ایران صرفا لفاظی های تبلیغاتی بوده و در عرصه عملیاتی این گروه آمادگی مواجهه مستقیم و گسترده با ایران را ندارد .در نهایت در بدترین حالت ممکن است این گروه در ایران دست به برخی از اقدامات کوچک ایذایی بزند که این اقدامات نیز تاثیر چندانی بر شرایط عمومی جامعه نخواهد گذاشت .

اما مساله مهم در ویدئوی منتشر شده تهدید علمای شاخص اهل سنت از طرف اعضای این گروه است .علمای شاخص اهل سنت همواره از طرف گروه های افراطی مثل داعش و برخی از شبکه های ماهواره ای که بنام اهل سنت از لندن در حال پخش برنامه های تحریک آمیز خود هستند مورد هجمه قرار گرفته اند.

b_400_400_16777215_10_images_tahdidiran3.jpg

 

 

   ایراد مهم مطرح شده در این گونه انتقادات این است که چرا علمای اهل سنت ایران بجای تشویق مردم به انجام اقدامات خشونت بار برعلیه نظام جمهوری اسلامی ایران، تلاش می کنند از طرق قانونی و با استفاده از ظرفیت های موجود در قوانین بالادستی مثل قانون اساسی به پیگیری مطالبات اهل سنت ایران بپردازند .گروه هایی مثل داعش اعتقاد دارند تنها راه تحقق آرمانها و مطالبات اهل سنت ایران توسل به اقدامات خشونت بار و تروریستی است .

به بیانی ساده تر باید گفت که ایده آل این گروه ها این است که ایران هم به سرنوشت سوریه و عراق گرفتار شود.یعنی جنگ فرقه ای ،آوارگی زنان و بچه های ما در کوه و بیابان و در نهایت چند پاره شدن کشور در راستای سیاست های عمومی برخی از قدرت های بزرگ جهانی و منطقه ای، کعبه آمال گروه هایی مثل داعش در رابطه با ایران است .

بر خلاف این طراحی ها ، موضع گیری های صریح علمای اهل سنت در برابر این گونه تلاش ها باعث سرخوردگی داعش شده است. به عنوان مثال شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در اواخر اسفند ماه در مراسم دیدار سراسری دانشجویان اهل سنت کشور با علما و اندیشمندان، با تاکید بر لزوم پیگیری مطالبات و خواسته‌های قانونی جامعه اهل سنت از راه «گفتمان»، آن را نتیجه‌بخش‌ دانست.

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید،امام جمعه اهل سنت زاهدان در این دیدار که با حضور هزاران دانشجو از سراسر کشور در دارالعلوم زاهدان برگزار شد، «وحدت امت اسلام» را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: همه‌ی ما اتفاق‌نظر داریم که وحدت باید حفظ شود. مسلمانان «امت واحده» بوده و از همه ملت‌ها سزاوارتر به اتحاد و همبستگی با یکدیگر هستند. مسلمانان باید به مشترکات چنگ بزنند و مسائل اختلافی هر مذهب را برای خودش بگذارند. ایشان در ادامه همگان را بر «حفظ امنیت کشور» توصیه کردند و خاطرنشان ساختند: ما نمی‌خواهیم کشور ما دست خوش ناامنی قرار گیرد. کسانی که ناامنی درست کردند، نتیجه نگرفتند. لذا امنیت کشور باید حفظ شود و همه باید در برقراری و حفظ این امنیت همکاری کنند. ریاست شورای هماهنگی مدارس دینی اهل سنت سیستان‌وبلوچستان، «افراط و تندروی» را نیز مورد نکوهش قرار دادند و گفتند: متاسفانه عده‌ای از مسلمانان از بین شیعه و سنی گرفتار افراط و تندروی هستند و به‌جز خودشان دیگران را قبول ندارند، درحالی ‌که در اسلام افراط و تندروی نیست، بلکه دوراندیشی و سعه‌ صدر است. دین اسلام بر اجرای عدالت تاکید دارد.

همین موضع گیری های صریح و هشدار علمای اهل سنت در برابر تلاش های بیگانگان برای تحریک اهل سنت باعث نارضایتی گروه های افراطی مثل داعش شده است . شبکه های ماهواره ای مثل کلمه و نور نیز به بهانه های مختلف، تلاش کرده اند جایگاه علمای اهل سنت را مورد سوال قرار داده و به علت عدم همسویی این بزرگواران با اهداف مشکوک این گونه شبکه ها، بدترین القاب را نثار آنها نمایند .

در نهایت با یک نگاه کلان به راحتی می توان متوجه این مساله شد که برخی از کشورهای منطقه و قدرتهای فرامنطقه ای که با ایران و سیاست های منطقه ای آن مشکل دارند،تلاش می کنند در مسیر مواجهه با جمهوری اسلامی ایران از اهل سنت به عنوان ورق بازی خود استفاده نمایند .در این مسیر نیز تنها چیزی که برای آنها اهمیت ندارد سرنوشت زنان و بچه های ماست .

اهل سنت ایران در زمینه برخی از مسائل و در راس آن بکارگیری مناسب تر ازظرفیت های انسانی خود در مدیریت های کلان و استانی مطالباتی دارند که کاملا مشروع و منطقی است .اما ما مسیر پیگیری این مطالبات را دست بردن به اسلحه و نامن کردن مناطق اهل سنت نشین نمی دانیم .

ثمره این گونه حماقت های افراطی را در دهه های گذشته مشاهده کردیم .مهم ترین دستاورد ایجاد ناامنی در مناطق اهل سنت نشین فراری شدن سرمایه گذاران از مناطق ما و تشدید بیکاری جوانان ماست .تشدید فقر و عدم ایجاد امکانات زیرساختاری حیاتی برای مردم نیز از دیگر تبعات منفی این گونه اقدامات است .بر اساس همین شرایط اهل سنت ایران ضمن محق دانستن خود برای مشارکت فعال تر در فضای اجتماعی و سیاسی کشور به هیچ وجه اجازه نخواهد داد قدرت های بیگانه از ما به عنوان بازیچه سیاست های تاریک و مبهم خود استفاده نمایند .

مطالب مرتبط:

ناگندرا سینگ تومار: اگر جمعیت مسلمانان با نرخ کنون

مسلمانان کشورهای مختلف در رمضان امسال چند ساعت روز

زندگینامه ماموستا ملا قادر قادری

داستان اسلام آوردن مالکوم ایکس، رهبر سیاه پوستان آ

افتتاح آکادمی اسلامی بلغار در تاتارستان روسیه

مولانا طاهری :مسلمانان باید از آزار و ظلم به یکدیگ

طراحی نخستین مرورگر اینترنتی مطابق با شریعت اسلامی

 

یک گروه افراطی در قزاقستان بازداشت شدند

برگزاری مراسم تنفیذ رئیس جمهور

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات