b_300_300_16777215_10_images_fatavvii11.jpg

اساس نیوز :حمد و سپاس فراوان برای الله متعال که ما را از بهترین امت ها قرار داده و به طاعت اش رهنمون ساخته وما را از تاریکی ها نجات بخشیده است.

در عصر حاضر انواع فتواهای شرعی به حراج گذاشته شده است. افراد زیادی با کمترین درجه علمی وبا کم ترین سرمایه سواد ودانش شرعی ، بدون هیچ تامل وپرهیزکاری درباره مسائل عمومی وبزرگ ،فتواهایی صادر می کنند .حتی گروهی با تعداد کم و اندک تنها خود را گروه نجات یافته و رستگار می دانند ودیگران را گمراه – مرتد- مبتدع – گناهکار می دانند.

در نزد آنان کسانی که با آنان هم عقیده نباشند وارد بهشت نمی شوند وخون ومال وجان آنان حلال است. بهشتی را که خداوند وسعت آن را بزرگ آفریده را ، فقط مختص خود قرار داده اند در حالی که آن بهشت ، بهشتی نیست که خداوند به بندگانش وعده داده است.

در حدیثی از خاتم پیغمبران آمده است که آن حضرت فرموده اند( اجروکم علی الفتیا اجروکم علی النار) جسور ترین شما بر فتوا کسی است که به ورود در آتش دوزخ دلیرتر و بی باک تر باشد.

در زمان حضرت عمر (رض) مردی بنام صبیغ بن عسل بدون فهم ورعایت تقوا به تطبیق دلایل شرعی اقدام و فتوا صادر می کرد .حضرت عمر او را نزد خود فراخواند و دستور داد وی را در انظار عمومی خوابانده و با شلاق ادب کرند.

  در عصر حاضر در شبکه های اینترنتی و ماهواره ای مفتی هایی بی شمار وجود دارند که صلاحیت فتوا را ندارند ولی با آن وضع به صدور فتوا اقدام می کنند . این افراد نه از اهداف شریعت باخبرند و نه از قوت علمی برخوردارند. ولی با این حال فتواهایی نامتناسب و سوال برانگیز و ضد و نقیض صادر می کنند.

امت اسلامی چگونه می تواند دنیا و آخرت وایمان خود را به دست مفتی هایی بسپارد که برای طلب علم ودانش به خود هیچ زحمتی نداده اند و از فهم دلایل وتفقه در دین بی بهره اند. چگونه می توان آینده فرزندان خود را دست کسانی بسپاریم که بی محابا در مورد مسائلی که علمای بزرگ در باره آنها توقف کرده اند،فتوا صادر می کنند.

مسائلی که اگر در زمان حضرت عمر رضی الله عنه پدید می آمد تمام اهل بدر را برای رایزنی ودست یابی به راه حل وپاسخ آنها گرد هم می آورد.

باید به اشخاص و مفتی هایی که عجولانه به صدور فتوا اقدام می کنند،و به آن دسته از مفتیانی که شتاب زده مردم را کافر، بدعتی ،فاسق، گمراه ومرتد قلمداد می کنند ،مکررا هشدار داده شود( الا یظن اولئک انهم مبعوثون لیوم عظیم) آیا آنان باور ندارند که در روز قیامت برانگیخته می شوند و از آنچه کرده و یا گفته اند بازخواست خواهند شد؟

صدور فتوا به معنای امضاء از طرف خداوند است . پس وای بر کسانی که در امضاء از سوی خداوند اشتباه کنند.چگونه این اشخاص می تواند گناه دیگران را بردوش بگیرد.

وظیفه علمای ربانی وحقانی در مقابل این پدیده شوم این است که به تدوین فتواهای درست اقدام و از بازی با شریعت جلوگیری کنند. دست نا اهلان وافراد نادان را که با آتش بازی می کنند را بگیرند.اگر جلوی فتوا های آنان گرفته نشود، فتوا همانند مال بی صاحب مدعیان بسیاری پیدا خواهد کرد وعملکرد چنین افرادی دین و ایمان ومال و جان وناموس مردم را به نابودی خواهد کشاند.

به مصداق ضرب المثل نیم طبیب خطر جان و نیم ملا خطر ایمان  می شود.

صحابه کرام  رضی الله عنهم اجمعین بر اساس تقوا و پرهیزکاری وترس از خدا، فتوا دادن را به یکدیگر ارجاع می دادند. از امام مالک چهل مسئله پرسیده شد ،در حالی که امام فقط به هشت مسئله جواب دادند ودر مورد سی و دو مورد دیگری گفتند( نمی دانم).

امام مالک رحمه الله می فرماید:

برای دادن فتوا ننشستم. مگر پس از آنکه هفتاد استاد عالم گواهی دادند که آن مکان جای من است.

علمای معاصر امام مالک در حق او گفتند ( تا مالک در مدینه است کسی حق فتوا دادن ندارد) امام شافعی (رح) در حق امام مالک گفت: هر گاه از علما یا می شود مالک چون ستاره درخشانی در میان آنان است.

مفتی نماهای عصر حاضر خود را الگوی تمام عیار اهل سنت وجماعت می دانند ، هر کس با آنان ساز موافق بزند او بر صراط مستقیم ودر زمره سلف صالح می دانند وهر کس با که با آنان ساز مخالفت بزند او در گمراهی و بی دینی می دانند .

تهیه کننده: عبا آخوند محمدنژاد

والصلوه والسلام علی قره عینی محمد وعلی آله وصحبه وسلم.

وآخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

مطالب مرتبط:

تاکید مغرب بر مقابله کامل با داعش و جبهه النصره د

ا

مولوی ایل نژاد:همه باید برای روز حساب آماده باشیم

عربستان استفاده از ارز مجازی «بیت کوین» در معاملات

انفجار در استانبول

سفر فوری رئیس موساد به آمریکا در ارتباط با سوریه

اعترافات یک داعشی درباره نحوه آموزش سربریدن افراد

نخست وزیر ترکیه:تماس ها با اسرائیل ادامه دارد.

ا

الکسیس سیپراس : انتصاب مفتی را شهروندان مسلمان یون

از متحد شدن القاعده و داعش تا جنگ پرتقال در ایتالی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات