b_300_300_16777215_10_images_44242535.jpgمصاحبه اختصاصی اساس با یکی جوانانی که از فتنه داعش رهایی یافته است .

در ماههای گذشته و علی الخصوص بعد از اوج گیری فعالیتهای گروه افراطی داعش در عراق و سوریه خبرهای پراکنده ای از جذب برخی از جوانان اهل سنت از مناطق مختلف کشور به این گروه منتشر شد .

در این زمینه در رابطه با  دلایل گرایش جوانان ما به این گروه افراطی در آن مقطع خاص، مباحث متعددی مطرح شد.عام ترین تحلیل موجود در این زمینه نیز بر دلایلی همچون ماجراجویی نسل جوان و فقدان آگاهی نسل جوان اهل سنت از ابعاد انحراف داعش از تفکر اصیل اهل سنت تاکید داشت .
برخی از تحلیل گران نیز بر این اعتقادند علمای با نفوذ اهل سنت در ماههای آغازین در زمینه آگاهی بخشی به جوانان ما سهل انگاری کردند .اما زمانی که این عزیزان پا به میدان گذاشته و شروع به افشاگری کردند مراقبت خانواده ها از جوانان شان بیشتر شده و جریان عکس بازگشت از اردوگاههای داعش به کشور آغاز شد .
عبدالرحمان یکی از این جوانان اهل سنت است که از استان کردستان ،در ماههای اول شروع اوج گیری عملیات نظامی داعش در عراق و سوریه تحت تاثیر برخی از تبلیغات منفی شبکه های ماهواره ای و تحریک برخی از دوستان نزدیک از مسیرهای غیر قانونی از کشور خارج شده و پس از یک سفر طولانی به گروه داعش پیوست .
عبدالرحمان حدود هفت ماه قبل با ندامت از انتخاب اشتباه خود در زمینه پیوستن به این گروه به کشور بازگشت .ما بعد از صحبت های فراوانی که با اطرافیان و خود عبدالرحمان داشتیم بالاخره او را راضی کردیم که باهدف آگاهی بخشی به جوانان دیگر اهل سنت با ما مصاحبه ای کوتاه انجام دهد .عبدالرحمان به شرط عدم انتشار تصویر و مکان سکونتش با ما مصاحبه ای کوتاه انجام داد .ذیلا خلاصه این مصاحبه تقدیم می گردد :
س: چطور شد به سمت گروه داعش تمایل پیدا کردی ؟
عامل اصلی گرایش من برنامه های ماهواره ای شبکه های کلمه و نور و برخی از تحریکات دوستانم بود .البته عدم آگاهی خودم از ابعاد و اهداف این گروه هم در این زمینه تاثیر داشت .
س:تا جایی که ما می دانیم شبکه های ماهواره ای که اشاره کردی بصورت رسمی داعش را تبلیغ نمی کنند؟
بله اما این شبکه ها  برنامه ها و اخبار خود در رابطه با داعش را به گونه ای پخش می کنند که انگار این گروه برای احیای دین ما آمده است .
س:چند ماه و در کدام کشورها در اردوگاههای داعش بودی ؟
من به مدت 10 ماه در سوریه و عراق با داعش بودم .اما در این مدت دستم به خون هیچ مسلمانی آلوده نشد .
س:تصوری که قبل از جذب شدن به داعش داشتی با تصور بعد از جذب تفاتی داشت ؟
تفاوت از زمین تا آسمان بود .تصور من قبل از جذب شدن به داعش این بود که اینها گروهی هستند که بسیار مقید به اسلام و اصول دینی بوده و برای حفظ دین قیام کرده اند .اما چیزی که در عمل دیدم گروهی راهزن و آدم کش بودند که به هیچ اصلی پایبند نبودند .بنظر من داعش به یک گروه گانگستری شباهت بیشتری دارد تا یک گروه دینی .
س:بنظرت شرایط فعلی داعش با شرایطی که شما تحریک شدید و به این گروه پیوستید تفاوتی کرده است؟
بله قطعا تغییر کرده است .در ماههای اخیر این گروه خیلی ضعیف شده است .برای همین هم تعداد افرادی که از آن جدا می شوند زیاد شده است .
س:چطور تصمیم گرفتید از این گروه جدا شوید ؟
من از هفته دوم پیوستن به داعش نسبت به اهداف این گروه شک پیدا کردم .علت این شک من هم این بود که خیلی از اعضای این گروه به ظاهر اسلامی پایبندی خاصی به انجام وجبات دینی مثل نماز نداشتند و با هر بهانه ای از انجام واجبات خودداری می کردند .اعضای این گروه جنگ ،کشتار و قتل و عام را مهم ترین وظیفه خود می دانستند .این زمینه در کنار برخی از صحنه های فجیعی که دیدم من را قانع کرد که با قبول همه مخاطرات به کشور برگردم.
س:اگر بخواهی در یک جمله کوتاه داعش رابرای جوانان اهل سنت وصف کنی چه می گویی؟
داعش سراب و دیگر هیچ .

مطالب مرتبط:

پیام تسلیت مولوی ساداتی به مناسبت درگذشت آخوند حاج

نمازجماعت مختلط به امامت یک زن

حضور پر شور اهل سنت و جماعت در راهپیمایی روز قدس

پوتین یک پیشنهاد فوق العاده برای حل مساله هسته ای

خودروی مورد علاقه داعشی ها

ا

مردم برونئی پنجاهمین سالگرد سلطنت پادشاه ثروتمندشا

شکایت مسلمانان اروپا از تبعیض‌ها و بدرفتاری‌ها

شکایت ستاره فیلم های مستهجن از ترامپ

توقیف یک کبوتر به اتهام جاسوسی!!!

پ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات