b_300_300_16777215_10_images_104786.jpegاساس :یکی از مسائل و مطالباتی که هر چند وقت یکبار ازطریق علما و نخبگان اهل سنت ساکن کشور مطرح می شود ضرورت بکارگیری اهل سنت در مناصب و جایگاههای دولتی است .

مطالبه ای که با توجه به اینکه اهل سنت بخشی از جامعه ایرانی است منطقی و مشروع بنظر می رسد.اما در این زمینه شرایطی وجود دارد که تحلیل  آن محتاج نگاهی عمیق تر به شرایط است .
بر اساس بررسیهای ما میزان حضور موثر و فعال اهل سنت کشور در مناصب و جایگاههای مختلف درمناطق مختلف سنی نشین متغییر است .به عبارت ساده تر در برخی از مناطق، اهل سنت حضور مطلوبی در عرصه های مختلف دارند ،اما در برخی مناطق دیگر شرایط مناسب نبوده و فهم دلایل این وضعیت محتاج بازبینی و بررسی های میدانی است .
مطالعه و بررسیهای ما نشان دهنده این واقعیت است که در هر منطقه ای که میزان تعامل و تفاهم اهل سنت با نظام ونهادهای حاکمیت مناسب تر بوده است به همان اندازه نیز شرایط حضور اهل سنت در مناصب مختلف اجتماعی و مدیریتی افزایش پیدا کرده است .
غالب فعالان ما در مناطق سنی نشین کشور در مباحثی که در زمینه مسائل اهل سنت دارند همیشه این سخن را به میان می آورند که نظام باید به اهل سنت اعتماد کرده و به آنها بهای بیشتری بدهد.این سخن کاملا درست است .اما این مساله یک روی دیگر هم دارد .روی دوم این مساله در اعتمادی است که ما هم باید نسبت به نظام و کلیت کشور داشته باشیم .
باید قبول کنیم که اگر قرار است اعتمادی در فضای عمومی کشور حاکم گردد، این اعتماد باید دوجانبه باشد .ما هم باید به نظام اعتماد کنیم و در مسیر تعامل و درک مشترک از دغدغه های عمومی کشور حرکت کنیم .اطمینان داشته باشیم چنانچه به این درک مشترک برسیم زمینه های حضور جوانان و نخبگان ما در مناصب مختلف فراهم تر می گردد.
یک بخش مهم این مساله هم به تاثیرات سوء حرکتهای گروههای مسلح در برخی از مناطق اهل سنت نشین برمی گردد.مهم ترین تاثیر فعالیتهای این گروهها در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان و کردستان این است که مانع ایجاد و تقویت اعتماد متقابل بین مردم منطقه و ساختار سیاسی می گردد.
   هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که از فعالیتهای مسلحانه این گروهها برای اهل سنت نتیجه مثبتی عاید شده است، اما بر شمردن نتایج منفی اقدامات و فعالیتهای این گروهها خیلی راحت است .مهم ترین نتیجه سوء فعالیتهای این گروهها نیز ایجاد و تقویت بدبینی برای اهل سنت است .
نکته جالب در رابطه با این گروهها این است که در حالی که اعضای گروههای مسلح مهم ترین عامل تشدید تدابیر امنیتی در مناطق اهل سنت نشین هستند با قیافه ای حق به جانب در شبکه های ماهوارهای از تشدید برخی از تدابیر در محل سکونت ما گلایه می کنند.
درنهایت باید گفت که حل برخی از مسائل مهم ما در مناطق اهل سنت نشین کشور محتاج برخی از بازنگریها و باز تعریف هاست.بخشی از این بازنگریها به ساختار سیاسی بر می گردد .اما بخش عمده آن به خودمان و اینکه چگونه در مسیر فهم مشترک از دغدغه های محیطی قرار گیریم مربوط می شود .باید عاقل باشیم و نتیجه برخی از حماقت های گروههای وابسته به بیگانگان را در مناطق خودمان ببینیم .نباید اجازه بدهیم این گروههای وابسته برای جلب رضایت حامیان شان زندگی را در شهرها و روستاهای ما با دشواری مواجه نمایند .

مطالب مرتبط:

افزایش مرگ و میر در زمان کریسمس از نظر محققان

ب

یک کاندیدای حزب عدالت و توسعه در استان حکاری ترور

سرکرده طالبان در پیامی از افغان‌ها خواست درختان بی

 

کشیدن صلیب شکسته بر روی دیوار مسجدی در آلمان

دستگیری مجرمی که یک مسجد را به آتش کشید(جنوب سوئد)

ب

امام جمعه موقت بندر ترکمن :وهابیت و سلفی های تندرو

ییلدیریم: کودتاچیان نباید اعدام شوند

جنگ داعش وحشیانه ترین جنگ معاصر

نیروی دریایی روسیه داعشی‌ها را در نزدیکی تدمر با م

دیدگاه‌ها   

سعید
0 #1 سعید 1394-02-10 19:08
با سلام خدمت برادر دینی و هم وطنم . من یک شیعه هستم ولی از این در حق شما هم در زمان پهلوی وهم در این دوران کم لطفی شده نا راحت هستم واین سخن شما را تأیید می کنم که دوستی و ایجاد اعتماد بین همه ی اقشار مردم ایران خصوصاً سنی ها و شیعه ها اساس کار است و حکومت هم هرکس که باشد هرگز نمی خواهد کشور ایران با این همه دشمنی هایی که شده توسط بیگانگان از هم بپاشد و جدایی و انشعاب بین مردم ایجاد شود و متأسفانه در سال های اول انقلاب بعضی از برادران سنی عمداً یا سهواً اسر امیال غرب شده بودند و در ایجاد نا امنی و جدایی طلبی و اغتشاش با غرب هم دست شده بودند و باید بدانند که فقط خودمان هستیم که باید به فکر خود و کشور خود باشیم و هیچ کشور بگانه ای به مردم ایران چه سنی چه شیعه و دیگر اقشر و مذاهب دلسوزی نمی کند و خود با اتحاد و ایجاد برادری پایدار و اعتماد می توانیم کشور خود را آباد کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین تحلیل ها

کانال تلگرام اساس نیوز