b_300_300_16777215_10_images_mediaaaaa.jpg

اساس،عبدالرحمان براهویی استاد اهل سنت دانشگاه : در چند روز گذشته انتشار چند خبر نگرانی برخی از دلسوزان واقعی اهل سنت را ایجاد کرد.

در یکی از این خبرها اعلام شد که نهادهای امینتی کشور با تعداد قابل توجهی از مدیران و فعالان شبکه های مجازی برخورد کرده و آنها را بازداشت کردند .برخی از این افراد در گروهها و کانالهای مذهبی به تبلیغ دیدگاه های افراطی مشغول بودند .
در خبری دیگر وزیر اطلاعات اعلام کرد که این وزارتخانه 1500 نفر از جوانان را که به سمت داعش تمایل پیدا کرده بودند را از جذب در این گروه برحذر داشت .کمی به عقب تر برگردیم هم خبر ناراحت کننده اعدام تعدادی از فعالان کرد قلب های همه ما را به درد آورد.البته به این خبرها باید اخباری را که حاکی از درگیری نیروهای نظامی و انتظامی با گروهک های مسلح در منطقه اهل سنت نشین جنوب شرق کشور دارد را هم اضافه کنیم .از اهل سنت جنوب کشور هم برخی از اخبار ناخوشایندی به گوش می رسد .
همه این موارد را اگر در کنار هم جمع کنیم پازل نامناسبی شکل می گیرد .این پازل حکایت از این دارد که برخی از فعالان ما در ماههای اخیر  تحت تاثیر برخی از تحریکات رسانه ای در حال دادن  دادن هزینه های غیر ضرور شخصی و خانوادگی هستند.
   بهتر است قبل از ادامه بحث ابتدا موضع خودم را درباره تلاشگری فعالان مان در جامعه اهل سنت تشریح کنم .به اعتقاد من فعالان ما برای تقویت جایگاه نخبگان اهل سنت در سیستم مدیریتی جامعه و ایجاد فضای مناسب تر برای برگزاری مراسم مذهبی مان باید تلاشهای مدنی خود را تقویت نمایند .اعتقادم این است که نخبگان و شایستگان اهل سنت استحقاق جایگاه های بالاتر کشوری را دارند.اما این اعتقاد به مفهوم مجاز بودن توسل به روشهای خشونت آمیز در مسیر مطالبه گری نیست.
   همه شاهد هستیم که در دهه های گذشته در برخی از زمینه ها با تلاشگری های مدنی و قانونی گشایش های خوبی برای اهل سنت ایجاد شده است .روال مرسوم در دنیا هم این است که گروه هایی که در دهه های سابق اسلحه بدست گرفته بدنبال مطالبات خود بوده اند، در یک دهه اخیر این روش را کنار گذاشته و به روشهای مدنی و مسالمت آمیز روی آورده اند.فعالان ما هم باید این تغییر ایجاد شده را مد نظر خود قرار دهند.
  نکته ظریفی که در رابطه با طرح مطالبات جامعه اهل سنت وجود دارد این است که برخی از دولت های بیگانه تلاش می کنند از این زمینه به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف خود در رابطه با ایران استفاده نمایند .
   در دو سال گذشته و بویژه بعد از حادثه منا در سال گذشته، مناسبات ایران با برخی از کشورهای عربی منطقه و در راس آن عربستان حسنه نبوده است .این موضوع قابل کتمان نیست.بدون توجه به دلایل ایجاد این شرایط فقط می توانیم این جمله را بیان کنیم که تشدید اختلاف بین ایران و عربستان به عنوان دو کشور بزرگ اسلامی در راستای منافع امت اسلامی نیست و قطعا دشمنان وحدت امت اسلامی از شرایط ایجاد شده خشنود و راضی هستند.
   حال در این فضای نامناسب طبیعتا طرف مقابل تلاش می کند از حداکثر ابزارهای ممکن برای تضعیف رقیب بهره برداری کند .یکی از ابزارهای مد نظر کشورهای بیگانه برای مقابله با ایران  هم اهل سنت ساکن کشور هستند .
  برخی از دولت های بیگانه و گروه های منحرفی مثل داعش با آگاهی از برخی از گلایه های ما نسبت به شرایط اجتماعی و سیاسی اهل سنت، تلاش می کنند این زمینه ها را به سمت خشونت گری سوق دهند.
   داعش بارها اعلام کرده است که ایران را به عنوان یکی از دشمنان اصلی خود تلقی کرده و به روشهای مختلف تلاش خواهد کرد تا این کشور را تضعیف نماید .یکی از روشهای مد نظر این گروه هم در این چارچوب تحریک فعالان اهل سنت است .
    داعش و سایر گروه های افراطی فعال در منطقه از همان آغاز ادعا داشته اند که برای احقاق حقوق اهل سنت در کشورهایی مثل سوریه و عراق قیام کرده اند .این ادعای جذاب در آغاز راه،  باعث اقبال مناسب جوانان اهل سنت به سمت این گروه شد .اما گذر زمان و جنایات داعش در مورد خود اهل سنت ثابت کرد که در قاموس داعش و داعشی ها اهل سنت صرفا یک برگ بازی هستند و جایگاهی فراتر از این برای آنها وجود ندارد .در این شرایط مهم ترین ضرورت حیاتی برای فعالان اهل سنت هوشیاری در برابر این گونه شیطنت هاست .
اجازه بدهید شق مقابل قصه را هم با هم مرور کنیم .شق مقابل این روش این است که ما بدون توجه به عوارض و پیامدهای منفی و ناگوار توسل به راهکارهای خشونت آمیز تحت تاثیر تحریکات رسانه ای    بیگانگان به اقدامات خشونت آمیز متوسل شویم .در این شرایط نتیجه این رویکرد ما از دو حالت خارج نیست:
-    حالت اول این است که بوسیله دستگاههای امنیتی و نظامی دستگیر و مجازات می شویم .مجازات این گونه اعمال هم در قوانین داخلی غالب کشورهای جهان بسیار سخت گیرانه است .در قوانین کشور ما هم اتهام این گونه اعمال محاربه و مجازات در نظر گرفته شده برای آن اعدام است .
-    حالت دوم در رابطه با توسل به روشهای خشونت آمیز این است که توفیق با ما یار بوده و در دام نیروهای نظامی و امنیتی گرفتار نیاییم.در این شرایط ما می توانیم امیدوار باشیم که آغازگر یک جنگ تمام عیار مذهبی در کشور شده و ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کنیم .
    قطعا با توجه به اینکه همه خانواده و عزیزان ما در ایران زندگی می کنند این شرایط هم      مد نظر ما نیست .چون به خوبی می دانیم که نتیجه این شرایط آوارگی زنان و بچه های مان در کوه و بیابان ها و تحقیر و توهین به ما در کشورهای همسایه خواهد بود .بر اساس شرایط فوق باید مراقب باشیم در دام افرادی که خود در لای پر قوی غربی یا عربی خوابیده برای ما نسخه می پیچند گرفتار نشویم .گرفتار شدن در این دام یعنی از چاله به چاه افتادن !

مطالب مرتبط:

افزایش بازدید از غار «اصحاب کهف» به مناسبت ماه رمض

اعتراض نمایندۀ HDP به دستگیری اعضای این حزب در ترک

ا

مولانا گرگیچ خواستار مجوزبرای برگزاری نماز اهل سنت

بیش از سه هزار غیرنظامی از موصل و اطراف آن خارج شد

امام جمعه اهل سنت فاروق اعظم اسالم: ماه محرم ماه ع

طرح روسیه برای مبارزه با تفکر افراطی و تروریستی

ناکامی داعش در اشغال شهر الحدیثه و چند منطقه دیگرع

ا

تکذیب ادعای داعش درباره خطر شکسته‌شدن سد «الطبقه»

 

اظهارات عبدالرحمان آخوند کر امام جمعه بندر ترکمن د

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز