b_300_300_16777215_10_images_kermanshah.jpg

اساس ،یونس سجادی استاد اهل سنت دانشگاه : در روزهای گذشته اخباری در رابطه با درگیری نیروهای انتظامی و امنیتی با عناصر مرتبط با داعش در استانهای کردستان و کرمانشاه منتشر شد .

وقوع درگیریهای پراکنده مرزی در استانهایی مثل کردستان و کرمانشاه امری تازه و بی سابقه نیست.مساله مهم در رابطه با جریانات اخیر این است که بنظر می رسد در ماههای  گذشته تحرکات مربوط به گروه داعش در مناطق مرزی اهل سنت نشین افزایش داشته است .
یکی از راهبردهای اعلامی داعش در سالهای ابتدایی ظهور این گروه ، این بوده است که اقدامات خشن خود را در مسیر احقاق حقوق اهل سنت در کشورهای منطقه قلمداد کرده، در این چارچوب تلاش می کرد حمایت و پشتیبانی جوانان و فعالان اهل سنت را در مناطق مختلف به سمت خود جلب نماید .این فریب کاری در سالهای نخست اوج گیری فعالیت های داعش جواب داد و تعدادی از جوانان ما با ملحق شدن به این گروه در این خیال باطل بودند که داعش احیاگر حقیقی عظمت و تمدن اسلامی است.
   انتخاب عنوان خلافت اسلامی بوسیله این گروه هم جاذبه های آن را برای افرادی که از ضعف و استیصال کنونی دنیای اسلام در برابر صلیبی ها سرخورده بودند بیشتر کرد.همه ما آرزو داریم دنیای اسلام به دوره عظمت خلافت صدر اسلام برگشته بلاد کفر در زیرسم اسبان لشگریان اسلام بلرزد .اما آیا تحقق این آرزوی بزرگ در قامت داعش جای می گرفت ؟
    قطعا خیر.اقدامات خشن و خلاف قواعد اسلامی و انسانی داعش در سالهای اخیر بویژه قتل و عام اهل سنت مخالف تفکرات این گروه در عراق  و سوریه ،نشان داد که آمال و آرزوهای فعالان ما در چارچوب داعش چیزی جز سراب نبوده است .رویه و عملکرد داعش در سالهای اخیر نشان داده است که نه از جهت فقهی و نه از جهت سیاسی اقدامات این گروه هیچ انطباقی با تفکرات ما ، اهل سنت ندارد.اهل سنت نماد عینی اعتدال و منطق است و هیچ یک از اقدامات خشن و غیر انسانی گروه های تندرو  ارتباطی با باورهای اصیل مذاهب اربعه ندارد .
در یک سال اخیر در جبهه های درگیری با داعش رخداد هایی اتفاق افتاده است که باعث از دست رفتن بسیاری از متصرفات این گروه در عراق  وسوریه شد.در این شرایط این گروه به علت شکست در جبهه های جنگ سوریه و عراق ، دو اقدام را در دستور کار خود قرار داده است:
-    اقدام نخست تلاش برای ایجاد و گشایش جبهه های جدید جنگ در مناطقی مثل شمال آفریقا و افغانستان بود.
-    اقدام دوم اعزام گروه های تروریستی به کشورهای منطقه و انجام عملیات تروریستی با هدف ایجاد جنگ روانی در دل مخالفان بوده است .در مسیر اجرای این سیاست هم داعش تلاش داشته است از عناصر مرتبط با خود در سرزمین هدف به عنوان مجری طرح های شوم خود استفاده نماید.به عنوان مثال غالب عملیات های داعش در اروپا بوسیله افرادی که در کشورهای اروپایی ساکن بوده اند انجام شده است .
   در مسیر اجرای اقدام دوم ایران به عنوان یکی از کشورهایی که در خط مقدم جنگ با داعش بوده است مد نظر اقدامات خرابکارانه قرار داشته است .داعش برای پیشبرد این هدف خود تلاش داشته است عناصری را از داخل ایران با خود همراه نماید .کم هزینه ترین راه برای اجرای این سیاست همین رویه است .در این چارچوب اهل سنت ساکن ایران مهم ترین گروه هدف برای داعش بوده است .
      علت این انتخاب این است که داعش به خوبی می داند که از یک طرف شیعیان ساکن ایران ،حتی آن بخش از فعالان شیعه که با جمهوری اسلامی مشکل دارند ،به علت تضادهای آشکار عقیدتی،  با اهداف این گروه در رابطه با ایران همراهی نخواهند کرد.
    از طرف دیگر در بین اهل سنت ساکن ایران مطالباتی وجود دارد که برآورده نشدن برخی از آنها زمینه های انتقادی را در بین بخشی از فعالان اهل سنت ایجاد کرده است .این زمینه ها همواره به عنوان  ابزاری برای تحریک احساسات اهل سنت مطرح شده است .
گروه های تکفیری و در راس آنها داعش به خوبی از این زمینه ها مطلع بوده و با انجام عملیات جنگ رسانه ای تلاش می کنند این برداشت را به ما منتقل کنند که آنها تنها گزینه منجی اهل سنت ایران هستند.البته رهبران اصلی داعش با توجه به این واقعیت که  توان رویارویی مستقیم نظامی با ایران را ندارند تلاش می کنند از طریق انجام برخی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی فضای داخل کشور را به سمت هرج و مرج سوق دهند.در جهت اجرای این هدف شوم هم اهل سنت به عنوان هدف یارگیری های آنها هستند.
     به بیانی دیگر در نگاه گروه های تندرو افراطی فعال در منطقه، اهل سنت ایران برگ مهم بازی کثیف سیاسی هستند که در پشت پرده آن برخی از دولتهای منطقه قرار داشته و تلاش می کنند از آرمانها و آرزوهای ما در مسیر رقابت های سیاسی خود با ایران سوء استفاده نمایند.نتیجه قرار گرفتن فعالان ما در مسیر این سیاست ها هم مشخص است .نتیجه دادن هزینه های سنگین فردی و اجتماعی برای ما است .
یک بعد مهم دیگر اقدامات گروه های تندرو مرتبط با داعش در مناطق اهل سنت نشین حاکم شدن فضای امنیتی در محل زندگی ما و عدم اقبال سرمایه گذاران برای حضور در شهرها و روستاهای ماست .نتیجه این فضا هم مشخص بوده وتشدید بیکاری و فقر اقتصادی مردم در مناطق سنی نشین نتیجه اصلی این گونه اقدامات است .
بر اساس شرایط فوق فعالان ما در مناطق مختلف سنی نشین باید این مساله را مد نظر د اشته باشند که برخی از افراد و گرو هها تلاش می کنند با تحریک احساسات مذهبی ما به اهداف سیاسی دولت های منطقه در جهت به راه انداختن جنگ و اختلاف مذهبی در ایران کمک کنند.

مطالب مرتبط:

تعداد قربانیان و مفقودان ایرانی اهل سنت در فاجعه م

مسدود شدن کانال های غیرمجاز تلگرام در اندونزی

روند رای گیری همه‌پرسی در اقلیم کرد شمال عراق در ح

هلاکت یک عضو سودانی داعش در لیبی

استخدام ۱۰ هزار رانندۀ زن توسط شرکتهای «اوبر» و «ک

توافق ایران و عربستان درباره حج تمتع سال ۹۷

فراخوان ملی گرایان هند به ممنوعیت برقع و روبند برا

داماد شدن کودک 7 ساله در خوزستان

البغدادی روز سه شنبه در موصل دیده شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات