b_300_300_16777215_10_images_syria.jpg

اساس: بحران در منطقه خاورمیانه و در کشورهایی مثل سوریه و عراق در اوج خود قرار دارد .برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند در تاریخ معاصر هیچ گاه خاورمیانه تا این حد به عرصه کشمکش های سیاسی و عقیدتی تبدیل نشده بود .
  

صاحب نظران مسائل منطقه با ابراز نگرانی از روند رویدادهایی که پیچیدگی مسائل در خاورمیانه را  هر روز بیشتر می کند اعتقاد دارند در این میان اگر یکی از طرف های بحران اصل مدیریت بحران و ضرورت های حیاتی آن را در نظر نگیرد ، ممکن است انبار باروت خاورمیانه منفجر گردد.
   در این میان یکی از مسائلی که در برخی از اوقات در فضای مجازی مورد بحث قرار گرفته است، مساله حضور ایران در بحران های سوریه و عراق و توجیه عقلانی این حضور بوده است .در این چارچوب برخی از فعالان ما با انتقاد از این حضور اعتقاد دارند، حضور ایران در این بحران ها چیزی جز هزینه مالی و انسانی برای کشور ما در پی ندارد .این طیف از فعالان اعتقاد دارند یکی دیگر از مضرات این حضور این است که باعث شده است بحران در سطح منطقه شکل و شمایل یک تقابل ایدئولوژیک را بگیرد.
در نقطه مقابل برخی از تحلیل گران مسائل منطقه حضور ایران در بحران های سوریه و عراق را با توجه به جایگاه منطقه ای کشورمان یک امر طبیعی دانسته و اعتقاد دارند قدرت بزرگ منطقه ای مثل ایران طبیعتا نمی تواند دست روی دست گذاشته نظاره گر یکه تاری رقبای سنتی خود در تحولات منطقه باشد .
در این میان یک تحلیل ساده تر از دلایل توجیهی حضورایران در این بحران ها وجود دارد .این تحلیل ساده و در عین حال پرمعنا بر این مساله تاکید دارد که ایران با حضور پررنگ خود در جنگ های درحال وقوع با گروه مخوف داعش در سوریه و عراق  یک زکاوت سیاسی به خرج داده است .
   برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند چنانچه گروه افراطی داعش در سوریه و عراق به پیروزی می رسید قطعا حمله به ایران به عنوان هدف اول این گروه تبدیل می شد .برای اثبات این ادعا نیازی به تحلیل های پیچیده نیست و موضع گیری رسمی و صریح رهبران داعش در سالهای گذشته دال بر این دارد که ایران یکی از اهداف قطعی این گروه بعد از سوریه و عراق بوده است .
    بر اساس این شرایط گروهی از صاحب نظران اعتقاد دارند ایران در حال حاضر در حال جنگ با دشمن قطعی خود در آینده است .منتهی این جنگ در سرزمین ایران انجام نشده در کشورهای همسایه در حال وقوع است .
  به تعبیر یکی از تحلیل گران عرب،  ایران با حضور خود در عراق و سوریه جلو گسترش طاعون داعش به سمت شرق را گرفته است .این تحلیل گر عرب اعتقاد دارد اگر ایران با دادن هزینه های انسانی و مالی کنترل شده خود با داعش در سوریه و عراق مقابله نمی کرد، این گروه به یک تشکیلات قوی تبدیل شده و در آینده مقابله با آن بسیار مشکل می شد .بنابراین ایران با حضور کنونی خود هزینه های مقابله با این گروه را به حداقل رسانده است .
نکته مهم در رابطه با بحران جاری در سوریه و عراق این است که برخی از رسانه های عربی منطقه تلاش دارند این بحران ها را به نوعی به عنوان تقابل ایدئولوژیک شیعیان با اهل سنت معرفی نمایند!در همین چارچوب این رسانه ها داعش را به عنوان نماد اهل سنت معرفی کرده و جبهه کشورهای مخالف داعش را جبهه ضد اهل سنت معرفی می کنند!
   یکی از تبلیغات انحرافی گروه افراطی داعش در سالهای اخیر این بوده است که خود را به عنوان جریان پیشرو اهل سنت معرفی کرده و الگوی حکومت داری و فقهی خود را به عنوان نماد حکومت داری مترقی و بر اساس فقه اهل سنت جا بزنند.این تلاش انحرافی  با روشنگری های علمای بزرگوار اهل سنت به نتیجه نرسیده و داعش علی رغم توفیق ابتدایی در جذب تعدادی از جوانان اهل سنت ما ،در تداوم تحمیق افکارعمومی اهل سنت در جهت همراه کردن با خود توفیقی نداشته است .
  حال در این شرایط برخی از رسانه های عربی در جریانی کاملاهمسو با این تلاش داعش در این مسیر حرکت می کنند که به مخاطبان خود چنین القاء نمایند که جنگ داعش در عراق و سوریه، جنگ با حکام و ارتش شیعه این کشورهاست و این جنگ نماد تقابل اهل سنت با شیعیان است !!!
    این رسانه ها جنایات داعش در حق اهل سنت را نادیده گرفته و گویا فراموش کرده اند که هزاران نفر از زنان و بچه های اهل سنت در نتیجه ظهور فتنه داعش در سالهای اخیر آواره کوه وبیابان شده و شرایط آوارگان مسلمان سنی در اروپا قلب همه دلسوزان واقعی اهل سنت را به درد می آورد .b_400_400_16777215_10_images_avare1.jpg
در نهایت باید گفت که اگر تقابل سالهای اخیر ما با داعش در عراق و سوریه اتفاق نمی افتاد به طور قطع امروز شرایط ایران بهتر از دو کشور فوق نبود و ما مجبور بودیم در خیابان های شهرهای خودمان با این گروه مقابله کنیم .بر اساس این منطق هزینه ای که اکنون برای این این حضور خارجی می پردازیم بسیار کمتر از هزینه ای است که برای جنگ در مرزهای خودمان با این گروه خواهیم پرداخت .

مطالب مرتبط:

فقط 46 درصد از روستاهای سیستان و بلوچستان به شبکه

مصر از تلاش برای ترور السیسی در مسجد الحرام پرده ب

ا

شهادت زن جوان فلسطینی در تیراندازی صهیونیستها / هل

خانم رایگان:تربیت اسلامی باعث رستگاری فرزندان می

بازگشت درگیری‌ها به پایتخت لیبی و هشدار سازمان ملل

وزیر اوقاف مصر:عقلانیت اعتدالی راهکار مبارزه با اف

نخست وزیر عراق نسبت به استقرار نیروهای نظامی پیشمر

نماینده شاخص اهل سنت:استانی شدن انتخابات باعث خامو

رمز پیروزی صحابه کرام اطاعت کامل از پیامبراکرم(ص)ب

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز