b_300_300_16777215_10_images_zahedan.jpg

اساس :مدارس دینی در طول تاریخ جلوه‌گاه آرمانهای بلند دینی و ایمانی بوده و در گسترۀ زمان نقش بارز و مستحكمی بر زندگی انسانها داشته‌اند، مدارس در واقع بسترساز دین‌ورزی و حق جویی بوده و‌ پیوند وثیقی در میان مردم و دین برقرار كرده‌اند. بیدارگران دین و اصلاح‌گران امت از میان پروردگان مدارس دینی سر برآورده و جهانی را دگرگون كرده‌اند.

دارالعلوم زاهدان نیز حلقه‌ای بس نیرومند از این سلسله است كه با برنامه‌های روشمند و هدفدار در راستای احیای دین و آبیاری درخت اسلام خدمات ارزنده‌ای را ارائه كرده است، و با تلاش خستگی ناپذیر مردان این اداره‌ علمی و به یُمن توفیقات خداوندی بر مدارج كمال گام نهاده، روز به روز بر شكوفایی و كار‌آیی‌اش افزوده می‌گردد و تشنه‌ لبان صحرای علم و دین را با آب گوارای حكمت و معرفت می‌نوازد.
تاریخچه ای کوتاه از تاسیس دارالعلوم:
هم اكنون دارالعلوم زاهدان یكی از نام آورترین مراكز علمی و فرهنگی ایران و جهان به شمار می‌رود و در زندگی معنوی و ایمانی مردم و احیای ارزشهای قرآنی و نبوی نقش ارزنده و چشمگیری داشته است و جولانگاه عالمان و حافظان قرآن می‌باشد، این مدرسه بلندآوازه را عالم شهیر بلوچستان و اندیشمند بزرگ اسلامی حضرت مولانا عبدالعزیز ملازاده- رحمه الله- بنیانگزاری كرد و از آن پس بر رونق و شكوهش روز به روز افزوده می‌شد.
مولانا عبدالله سربازی پدر بزرگوار مولانا عبدالعزیز یكی از علمای سرشناش و پر تحرك منطقه سرباز بوده كه در راستای ارشاد مردم و رهنمون ساختن آنها به سوی دین حق و جهاد و مبارزه با گروههای "ذكری"، اهل‌بدعت و قبرپرستان آن سامان مشكلات فراوانی متحمل گردید و مبارزه‌های مجدانه و بی‌امان ایشان راه حق و حق پرستی را هموار گردانید.
مولانا عبدالعزیز در سال 1295هجری شمسی در روستای "دپكور" منطقه سرباز دیده به جهان گشود و پس از فراگیری دروس مقدماتی در دامان والد بزرگوارش در اوضاع و احوال ناگواری به سوی هند سفر كرده در دانشگاه مشهور شبه قاره هند (دارالعلوم دیوبند) ثبت نام كرد و دروس نظامی را فرا گرفت، سپس برای فراگیری مزید دروس حدیث و تفسیر به مدرسه "امینیه" دهلی رخت سفر بست و از محضر عالم بزرگوار دهلی مفتی‌ كفایت‌الله رحمه‌الله استفاده كرده، از آنجا فارغ‌التحصیل گردید.
در سال 1335 هـ ش، به مشیت و اراده خداوند به شهر زاهدان، كه مركز استان سیستان و بلوچستان بود، به منظور معالجه و مداوای والد بزرگوارش سفر كرد و مدت یك ماه را در این شهر گذراند. مولانا بنابر حماسه دینی، اتباع سنت و انگیزه‌های اصلاح‏گرایانه‌ای كه داشت مردم را در این شهر به اتباع دین حق دعوت داد و هیچگاه از این مهم غفلت نورزید و در هر جا و هر محلی شیوه ایشان همین بود.
افراد سرشناس و دلسوز شهر زاهدان هنگامی كه ایشان را با چنان درد و فكری والا برای امت مشاهده كردند تأثیر مثبت گرفته، دور شمع وجودش حلقه زدند و از والد بزرگوارش خواستند تا فرزند برومندش را اجازه اقامت در شهر زاهدان بدهد و با پذیرش این پیشنهاد از سوی والد بزرگوارش، برای مولانا نیز شرح صدر حاصل گردید و به عنوان مشعل فروزان علم و معرفت در دل كویر، تاریكی‌های جهل و خرافه گرایی را از بین برد.
پس از رحلت جانگذار مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله، بار خطیر مسئولیت را مولانا عبدالحمید حفظه‌الله متحمل گردید و با جدیت تمام به طور مداوم در اندیشه ترقی و پیشرفت مدرسه بوده و مدت درازی نگذشت كه تحولات چشمگیری پدید آمد.
بعد از انقلاب و با بوجود آمدن فضای مناسب اسلامی، رفته رفته به تعداد طلاب افزوده شد و در سال 1364 مفتی محمدقاسم قاسمی- حفظه الله- توسط مدیریت محترم دارالعلوم، مولانا عبدالحمید، به این حوزه دعوت شد و مسئولیت امور تعلیم و تربیت به ایشان واگذار گردید، در این زمان با ابتكار ایشان تحول علمی و فرهنگی خاصی در حوزه به وجود آمد و آموزش زبان عربی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای‌ داشت. طی سالهای بعد تعداد طلاب افزایش یافت و به علت كمبود فضای آموزشی با همت حضرت شیخ‌ الاسلام منازل اطراف حوزه خریداری شده بر آن افزوده شد.
بخشها و فعالیت های مهم دارالعلوم زاهدان عبارتند از :
برنامه های آموزشی جنبی
در حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان علاوه بر تدریس مواد درسی، برنامه های مختلف و متنوعی برای رشد و ارتقای طلاب نیز وجود دارد. كتابخانه بسیار غنی و بزرگ دارالعلوم همیشه در اختیار طلاب است، برنامه‏های تمرین سخنرانی و مقاله نویسی در طول سال برای طلاب ترتیب داده می شود و تقریبا هر كلاسی روزنامه دیواری یا ماهنامه داخلی خود را دارد كه طلاب هر كلاس با استفاده از منابعی كه در كتابخانه وجود دارد مطالب مفید در آنها درج می كنند. همچنین  بعد ازظهرها كلاسهای تقویتی در زمینه تجوید و قرائت كلام الله مجید، صرف، نحو، آموزش زبان انگلسی، اردو و آشنایی با كامپیوتر تشكیل می شود كه طلاب واجد شرایط از این كلاسها استفاده می كنند.
موفقیت برنامه های آموزشی
تردیدی نیست كه با توجه به سرعت جهان به سوی پیشرفت و گسترش علوم، بار مسئولیت حوزه های علمیه نیز سنگین تر و بیشتر می شود و نیاز به ابزار  جدید آموزشی و برنامه ریزی بیشتر برای مطالب و مسایل جدید همواره احساس می شود و این برنامه ریزی‏ها وجود دارد. نمی توان ادعا نمود كه تمامی برنامه های آموزشی به طور صد درصد موفق بوده است، اما برنامه های درسی فعلی كه در حوزه مذکور پیاده می شود از برنامه های بسیار علمی و حساب شده است.
كلاس‏های تربیتی و اصلاحی
در مدارس و نیز حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان كلاس‏های اخلاقی و اصلاحی نیز برای طلاب وجود دارد و از بعضی از علما و مصلحین مناطق مختلف نیز در این زمینه استفاده می شود. مسئولین امور اصلاحی و تربیتی مدارس دینی حداقل دو بار در سال جلساتی تشكیل می دهند و در زمینه امور تربیتی و اصلاحی طلاب برنامه ریزی می كنند.
انجمنها و جلسات حوزه
به منظور ارتقای سطح كیفی آموزشی و علمی و توان سخنرانی طلاب، از طرف دارالعلوم زاهدان به تصویب رسیده است كه هر كلاس باید یك انجمن برگزاری جلسات تمرین سخنرانی در موضوعات مختلف عقیده، سیرت، تاریخ، دعوت، ادیان و مذاهب داشته باشد تا استعدادهای نهفته طلاب شكوفا شده و برای آینده مثمر ثمر واقع شوند.
.
روش ثبت نام و پذیرش طلاب
روش ثبت نام طلاب جدیدی كه برای تحصیل به حوزه علمیه می آیند چنین است كه داوطلب ابتدا تقاضانامه تحصیل و ثبت نام در حوزه را تكمیل و سپس به منظور تعیین استعداد و آمادگی متقاضی آزمونهای مختلف كتبی و شفاهی برگزار و پس از تعیین میزان استعداد و قبولی داوطلب توسط ممتحنین كلاسی برای وی پیشنهاد می گردد، داوطلب تشكیل پرونده داده و برای حضور در كلاس ثبت نام می نماید.
مكتب حضرت عایشه صدیقه رضی‌الله‌عنها
توجه و عنایت به تعلیم و آموزش زنان و دختران یكی از نیازمندیهای مبرم مردم و جامعه است و به منظور دفع تهاجم فرهنگی از طرق گوناگون و آگاه نمودن زنان و دختران از مسایل شرعی، برنامه‌ریزی برای زنان و دختران توجه ویژه‌ای می‌طلبد.
حوزه علمیه دارالعوم زاهدان نیز به همین منظور با عنایات پروردگار و عزم مدیریت حوزه حضرت شیخ الاسلام در سال 1369 اقدام به تاسیس مکتبی برای خواهران با نام "مکتب حضرت عایشه صدیقه" نمود.
با توجه به استقبال چشمگیر خواهران از این حوزه و حجم وسیع آن، مسئولین ناچار شدند كه شعبه‌های دیگری از این حوزه را در سطح شهر زاهدان ایجاد نمایند به گونه‌‌ای كه امروزه این حوزه بیش از هفت شعبه در شهر زاهدان دارد و فارغ‌التحصیلان بیشماری را تحویل جامعه اسلامی داده است.

مطالب مرتبط:

سخنگوی طالبان: با داعش هرگز متحد نمی شویم

توافق محرمانه آمریکا و روسیه بر سر سوریه

دوناو موشک انداز روسیه در راه سوریه

وقوع انفجاری شدید در بازار تل‌آویو

سخنگوی ناتو و آمریکا در افغانستان: راه‌حل نظامی ب

حضور قلب در نماز

 

نگاهی به ریشه های تاریخی ظهور انحرافات عقیدتی در ص

چله پختگی و عقلانیت

شکایت یک زن عربستانی از نام گذاری یک خیابان ریاض ب

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز