b_300_300_16777215_10_images_tangli.jpg

اساس: استاد عبدالرحمان آخوند تنگلی طانه از علمای شاخص اهل سنت ساکن گلستان است .وی به همراه استاد مرحوم یارمحمد آخوند نظری نقش به سزایی در نشر معارف اهل سنت در ترکمن صحرا داشته است .

مطلب زیر خلاصه بیانات ایشان در جمع تعدادی از علمای ترکمن است .این متن از طرف یکی از برادران ترکمن برای ما ارسال شده است :

در زمانی که انگلستان با کمک محمد ابن عبدالوهاب امپراطوری عثمانی را تجزیه کرده و عربستان به عنوان یک کشور مستقل مطرح شد ،انگلیسیها دو خواسته را مطرح کردند.خواسته اول آنها نابودی خانه خدا در مکه بود و خواسته دوم شان آوردن یک قرآن جدید بود.اما با توجه به حساسیت افکار عمومی دنیای اسلام هیچ یک از این خواسته ها مورد قبول واقع نشد .

در این زمان عبدالعزیز نخستین شاه سعودی گفت که بزرگترین نعمت خداوند به ما مسلمانان انگلیس است .باید شکرگزار این نعمت باشیم .در این دوره حتی اسم کشور انگلستان را در خطبه های نمار جمعه هم وارد کردند .وهابیون با استفاده از پول نفت و با آرامش و بصورت تدریجی تلاش کردند مذهب اهل سنت را به انحراف بکشانند.این گروه با خریدن بزرگترین چاپخانه اسلامی در بیروت به کتاب های اسلامی دست برده و آنها را بر اساس میل خود تغییر دادند.

کارهای وهابیون در دست بردن به منابع اصیل اهل سنت اعتماد برخی از علمای ما نسبت به باورهای قدیمی شان را هم با تردید هایی مواجه کرده است .وهابیون حتی کتاب هدایه را که یکی از منابع اصیل و موثق حنفی هاست را هم ضعیف دانسته و اعلام کردند نباید مطالب آن را قبول کنیم .

اگر شما دقت کنید وهابیت بجای تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر و تبیین حلال و حرام شرعی دو کلید واژه را به عنوان موضوع اساسی مباحث خود انتخاب کرده است.بدعت و شرک .این دو واژه همواره بوسیله وهابیت استفاده می شود .

در صفحه 55 کتاب حیات القلوب که در زمان ملک عبدالعزیز چاپ شد پس از ذکر مذاهب اربعه و طریقت های موجود در بین اهل سنت تاکید می کند که همه این مذاهب چهارگانه و طریقت های صوفیه اهل سنت ضد اسلام هستند و اسلام آنها را به رسمیت نمی شناسد .

عربستان کشوری متمول بوده و از منابع سرشار نفتی برخوردار است و برای ترویج این عقاید پول زیادی خرج می کند.عربستان در مکه مرکزی بنام الرابطه العالمیه دارد.در این مرکز که دارای ساختمانی بزرگ وامکاناتی چشمگیر است در موسم حج افراد مختلف شکار شده و به آنها پیشنهاد موقعیت های خوب رفاهی می شود .در این مرکز قرآن به 80 زبان ترجمه شده است .به افرادی که در این مرکز حضور پیدا می کنند کتابهای مد نظرشان داده می شود .در این مرکز پول زیادی برای وارد کردن انحراف در بین اهل سنت خرج می شود .

ایجاد تشکیک در منابع اصیل اهل سنت رویه ای است که بوسیله انگلستان طراحی شده و از طرف وهابیون دنبال می شود .وهابیون حتی به ابوحنیفه امام اعظم هم توهین می کنند که ایشان از علم حدیث بی بهره بود در صورتی که امام اعظم به علت دقت شان فقط به احادیث شفاهی نقل شده مطمئن تکیه داشته و از اعتماد به احادیث مکتوب غیر موثق خودداری می کردند .ابوحنیفه انسانی بود که در علم وفقاهت از بزرگترین مجتهدان مسلمان است .امام شافعی می فرماید بقیه افراد در زمینه فقه در مقایسه با ابوحنیفه کودک خردسال هستند.بنابراین من توصیه می کنم که امام بزرگ مذهب خودمان را به خوبی بشناسیم و در دفاع از اصول مذهب خود محکم باشیم .

در کتاب رد المختار وهابیون را خوارج زمانه نام برده است .متاسفانه مردم ما اطلاعات تخصصی از مذهب خود ندارند .در این شرایط هم بدعت و انحراف در مذهب ما هم زیاد شده است .در بین ما ترکمنها وهابیون جرات نمی کنند با ما علما وارد بحث گردند .آنها بدنبال انسانهای عام و بیسواد هستند.در این شرایط همه باید هوشیار باشیم و به نسل جدید مان در مورد انحرافات وهابیت آگاهی دهیم .اگر ما بیکار بشینیم انحراف را از درون خانه ما به خانه ما وارد می کنند.

مردم را شیعیان نمی توانند به سمت مذهب خودشان بکشانند .اما وهابیت در لباس اهل سنت جوانان ما را فریب می دهند و این خطرناک است .متاسفانه علمای ما در این شرایط گرفتار حاشیه های غیر ضروری شده اند .

 

مطالب مرتبط:

مهم ترین مشکل حوزه علمیه اهل سنت بیرجند کمبود فضای

تداوم دستگیری علمای شاخص در عربستان

بازدید رهبر کره شمالی (کیم جونگ-اون) از چین

مولوی عبدالکریم علی بایی امام جمعه مشهد ریزه در سخ

نخستین کاروان حجاج غزه عازم سرزمین وحی می شود

ترکیه از دور جدید حملات علیه پ‌ک‌ک خبر داد

کنفرانس بین المللی امت اسلامی در استانبول برگزار ش

استاد اهل سنت دانشگاه فردوسی مشهد، به عنوان هیات ع

پاکسازی تکریت از موش های داعشی+عکس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات