b_300_300_16777215_10_images_270560_689.jpg

اساس نیوز : چند سالی است که اختلاف نظر فقهی ایجاد شده در بین علمای اهل سنت ما در استان گلستان در زمینه مبنای اعلام عید فطر، حاشیه ها  و مشکلاتی را در سطح جامعه اهل سنت استان ایجاد کرده است.

فضای نامناسب دو دستگی اعلام عید فطر در استان گلستان و گلایه های مسلمانان روزه دار در زمینه ضرورت تعیین تکلیف این مساله مهم فقهی، رسالت و تکلیف محفل فقهی احناف ترکمن صحرا در زمینه این مساله خطیر را چند برابر کرده است .

در آخرین مورد از حاشیه های این مساله، گویا حاج امجد آخوند نظری مدیر حوزه علمیه قره بلاغ به عنوان بزرگترین حوزه علمیه اهل سنت در شمال کشور گرفتار برخی حواشی زائد ناشی از این مساله شده است . بر اساس خبرهای منتشر شده،این عالم اهل سنت در روز گذشته موفق به عزیمت به سرزمین وحی نشده و به وی اعلام شده است با توجه به پرونده ای که در دادگاه ویژه روحانیت در مورد ایشان وجود دارد،قادر به خروج از کشور نیستند.

برداشت شخصی حاج امجد آخوند نظری این است که این مشکل به علت برخی از حاشیه های اعلام عید فطر در سال جاری رخ داده است .مراجع رسمی این مساله را تایید یا تکذیب نکرده اند.

مساله مهم در رابطه با حاشیه های زائد و هزینه ساز این مقوله این است که بنظر می رسد محفل فقهی احناف ترکمن صحرا یکبار برای همیشه باید تکلیف مبحث اعتبار یا عدم اعتبار اختلاف مطالع در رویت هلال ماه را روشن نماید.

   بنظر می رسد حوزه علمیه قره بلاغ به نوعی قربانی بی تصمیمی محفل فقهی در این مساله مهم شده است .جریان ساده این مساله این است که برخی از علمای ما اعتقاد دارند که در رویت هلال ماه شوال، اصل بر رویت هلال ماه در هر منطقه یا کشور است و رویت هلال ماه در کشور یا مناطق دیگر برای اعلام عید فطر در سایر مناطق حجت شرعی ندارد.این دیدگاه متعلق به اکثریت علمای اهل سنت احناف است.

  در نقطه مقابل برخی از علما بر این اعتقادند که در مقوله رویت هلال ماه شوال، اصل اختلاف مطالع اعتبار ندارد و بر اساس برخی از مبانی فقه حنفی، رویت هلال ماه در هر بخش از دنیای اسلام برای همه کشورهای مسلمان حجت شرعی بوده و می توان بر اساس آن اعلام عید فطر انجام داد .

   البته این بیان، شکل ساده و قابل فهم مساله ، برای مخاطبان سایت اساس نیوز بوده و این مساله دارای ظرایف و پیچیدگی های خاص خود است .

حال در این مقطع انتظار اولیه ما از علمای بزرگوار اهل سنت در استان گلستان این است که یکبار برای همیشه تکلیف این مساله را یکسره کرده و مردم روزه دار را از چند دستگی خسته کننده چند ساله رهایی بخشند.

بدیهی است لازمه توفیق در حل این مساله حفظ احترام هر دو دیدگاه و ورود در مباحث با ذهنیتی باز و انتقاد پذیر است .

امید است با حل این مساله و اعلام دیدگاه واحد علمای اهل سنت هزینه های اجتماعی و سیاسی این مساله از  روی دوش حوزه علمیه قره بلاغ برداشته شود .

در نهایت بنظر می رسد بهتر بود در جریان اخیر با درایت بیشتر و با حفظ حرمت و شان استاد امجد آخوند نظری، موضوع پرونده ایشان قبل از حضور در فرودگاه به ایشان اطلاع داده می شد.ان شاالله با سعه صدر مسئولان قضایی و امنیتی این مساله رفع و رجوع گردد.

 در این زمینه بیشتر بخوانید :

مطالب مرتبط:

سفرنامه تصویری از دیدار هیات اساس نیوز با اهل سنت

دهها کشته در درگیریهای یمن

ا

کرامات اولیاء بعد از موت

اعمال محدودیتهای جدید توسط شرکتهای هواپیمایی هشت ک

جانشین‌های احتمالی محمود عباس در تشکیلات خودگردان

سوریه ؛ مورد به مورد

امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبی: اتحاد و اتفا

 

جلوه های زیبای اتحاد و همدلی

امام جمعه اهل سنت سهمو : نماز جمعه از ویژگی‌ها و

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات