b_300_300_16777215_10_images_636863432923300726_lg.jpg     

اساس نیوز : مولانا سید عبدالصمد ساداتی با ابراز نگرانی از کشته شدن چند شهروند ؛ با بیان اینکه حق مردم آرام و بی دفاع گلوله بستن نیست ، روشهای غیر منطقی و برخوردهای غیرقانونی را موجب افزایش مشکلات دانست.


ایشان در فرازی از سخنان در مراسم نماز جمعه اهلسنت سراوان (۷تیر۹۸)اظهار داشت : خبرهای مکرر کشته و سوخته شدن مردم بی گناه بر اثر تعقیب و گریز ماموران در مناطق شهری و روستایی استان و اخیرا در سراوان جای تاسف و نگرانی است.
امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کرد : حق مردم آرام و بی دفاع گلوله بستن نیست چرا که اگر مجرم است به قانون سپرده شود، نباید مردم عادی قربانی مسئولان بی مسئولیت و مافیا شوند ، برخی با استفاده از رانت و رابطه میلیاردر می شوند و در مقابل مردمی که از روی بیکاری و فقر چند لیتر سوخت جابجا می کنند جانشان به خطر می افتد ، در حالیکه  روزانه صدها کانتینر کالا و نفتکش حمل و نقل می شود و مردم بومی این منطقه  نظاره گرند.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت: روشهای غیر منطقی و برخوردهای غیر قانونی نگرانی و مشکلات زیادی را به بار آورده است، متاسفانه به جای عوامل دانه درشت قاچاق ، بیشتر خرده فروشان سوخت گالنی قربانی می شوند.
ایشان مجازات قانونی عوامل حادثه جانباختن مردم عادی و سوختبران را خواستار شد و گفتند: نیروی انتظامی باید نماد امنیت باشد ،با مامورین خاطی که بوسیله رفتار زشت و عقده ای خود به اعتماد مردم و نیروهای خدوم خدشه وارد می کنند باید برخورد قاطع نمود ، مجازات نشدن این افراد موجب سلب اعتماد مردم می شود.
 خطیب نماز جمعه اهلسنت سراوان گفتند: ریشه بسیاری از این مشکلات زیرپا گذاشتن عدالت اجتماعی است که فقر و بیکاری و ناهنجاری ها را به بار آورده است ،بسیاری از مردم در مناطق محروم از جمله سیستان و بلوچستان از ابتدایی ترین امکانات زندگی بی بهره و فاقد کارخانه و کشاورزی که با یک شغل ساده بتوانند مایحتاج حداقل زندگی را تامین کنند برایشان فراهم نشده است.
مولانا ساداتی تصریح کرد: تا زمانیکه برای معضلاتی چون فقر و بیکاری چاره ای اندیشیده نشود ، شغل های کاذب ادامه خواهد داشت و اینگونه برخوردهای خشونت آمیز به جای حل مشکلات ؛ افزایش مشکلات را بهمراه داشته و محکوم به شکست است .

مدیر دارالعلوم سراوان(زنگیان) افزود: سوال اینجاست در کشور غنی مانند ایران چرا جوان بلوچ و غیر بلوچ ایرانی برای امرار معاش مجبور به سوخت کشی و شغل های کاذب باشد و از طرفی جانش گرفته شود،این بالاترین نقض حقوق شهروندی و کرامت انسانی است.

عدالت در همه امور مطلوب است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخشی از سخنان با اشاره به اهمیت عدالت در اسلام و لزوم آن در جامعه بشری گفتند:   در جوامع بشری ،عدالت زیر بنای همه امور زندگی است از این جهت الله متعال که اسلام را دین جهانی همه ملتها قرار داده ؛ در امور عبادی تا معاشرتی و همزیستی و معاملات ، عدالت را ملاک قرار داده است و یکی از وظایف مهم پیامبران  بیان شده است.
امام جمعه اهلسنت سراوان افزود: هرگاه در عدالت و قسط خدشه وارد شود جای آن را تبعیض و نابرابری و در نتیجه ناامنی می گیرد از این جهت در دنیا قوه قضائیه بر عملکردها نظارت می کند تا مطابق قوانین باشد و نیز حق کسی ضایع نگردد ،ظلم و باطل ریشه کن شود تا همه سطوح جامعه در امنیت و عدالت زندگی کنند.

حضرت علی شخصیتی ماندگار در قضاوت و اجرای عدالت است
 
مولانا ساداتی در ادامه اظهار داشت:حضرت علی رضی الله عنه داناترین و ماهرترین فرد به قضاوت بودند از این جهت در زمان خلفای راشدین نیز حضرت عمر رضی الله عنه ایشان را بعنوان قاضی القضاة ،رئیس قوه قضائیه منصوب نمودند.
مدیر دارالعلوم سراوان خاطرنشان ساخت: حضرت علی در زمان خلافت خویش نیز اصلاح مردم و کشور را در اقامه عدالت و حدود الهی می دانستند و فرمودند: این حکومت را نمی خواهم مگر برای اینکه حقی را اقامه کنم یا باطلی را دفع کنم.

تضمین عدالت و گسترش صلح و آزادی رسالت قوه قضائیه است

مولانا ساداتی همچنین در سخنانی با اشاره به اینکه " ۷ تیر در تقویم ملی شهادت آیةالله  دكتر بهشتی اوّلین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و روز قوه قضائیه نامگذاری شده است" گفتند: تضمین عدالت و گسترش صلح و آزادی های مشروع رسالت قوه قضاییه است .
امام جمعه اهلسنت سراوان افزود: مبارزه با فساد اداری و اقتصادی خواسته ملی و مورد انتظار مردم است ، موفقیت مدیران دستگاه قضایی در پاسداری از حقوق مردم و احقاق حق ستمدیدگان جامعه است.
مولانا ساداتی ابراز داشتند: برای ریاست قوه قضاییه که احقاق حقوق عامه و رسیدگی عادلانه را رویکرد خود در دستگاه قضایی اعلام کرده اند و برای دست اندرکاران در این هدف ارزشمند دعای موفقیت داریم.

مطالب مرتبط:

رمضان قدیروف : ایجاد هرج و مرج در سایر کشورها، یکی

کشف تونل 11کیلومتری داعش

فیلم اعدام جوانان توسط داعش+18(بسیار وحشتناک)

فراخوان سازمان ملل (یونیسف) برای جمع آوری کمک برای

واشنگتن پست:عربستان در یمن از بمب های فسفری استفاد

نامه دختر هفت ساله سوری به ترامپ

ا

بیرون رانده شدن دو زن مسلمان از یک رستوران در فران

متن کامل گفتگوی علی یونسی درباره مشکلات و مطالبات

اقامه نماز جمعه در مساجد موصل، بدون داعش

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات