b_300_300_16777215_10_images_85879696576511223531445836813.jpg

اساس نیوز : نسل جوان جامعه اسلامی در یکی از خطیر ترین برهه های تاریخی تمدن اسلامی، در چند راهی تشتت عقیدتی، گرفتار نحله های مختلف شبهه انگیز شده است.

اجازه بدهید این یادداشت را با انتشار نظر یکی از کاربران سایت اساس نیوز که در روزهای اخیر برای ما ارسال شده است ، ادامه دهیم.یکی از خواهران ما در روزهای گذشته با این پیام سایت را مورد خطاب قرار داده است :

"من یک دختر 19 ساله هستم . من از اینکه مسلمانم، اما نمیدانم رسم اصلی مسلمان بودن چیست .از اینکه به راحتی گناه می کنم، از اینکه مسلمانم ،سنی ام اما دینم را خدایم را نمیشناسم بسیار ناراحت هستم بیش از چند ماه است که به فکر این هستم که به دنبال شناخت خدا و دینم بروم اما نمیدانم چگونه ..از شما خواهشمندم مرا برای شناخت دینم راهنمایی کنید .من باید از چه کتاب ها ومقالاتی شروع کنم ؟؟؟"

اگر به چشم واقع نگری بنگریم صدای شکستن باورهای سنتی در جامعه را به وضوح می توان شنید. بنظر می رسد باورها در جامعه در حال پوست اندازی است.در برابر این پوست اندازی، در حالی که برخی منکر اصل واقعیت شده و اعتقاد دارند که جامعه همچنان بر همان پاشنه استوار عقیدتی ،پنجاه سال گذشته می چرخد،برخی نیز با تحیر و سرگشتگی شاهد عقب گردهای نگران کننده در باورهای دینی ما هستند.

در این بین، عده قلیلی نیز بر این تلاش خدمت می کنند که اصول و احکام فقهی را به روز کرده و با نیازهای جدید جوانان منطبق نمایند.در نهایت باور این گروه این است که اسلام باوری منعطف و متناسب با نیازهای روز بوده و پاسخگوی مطالبات و شبهات نسل جدید جامعه اسلامی است.

در  یک نگاه کلان بنظر می رسد شبهات و رسوب های فکری ایجاد شده در ذهنیت قشر جوان جامعه از دو عامل نشات می گیرد :

  • تداوم گرفتار ماندن بخش قابل توجهی از علما در نگرش ها و اسلوب های کهنه و قدیمی
  • تعمیق و گسترش مسیرهای شبهه افکنی در ذهن جوانان مسلمان

در عصر جدید که شیوه ها و ابزارهای ترویج انحرافات فکری در بین نسل جوان ما از تنوع و پیچیدگی های خاص و منحصر به فرد خود برخوردار شده است ،هنوز هم برخی از علما و فعالان دینی تلاش دارند صرفا با ایجاد ترس از آتش سوزان جهنم جوان مسلمان را مسلمان نگه دارند !

دریغ از اندکی عقلانیت و درک شرایط زمانه !

اگر در دهه های گذشته دغدغه فعالان دینی ما این بود که جوان ما بر اقامه منظم و مستمر نمازش تاکید ندارد، امروز نعوذ بالله،جوان مسلمان در اصالت های الهی دین اسلام و در مرحله ای بالاتر در وجود ذی وجود ذات حق دچار تشتت عقیدتی شده است.

امروز جوان مسلمان ما بی حرمتی به باورهای دینی را به عنوان نماد تمدن و بروز بودن قلمداد می کند.

امروز دختر و زن مسلمان ما حجاب از سر گرفته بر روی چوب می کند و این حرکت به عنوان نماد آزادی خواهی و آزاد اندیشی تلقی می گردد!

مقصر این فضا چه کسی است؟

مقصر اصلی این فضا بدون شک علما و فعالان دینی ما هستند.البته در مرحله ای برابر با علما ،خانواده ها و والدین نیز در ایجاد این آشفتگی ها نقش دارند.

توصیه عمومی صاحب این قلم به علما و تلاش گران دینی بویژه در مناطق اهل سنت نشین این است که خود را مجهز به علم روز نمایند. نفی و انکار پدیده های نوین هیچ تاثیری در هدایت نسل جوان ندارد .در برخی از موارد ، این قبیل برخورد ها باعث تقویت دهن کجی های جوانان ما نسبت به دین و تعالیم دینی می گردد.

همین امروز باید در مسیر اصلاح رویه ها حرکت کرد .

بزرگواران همین امروز هم خیلی دیر است !

سرویس اجتماعی اساس نیوز

در این زمینه بیشتر بخوانید :

دین گریزی،ریشه ها و واقعیت های عصر جدید

هشدار استاد اهل سنت دانشگاه درباره زمینه های دین گریزی جوانان

مسلمان شناسنامه ای

مطالب مرتبط:

آشنايی با چند مرد مدعی عيسی مسيح بودن در جهان

ورود نظامیان آمریکایی به خاک عراق

اسارت 150 داعشی در شرق سوریه

طالبان بهار آینده بر جنوب افغانستان متمرکز خواهند

 

حمله به دختران محجبه در نزدیکی ایستگاه مترو در سنگ

فشار بر کاخ سفید برای افشای یک رابطه

ر

فهرست اسامی شاهزاده ها و مقامات بازداشت شده در عرب

جنگ داعش با گروه پ.ک.ک در سوریه

روزهای قرآنی مسلمانان بوسنی و هرزه گووین

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات