b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-06-07_00-31-34.jpg                      

اساس نیوز : مولاناعبدالحمید، در مورد اعلام عید، به آنچه شریعت اسلام تعیین کرده بود عمل کردیم.


مولانا عبدالحمید درباره اعلام روز چهارشنبه به عنوان روز عید سعید فطر گفتند: ما برای شروع ماه رمضان بنا بر گواهی افرادی که در چابهار ماه را دیده بودند و این گواهی مورد تائید مولانا عبدالرحمان چابهاری که از نظر علمی و هم از نظر تقوا مورد اعتماد هستند قرار گرفته بود، روزه گرفتیم. در مورد ثبوت رمضان شرایط چندان سخت نیست زیرا احتمال آنکه کسی دروغ بگوید کم است. غروب دوشنبه که شب سی‌ام رمضان بود تلاش وسیعی برای جستجوی ماه صورت گرفت؛ اما دو نکته را باید مورد توجه قرار دهید. اول آنکه صبح روز بیست و هشتم ماه دیده شده بود و عرفا ماه در شب سی‌ام دیده نمی شد. نکته دوم آن است که بر اساس محاسبات علمی نیز گفته شد که ماه پس از یک یا دو دقیقه غروب می‌کند و قابل رویت نیست. در چنین شرایطی وظیفه ما آن است که باید بر اساس وظیفه شرعی دقیق بررسی کنیم و هیاتی از علما تا ساعت سه نیمه شب در مسجد مکی نشستند تا این موضوع را بررسی کردند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزودند: اینکه گفته شده بود در فلان جا ماه را دیده‌اند شایعه بوده و این موارد مورد بررسی قرار گرفته‌ و با افرادی که مدعی دیدن ماه بودند تماس گرفته شده است. به‌طور مثال گفته شده بود فلان جا 8 نفر ماه را دیده‌اند اما وقتی بررسی کردیم فقط به یک نفر رسیدیم که مدعی دیدن ماه بوده است و افرادی که مدعی دیدن ماه بودند محدود بودند. شاهد در حد شریعت نبوده و شهادت چند نفر بصورت پراکنده مورد قبول نیست. این مساله شرعی است و نمی‌توان بر اساس ماهواره و عید در چند کشور دیگر در اینجا نیز عید اعلام کرد.
ایشان اظهار داشتند: عید یک موضوع تخصصی است.

وقتی ما در تخصص پزشکی و مهندسی حق دخالت نداریم چرا عده‌ای در تخصص علما دخالت می‌کنند و علما را متهم می‌کنند که بخاطر رحلت امام خمینی عید اعلام نکرده‌اند در حالیکه ما از نظر اعتقادی به سالگرد اعتقادی نداریم! عزیزان شیعه ما این اعتقاد را دارند اما ما چنین اعتقادی نداریم.

مولانا عبدالحمید شائبه دخالت حکومتی در اعلام عید فطر را رد کردند و گفتند: نهادهای حکومتی هم از ما نخواستند که شما رعایت کنید و سه‌شنبه را عید نگیرید. استاندار، امام جمعه و هیچ نهادی از ما چنین چیزی را نخواسته است و آنچه شریعت اسلام تعیین کرده بر اساس آن عمل کردیم. رمضان همیشه به طور ثابت 29 یا 30 روزه نیست و این فرموده خداوند و رحمت للعالمین است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفتند: گمان بد گناه است و به علما گمان بد نبرید و علما بر اساس مشورت و با نگاه تخصصی درباره عید نظر دادند. هر کسی روز سه‌شنبه را روزه گرفته است بر آنان مبارک است و کسانی که روزه را خوردند باید قضای روزه را بجا بیاورند.مولانا عبدالحمید در پایان، یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

مطالب مرتبط:

با تصویب پارلمان، حجاب در دبستان‌های اتریش ممنوع ش

ماموستا قادری، بعنوان قاضی نمونه کشوری انتخاب شد

کمک مالی مسلمانان آمریکا برای تعمیر یک گورستان یهو

ا

ملکه زیبایی چک مسلمان شد

احتمال بروز بحران جدید در روسیه

نامه صریح و بی مقدمه نماینده ولی فقیه در گلستان به

بهای حملات تروریستی را چه کسی می پردازد ؟

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

پاکستان سگ‌های انتحاری تربیت می‌کند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات