b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-05-29_14-08-57.jpg                             

اساس نیوز : مداح توهین‌کننده به مقدسات اهل‌سنت بازداشت و آزاد شد. شاید "احد قدمی" تصور نمی‌کرد حرف‌هایی که می‌زند این‌چنین هزینه‌ای برای خودش و جامعه مداحان به بار آورد.


سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید: «به موجب فتوای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید، اهانت به مقدسات برادران اهل‌سنت حرام است و چنانچه این قبیل اعمال از ناحیه افراد سربزند، حتی اگر این مراسم از صدا و سیما پخش نمی‌شد، این عمل حرام و واجد وصف مجرمانه بود.»
مسئله این است که خیلی از مردم نمی‌دانند توهین به مقدسات اهل سنت حرام است. البته مورد قانونی در این مورد وجود ندارد و در هیچ کجای قانون نیامده است که توهین به مقدسات اهل سنت جرم تلقی می‌شود.
در ایران اسلامی شیعه و سنی کنار یکدیگر در آرامش زندگی می‌کنند و بر خلاف دیگر کشورها به روی هم تیغ نکشیده‌اند، اما اگر می‌خواهیم چنین مواردی نیز روی ندهد، لازم است مردم را با مقدسات اهل‌سنت آشنا کنیم.
ما سال‌هاست از خدا، پیامبر، کتاب و قبله مشترک حرف می‌زنیم اما از تفاوت‌ها نمی‌گوییم. به شیعیان نمی‌گوییم همان‌گونه که ائمه اطهار نزد ما عزیز و محترم هستند و توهین به آنها را برنمی‌تابیم، خلفای راشدین یا خلفای اربعه که اتفاقا حضرت علی امام اول شیعیان هم یکی از آنهاست، برای اهل‌سنت محترم‌اند.
باید مردم بدانند که عایشه دختر ابوبکر، نخستین خلیفه از خلفای راشدین و سومین همسر پیامبر اسلام است که مورد احترام اهل‌سنت است و از او به عنوان «ام‌المؤمنین» یاد می‌کنند.
در فتوای مقام معظم رهبری در مورد مقدسات اهل‌سنت آمده است:« اهانت به نمادهای برادران اهل‌سنت، ازجمله اتهام‌زنی به همسر پیامبر اسلام که موجب خدشه‌واردشدن به شرافت او می‌شود، حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به‌ویژه سیدالانبیاء پیامبر اعظم - حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وسلم) - می‌شود».
نه‌تنها مقدسات اهل‌سنت، مقدسات مسیحیان، یهودیان، زردتشتی‌ها و... باید مورد توجه قرار گیرد تا جلوی توهین‌ها و سوءتفاهم‌ها گرفته شود.
ممکن است در مدرسه، اداره، بازار، همکاری و یا همکلاسی از ادیان مختلف داشته باشیم. اگرما اطلاعاتی از مذهب آنها و مقدسات‌شان داشته باشیم دیگر برخی سوءتفاهم‌ها پیش نخواهد آمد.
در فارسی ضرب‌المثلی رایج است در مورد «پیراهن عثمان» که بسیاری از مردم از آن استفاده می‌کنند و این درحالی است این ضرب‌المثل در نزد اهل‌سنت یک توهین به حساب می‌آید و بسیاری از مردم از آن خبر ندارند.
نکته دیگری که باید به آن توجه شود مسئله جرم‌انگاری این مسئله است. اهانت به مقدسات اسلام، یکی از عناوین مجرمانه‌ای است که در ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی جرم‌انگاری شده است. به موجب ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی هر کس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) اهانت نماید اگر مشمول حکم سب‌النبی باشد اعدام می‌شود و در غیر این‌صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد. اسلام اما تنها تشیع نیست و مذاهب دیگر را نیز شامل می‌شود و اگر از مقدسات اسلام صحبت می‌کنیم نمی‌توان به مقدسات مذاهب دیگر بی‌توجه بود. خاصه اکنون که منطقه انبار باروت است و یک خطا می‌تواند بهانه به دست خناسان دهد.
جا دارد هم قانون مجازات اسلامی اصلاح شود و هم به هشدار علما توجه شود که میدان دادن بیش از حد به مداحان کار را به جایی می‌کشاند که در برنامه‌ای که مستقیما پخش می‌شود به جای مداحی، فحاشی کنند.

✍️مصطفی داننده

مطالب مرتبط:

علمای اهل سنت و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

داعش یک‌چهارم اراضی تحت اشغال‌اش را از دست داد

آشنایی اجمالی با امام شافعی رح (بانی مکتب فقه شافع

اعتراض مسلمانان بلژیک به قانون جدید ذبح درآستانه ع

امام جمعه سیمین شهر:اخلاق نیکو یکی از ارکان مهم دی

همکاری مطبوعات وسازمانهای مذهبی قزاقستان درمبارزه

 

چرا رسول الله (ص) مرتدین زمان خود را اعدام نکردند؟

پاکستان : درماه رمضان کسر مبلغ زکات از حساب مردم ب

زمان اعزام زائران خانه خدا مشخص شد

دیدگاه‌ها   
عرفان
0 #2 عرفان 1398-03-13 18:23
سلام
به‌نظرم برادران اهل سنت حکمی مینی بر اینکه چیزی که از نشانه دیگر مذاهب باشد استفاده نشود خواهشا اگر درست است تایید یا تکذیب کنید ممنون
صادق
+1 #1 صادق 1398-03-12 14:53
به نام الله یگانه
با سلام و قبولی طاعات شما برادران ایمانی
سوالی دارم
مگر اهل بیت پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلم نزد شیعه و سنی محترم و معظم نیستند (حال هر معنا و تفسیری که از اهل بیت عند الله تعالی و عند رسوله صلوات الله علیه و آله و سلم مراد باشد ؛ چه مراد امهات المومنین سلام الله علیهن باشد و چه فرزندان دختر پیامبر حضرت زهرا سلام الله علیها ) چرا شما برادان ایمانی در صلوات بر پیامبر آل پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلم را مورد توجه قرار نمی دهید ؟
واقعا قصدم تعلم است ممنون میشم پاسخ بدهید
جزاکم الله خیرا
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات