b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-05-15_13-43-13.jpg

اساس نیوز : خدا پدر روحانی را بیامرزه ،حداقل از مناطق مرزی افرادی از اهل سنت را گلچین می کند ودر ماه مبارک رمضان به تهران می آورد و پس از تعارفاتی دربین افراد وگاهی مداحی ها وتملق هایی وصرف افطاری جلسه پایان می پذیرد.هرچند در زمان روسای جمهور سابق چنین رویه ای نبود.


اما پرسشی که مطرح می شود این است که حق و حقوق اهل‌سنت تنها در یک افطاری انتخابی منحصر شده است.یعنی اگر افرادی از شهرهای مختلف در ماه رمضان  ودریک افطاری دعوت شوند وبه مداحی بپردازند کفایت می کند؟.آیا یک افطاری ارزش طی این همه مسافت را دارد که از زاهدان یا بندر عباس وارومیه راه بیافتی ودر جلسه رئیس جمهور شرکت کنی وبعد دست خالی بازگردی!!!!.

داستان شرکت این افراد مرا به یاد داستان شیخ اجل سعدی انداخت .که پارسایی به مهمانی سلطانی رفت وغذا نخورد وعبادت زیاد بجا آورد ودربرگشتن به منزل طعام خواست .پسرش گفت :پدر نمازت راهم قضا کن چون مقبول نشده است.

راستی هنوز برای رئیس‌جمهور واهل سنت مشخص نشده که با هم تعارف می کنند ویا با هم صادق نیستند ؟ خب رئیس جمهور نمی توانست حداقل یک معاون یا مشاوری از اهل سنت برگزیند؟ آیا برای اهل سنت روشن نشده که رئیس جمهور به وعده‌هایش عمل نکرده یا نمی تواند؟ اگر نکرده که درست است پس چرا در افطاری او شرکت می کنید؟ واگر نمی تواند پس بیائیم ازاین به بعد نه سرخودمان ونه سر دیگران کلاه نگذاریم .بیائیم از این به بعد به مردم بگوئیم اهل رأی باشیم نه رأس.

بیائیم ازاین بیشتر عمله بی مزد ومنت نباشیم وخودرا محق بدانیم نه مکلف.خودراشهروند بدانیم نه رعیت وخودرا آزاده بدانیم نه برده،خودرا صاحب این کشور و نظام بدانیم نه مهاجر و مهمان، حقوق مردم را معادل یک افطار ندانیم، مقام و موقعیت ما خیلی بهتر ازاین است .وقتی که شش ونیم ملیون رأی اهل‌سنت ارزش یک وزیر ویا مدیر عامل یک شرکت را ندارد.وقتی که پس از گرفتن رأی مارا نمی شناسند و حتی متهم می کنند .چرا نباید قدر خودرا ندانیم .

متاسفانه برخی  چنان از حقوق ابتدایی خویش بی خبرند که اگر مسؤولی جواب سلامشان را بدهد به خود می نازند وگوش هایشان را می نوازند وخانه امیدی می سازند وچراغ سعادتی برمی افروزند  وکیسه ای تهی می‌دوزند وبا شادی وولوله می خزند ،گمان کنی که سرخوشان از آب رزند .

این بیعت ووکالت که از صدر اسلام تا به امروز در متون دینی وفقهی شناخته‌شده است و امروز با نام رأی دادن وانتخاب کردن معروف است ،به طور قطع از روی اجبار وناآگاهی پذیرفته نیست.چون اگر وعده دهنده به وعده خود عمل نکند و رضایت موکلان ورأی دهندگان را انجام ندهد عمل وحقوقش دچار اشکال شرعی می شود.مخصوصا وزیرانی که به سبب رأی مردم به مقام و منصبی می رسند فکری به حال حلال بودن وحرام بودن کار وعمل خود که ناشی از رأی مردم است بکنند. وبدانند که پایبندی به قرارداد وتعهد ورضایت رأی دهندگان در حلال بودن کارشان بسیار موثراست.

آیا تاکنون وزیری فکر کرده که وزارتش مدیون اهل سنت است؟ وآیا اندیشیده اهل سنت نه از عراق آمده اند ونه از افغانستان ؟
کاهش توقعات اهل سنت از ریاست جمهوری و وزارت به افطار وتعارف وتمجید وتعریف تکراری وبی پایه توهین به انسانیت  وانقلاب واسلام وشرافت وکرامت انسانی است.

بی توجهی به اهل سنت نه تنها باعث توسعه نیافتگی وتفرقه وتزلزل باورها وبی اعتمادی کامل در همه ی زمینه ها می شود بلکه موجب می گردد تا سرمایه های انسانی و فکری مانند کوچر بیرکار جلای وطن نمایند ودر خارج بدرخشند.

اکنون که آقای روحانی مانند آقای خاتمی ناتوانی ریاست جمهوری را در برآوردن خواسته های مردم اعلام کرده اند ومشخص است که قدرتمندترین ونافذترین فرد مقام رهبری است چرا اهل سنت اورا مخاطب خود ندانند وحل مشکلات را از ایشان نخواهند؟ .البته ایشان پاسخ نامه مولانا عبدالحمید را دادند اما هیچ آثارعملی تا کنون مشاهده نشده است.

اکنون که کشور و نظام جمهوری اسلامی در مقابل مستکبران ستمکار ونقشه های آنان قرار گرفته ،چه خوب است مظلومیت اهل سنت را در یابند وبدانند مظلومیت مربوط به هر قشر وهرگروه وملتی باشد ناخوشایند است.بویژه در هنگام استخدام یا حضور در جلسه‌ای اگر به هنگام گفتن کلمه ی سنی بودن فضای گرم جلسه به سردی وناامیدی تبدیل شود وبا دناامیدی بوزد احساس هم وطن بودن و شهروندی و همدردی و همدلی در مقابله با خطرات ومشکلات سنگین می نماید.

نویسنده : دکتر جلالی زاده

مطالب مرتبط:

روایت وارونه یک حادثه

داعش 3500 عراقی را گروگان گرفته است

در حاشیه اقدام قابل تحسین دادستان زاهدان

نامزدهای میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ میلادی

جهاد اسلامی خواستار افزایش دامنه درگیری‌ها و ادامه

شرک از منظر قرآن و بر شمردن عده ای از کفار و بیان

مولانا عبدالحمید : «فساد» و «تبعیض» بزرگترین تهدید

تلاش فراکسیون اهل سنت برای استیضاح وزیر کشور

حزب مرکل در انتخابات محلی پیروز شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات