b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-05-10_15-44-12.jpg

اساس نیوز : چندسالی است که مشاهده می کنیم نسل روبه رشد و آینده دار ما در برخی مناطق اهل سنت استقبال خوبی از نمازهای جماعت بعمل نیاورده و اشتیاق زیادی جهت حضور در صفوف مساجد از خود نشان نمی دهند.


این گونه مسائل نیاز به بررسی همه جانبه دارند و از این رو لازم است تیمی متشکل از روانشناسان و جامعه شناسان دانشگاهی در کناراساتید علمای صاحب نظر درصدد تحلیل ابعاد مختلف این ناهنجاری اجتماعی برآیند.

قابل اشاره است که در خصوص علل مساله یادشده تاکنون تعدادی از اساتید و اندیشمندان راه حل هایی را مطرح کرده اند ، اما از آنجا که راهکارهای کارشناسی شده در محیط خرد جمعی بررسی نمی شوند نقاط ضعف و قوت شان مشخص نشده و بنابراین هیچگاه به نتایج جامع ختم نمی گردند.

بنده به عنوان یک نویسنده ، درحد توان تلاش کردم با تالیف و ترجمه کتب و انتشار تنی چند از مقالات در این زمینه کارتاثیرگذاری انجام دهم ، لیکن این قبیل اقدامات یک قدم کوچک درباره مسئولیت بزرگی که برعهده داریم بشمار می روند.

امروزه کم نیستند والدین و مربیانی که به هرعلت نتوانسته اند الگوی رفتاری مناسبی برای نسل جوان بحساب آمده و این نسل را ضمن رعایت ارزش های اخلاقی و تبیین اندیشه های اسلامی ، به مسیر صحیح هدایت نماینده . جوانان برای اینکه بتوانند راه اصلاح و تربیت صحیح را در پیش بگیرند همواره الگوهای تاثیرگذاری را درمحیط خانواده و آموزشگاه و جامعه جستجو می کنند ، زیرا که داشتن الگو برای جوانانی که در ابتدای راه قرار دارند یک نیاز مهم و اساسی می باشد.

اگرمعلمین ما که قسمتی از اوقات روزانه را در محیط آموزشی سپری می کنند مراقب رفتار و کردار خودنبوده و نخواهند برخورد مناسبی با دانش آموزان داشته باشند نمی توان انتظار پیدایش و بروز تحول مثبت در مخاطبین جوان داشت.

این لزوم رعایت آداب و اخلاق اسلامی شامل والدین و نزدیکان فرزندان مان نیز می شود.درنظر داشته باشیم نوجوانان و جوانان نسبت به مسائل و رویدادهای پیرامون خود حساسیت بیشتری در قیاس با بزرگسالان دارند و یک ناهنجاری کوچک چه بسا ممکن است منجر به یک اتفاق ناگوار و غیرقابل جبران شود.

پس نباید ازکنار مسائلی که احتمال دارد فکر و اندیشه فرزندان مان را مشغول کرده و در روحیه آنها اثر مخرب برجای بگذارد بی تفاوت بگذریم . طبیعی است که هرکنشی با واکنش مواجه شود. دقت وتوجه به ظرفیت هایی که جوانان از ما توقع و انتظار دارند کمک خواهد کرد تا نسل دیروز و امروز بهتر همدیگر را شناخته و نسبت به خواسته های یکدیگر اهمیت قائل شوند.

تفهیم این موضوع به مخاطب جوان که مسجد تنها برای ایام کهنسالی به وجود نیامده و به همه اقشار تعلق دارد رکن و پایه آموزشی خوبی برای بچه هایی است که در آغاز راه قرار دارند. هرچه سعی کنیم تا فرزندانمان در سنین پایین آموزش های لازم و تاثیرگذار را برنامه ریزی کنیم نتیجه حاصل آمده بهتر خواهد بود. خدای متعال تصمیم گیری در انتخاب راه نهایی را به خود انسان واگذار کرده است و این ما هستیم که باید بدانیم در مسیر ایمان گام برداریم و یا راه کفر را انتخاب نماییم.

نویسنده مطلب ماموستا عبدالعزیز سلیمی

مطالب مرتبط:

شبکه های اجتماعی و ماهواره ای پایه و اساس خانواده

افتتاح خانه ویژه زنان مسلمان بی‌سرپرست در «بوستون»

تصمیم اسرائیل برای دریافت مالیات از گوگل و فیسبوک

عقب نشینی نیروهای آمریکایی از حسکه

سد ها آخرین امید داعش

از سگ انتحاری داعش تا اس 400 در قاب متحرک اساس نیو

تشدید تلاش های آمریکا برای تشکیل ناتوی عربی

پاسخ تمسخر آمیز روسیه به اقدامات اوباما

عضویت زن قدرتمند جهان در هیات مدیره شرکت ملی نفت ع

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات