b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-05-06_12-10-34.jpg

اساس نیوز : نکاتی ضروری برای حفاظ در ماه مبارک رمضان ، نكاتی كه حفاظ عزيز وامامان تراويح و قيام الليل در ماه مبارك رمضان لازم است رعايت كنند:


 كسانی كه براي نمازهای تراويح در شبهای رمضان امامت مي كنند، قرآن را فقط به جهت كسب رضايت خداوند و تقرب به درگاه او بخوانند واز هر گونه طمع مال و مقام دنيوی دوری كنند.

سعی كنند قرآن را با تجويد و با رعايت لحن و لهجه عربی بخوانند تا مردم از تلاوت آنها لذت برده و با كلام خدا انس بگيرند. همچنین از قاريان و مرتلين خوش صوت قرآن تقليد نموده و يا سبكهای جديد ارائه نمايند.

 از سرعت و شتابزدگی در تلاوت قرآن بپرهيزند و آيات الهی را به صورت واضح و روان خوانده و تدبر كنند، زيرا تلاوت با عجله و نامفهوم بودن كلمات، سود معنوی نخواهد داشت و ثواب تلاوت را از بين می برد. همچنين توصيه می شود تعديل اركان را رعايت كنند و حرمت شعائر اسلامی وعبادی را نگه دارند.

در هنگام افطار به خوردن چند عدد خرما و چند لقمه نان بسنده كرده و از غذاهای سنگين اجتناب كنند تا آمادگی بهتری براي اجرای تلاوت داشته باشند.
توصيه مي شود در هنگام افطار از مايعات گرم و مليّن مانند: سوپ، فرنی، شير گرم و چای استفاده كنند و از نوشيدنی های سرد وغذاهای پر چرب به شدت پرهيز كنند.

 در ركعات اوليه تراويح با صدای آهسته و آرام تلاوت کنند تا حنجره شان گرم شده ودر رکعات بعدی قدرت هنرنمایی و توان اجرا با پرده صوتی بالاتری را داشته باشند.

توصیه می شود یک حافظ به تنهایی، امامت 20 رکعت تراویح را بر عهده نگیرد، زیرا این کار باعث خستگی خود او و سایر نمازگزاران خواهد شد.

پس از اتمام نماز تراویح، حتی الامکان از صحبت کردن بپرهیزند و به صرف شام نوشیدنی های گوارا و مقوی بپردازند. حافظ قرآن سعی کند هر شب تلاوتش را ضبط نموده و سپس به آن گوش فرا دهد و نکات ضعف را چه در قسمت حفظ و چه در قسمت صوت، تجوید، وقف و ابتداء بررسی نموده و اشکالاتش را برطرف کند تا تلاوت هر شب بهتر از شب گذشته باشد.
توصیه می شود سیستم صوتی مسجد را به درستی تنظیم نموده و کیفیت پخش صدا را ارتقاء دهد.

بهترین زمان برای مرور محفوظات هنگام فجر است: «وقرآن الفجر، إن قرآن الفجر کان مشهودا»

لحظه حساس برای حافظان قرآن، بعد از نماز مغرب می باشد، در این فرصت سعی کنند  جای خلوتی رفته و به مرور محفوظات بپردازند و در ضمن آن چای میل کنند تا حنجره شان برای تلاوت آماده باشد. هر اندازه اعتماد به حفظ بالاتر باشد، اضطراب و دلهره کمتر خواهد شد.

قاری ؛ ضیاءالرحمن صحت

مطالب مرتبط:

خوارج دیروز ،خوارج امروز

دولت چین حرف «N» را در جستجوهای اینترنتی سانسور کر

شهردار مسلمان لندن تهدید شد

واکنش تند پاکستان به حمله هوایی هند،تنش ها بالا می

گزارش تصویری از هشتمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات

عبور 13 ناو روسی از تنگه بسفر به مدیترانه

یک نکته مهم در تکفیر مسلمان

رودریگو دوترته : منع اعزام دائمی کارگران به کویت

شیخ اسحاق محمدی:اختلافات بین علمای مسلمان از تعصبا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات