b_300_300_16777215_10_images_photo_2019-04-15_08-13-38.jpg

اساس نیوز: در جریان سیل ویرانگر اخیر و خسارات مالی و جانی نشات گرفته از این بلای طبیعی، برخی از موسسات و نهادهای خیریه تلاش های خداپسندانه ای در مسیر کاهش آلام سیل زدگان داشتند.

در جریان سیل اخیر در استان گلستان سه شهرستان گنبد ،آق قلا و گمیشان از نتایج این حادثه متاثر شدند .دراین میان شرایط مردم گمیش تپه وخیم تر از سایر شهرهای گلستان است .علت این وخامت نه به علت وسعت بیشتر آبگرفتگی در این شهر ،بلکه به علت عمق و گستره فقر و محرومیت در این منطقه است.

بر اساس اعلام وزارت کشور شهرستان گمیشان در زمره 31 شهرستان محروم کشور بوده و درصد برخورداری آن از متغیرهای توسعه یافتگی در شرایط نامناسبی قرار دارد.

مهم ترین مشکل این شهرستان بویژه مرکز آن شهر گمیش تپه، فقدان فرصت های پایدار شغلی برای جوانان جویای کار در این منطقه است .کشاورزی منطقه به علت شوری زمین های کشاورزی ضعیف بوده و مادردریا به عنوان یکی از مهم ترین منایع تاریخی تامین معیشت مردمان این شهر ساحلی، در سال های اخیر نامهربان شده است و صیادان زحمت کش ترکمن غالبا با دستان خالی از دریا بر می گردند.این شرایط حجم گردش پول در اقتصاد محلی را پایین آورده و صدمات سنگینی را بر معیشت مردم وارد کرده است.

سیل اخیر با گستره بزرگ خود مشکلات اقتصادی مردم این منطقه را بیشتر عیان کرد .این واقعیت تلخ را در بررسی های میدانی انجام شده در این ایام به وضوح مشاهده کردیم.چه بسیار خانواده هایی را در این روزها مشاهده کردیم که جز نان و ماست چیزی برای خوردن نداشتند.بخش قابل توجهی از آنها تحت حمایت های هیچ نهاد حمایتی نبودند.

  در این شرایط خیران عزیز از مناطق مختلف با حضور در این منطقه تلاش داشته اند تا همنوعان خود را در عبور از این شرایط یاری رسانند.در برخی از موارد، به علت برخی از کج سلیقگی ها کمک ها و مساعدت ها به دست نیازمندان واقعی این منطقه نرسیده است .در این زمینه خیران و موسسات خیریه باید دقت بیشتری به خرج دهند.

  یکی از موسساتی که از نیروهای موجه و قابل اعتماد شهر گمیش تپه در ماه های گذشته خدمات خوبی انجام داده است ،موسسه خیریه وحدت گمیشان است .با مدیر این موسسه که هم صحبت شدیم از برنامه های خوب موسسه برای کمک به دانش آموزان مستحق در این منطقه سخن گفت.

وی تاکید داشت که موسسه مذکور در کنار کمک به خانواده های نیازمند، تاکید خاص خود را بر کمک به ادامه تحصیل دانش آموزان کم برخوردار شهر قرار داده است .در این زمینه از دبستان تا دانشگاه برخی از بچه های مستعد تحت پوشش این موسسه قرار گرفته اند.بدیهی است تداوم و تعمیق این اقدامات محتاج یاری خیران عزیز است.

خیران عزیز این گونه موسسات موجه و سالم را دریابند.

b_400_400_16777215_10_images_photo_2019-04-15_08-13-46.jpg

مطالب مرتبط:

مخالفت مفتی مالزی با اصلاح قانون شریعت،اسلام دین ر

ا

دولت سوئیس رسما حافظ منافع ایران و عربستان شد

بیش از 25 مفتی پاکستان به پیروی از شورای اتحاد اهل

طرح جدید سنای فرانسه برای مخالفت با حجاب در مدارس

وهابیت و ابعاد تحریف منابع اصیل اهل سنت(بخش دوم)

اسامی ۲۰ ایستگاه پروازی حج تمتع سال ۹۷ اعلام شد

داعش سرباز عراقی را سربرید

استعفای مدیران ارشد وزارت خارجه و مرزبانی آمریکا

حمله به خودروی بانوی مسلمان در کانادا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات