b_300_300_16777215_10_images_1398010311365124516987544.jpg
اساس نیوز : در جریان سیل عظیم و ویرانگر اخیر به‌خصوص مناطق ترکمن‌صحرا شاهد یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌های انسانی در استان گلستان ایران بودیم.


در ساعات و روزهای اولیه وقوع حادثه برخی از مسئولان استانی و محلی از صحنه این حوادث به دور بودند. صداوسیمای گلستان هم یکی دو روز قبل و بعد از حادثه از عمق فاجعه پیش رو اطلاع‌رسانی خوبی انجام نداد و از رسانه‌های مجازی عقب‌افتاده بود؛ اما پویش مردمی مناطق ترکمن‌صحرا در همان ساعات نخست وقوع سیل در بیشتر روستاها و شهرها صحنه‌های به‌یادماندنی و قابل ثبت در تاریخ معاصر منطقه را ورق زد.

ابتدا خیابان‌های گنبد و بندر ترکمن و چند شهر دیگر دچار آب‌گرفتگی شدید شد. این امر براثر بارندگی‌های شدید و بی‌وقفه چندروزه و البته عدم زیرساخت‌های لازم اتفاق افتاد و کلی خسارت به اماکن و منازل مردم وارد نمود. به دنبال آن طغیان رودخانه‌ها و هجوم سیل به سمت شهرها آغاز گردید. ابتدا شهر آق‌قلا و روستاهای آن زیرآب رفت و سپس آب سایر مناطق ازجمله سیمین شهر و بندر ترکمن و گمیشان را تهدید نمود. سیمین شهری‌ها و روستاهای اطراف آن با تلاش وهمت مثال‌زدنی با حفر کانال و آب راهه و ایجاد موانع در دور شهر مانع ورود آب‌های سرکش به شهرشان شدند. بعد از فروکش کردن اندک آب شهر آق‌قلا خبر رسید که گمیشان در معرض تهدید جدی است.

جوانان و نیروهای مردمی از خود گمیشان و اطراف کمر همت بستند و با کار شبانه‌روزی چندین روز شروع به ایجاد مانع و خاک‌ریز در مسیر هجوم آب کردند. با ده‌ها و صدها هزار کیسه پر از خاک و شن در برابر سیل مانع ایجاد کردند. خاک‌ریزها و موانعی که به طول چندین کیلومتر ایجاد شد یکی از تصاویر و صحنه‌های پرشکوه این پویش مردمی بود. شاید اگر در همان ساعات اولیه نیروهای دولتی با وسایل و تجهیزات مجهزتر به کمک مردم وحشت‌زده و در معرض تهدید سیل می‌آمدند؛ آب وارد گمیشان نمی‌شد و این‌همه خسارت وارد نمی‌گردید؛ اما آب آهسته‌آهسته از سمت شرق گمیشان وارد شهر شد و یک‌نیمه شهر را فراگرفت. راه‌های ورود به شهر از همه سو مسدود شد.

بعد از آق‌قلا و روستاهای آن، گمیشان را هم سیل در برگرفت. بسیاری از مردم از خانه و کاشانه خود آواره شدند و در مناطق موقتی اسکان داده شدند. بعد از رخ دادن حادثه و بعد از دیدن و شنیدن عمق فاجعه از طریق صداوسیما و رسانه‌های مجازی، نیروهای دولتی و نظام به کمک مردم شتافتند. کمک‌ها و یاری‌های آن‌ها به مردم سیل‌زده بسیار گسترده و قابل‌تحسین بود؛ اما کاش همین تدابیر قبل از وقوع سیل و ورود آن به شهرها انجام می‌شد تا از این‌همه خسارات پیشگیری می‌گردید و از هدر رفت آن‌همه سرمایه‌های مردمی و دولتی و ملی جلوگیری می‌شد. به‌هرحال از همان آغاز حادثه نیروهای مردمی و خودجوش از سراسر استان به شهرها و مناطق سیل‌زده به کمک مردم شتافتند.

 به‌جرئت می‌توان گفت که اگر همین حرکت‌های مردمی خودجوش اولیه نبود شاید تلفات انسانی و مادی سیل چندین برابر می‌شد. تاریخ هرگز کمک‌های مردم گلستان به سیل‌زدگان را فراموش نخواهد کرد. تاریخ هرگز فداکاری آن جوان غیر ترکمن که از روستاهای گرگان به کمک سیل‌زدگان گمیشان آمده بود و شبانه‌روز در ایجاد مانع و نجات مردم بدون ادعا و تبلیغات تلاش می‌کرد و سرانجام هم جانش را در راه خدمت به مردم از دست داد و به مقام شهادت رسید فراموش نخواهد کرد. مردم هرگز کمک‌های غذایی و دارویی نهادها و افراد خیّر شهرهای گرگان و آزادشهر و علی‌آباد و ... را از یاد نخواهند برد. مردم شهرهای آق‌قلا و گمیشان و مناطق سیل‌زده همیشه از کمک‌های مردم سرپل ذهاب و سایر استان‌ها و شهرهای ایران یاد خواهند نمود.

مردم از کمک‌های نیروهای دولتی و نظامی و مسئولان وظیفه‌شناس که مخلصانه آمدند و در نجات جان و مال آن‌ها فداکاری کردند و کمک به مردم را به گذراندن تعطیلات عید در کیش و کانادا ترجیح دادند همیشه به نیکی یاد خواهند نمود؛ و سرانجام این‌که مردم هرگز قصور و کم‌کاری و غفلت و کم‌تحرکی برخی نمایندگان استان و مدیران شهری و برخی اعضای شوراها و شهرداران را در جریان حادثه اخیر فراموش نخواهند کرد.
                    
حاجی دوردی کوسری

مطالب مرتبط:

اظهارات ناصر رزازی خواننده کرد ایرانی مقیم کردستان

مولانا سادات: رمز پیروزی امت اسلامی در اتحاد است

ارتش ترکیه وارد خاک سوریه شده است

داعش در زندان شکل گرفت

درخواست سازمان ملل از عربستان: ۹ فعال حقوق بشر را

ا

فرار دسته جمعی خانواده‌های شاهزاده‌ها و تجار سعودی

ترکیه - جرم نبودن زنا , انتقاد

بازداشت بیش از یکصد سوری و افغانی در ترکیه

ماجراهای شب واقعه از زبان همسر چهارم بن لادن

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات