b_300_300_16777215_10_images_129982515_174739530ebfce.jpg

اساس نیوز: بیست و هشتمین مراسم فارغ التحصیلی طلاب دینی دارالعلوم مکی زاهدان با حضور پرشور مشتاقان این مراسم معنوی به پایان رسید.

این مراسم که هر ساله با حضور شخصیت های برجسته شیعه و اهل سنت برگزار می گردد، بزرگترین گردهمایی دینی اهل سنت ایران است .بر اساس گزارش برگزار کنندگان این رویداد بزرگ، درمراسم روز پنج شنبه بالغ بر صد هزار نفر مهمان حضور پیدا کرده بوند.

نظم مناسب حاکم بر برگزاری این مراسم و همکاری نزدیک دستگاه ها و نهادهای انتظامی و امنیتی با برگزار کنندگان آن، فضایی از همدلی و انسجام را در خلال برگزاری آن ایجاد کرده بود.اهل سنت و جماعت به عنوان یک بخش مهم از جامعه ایران دارای حقوق شهروندی هستند که در اصول مختلف قانون اساسی تصریح شده است . برگزاری آزاد و بی دغدغه این گونه مراسم ها (البته با رفع برخی از حاشیه های غیر ضرور)می تواند به عنوان سمبل رعایت این حقوق از طرف حاکمیت تلقی گردد.

در روزهای قبل از برگزاری مراسم بزرگ مسجد مکی، برخی از فضاسازیهای نامناسب و مغرضانه تلاش داشتند این مراسم را به حاشیه ببرند ،اما درایت و دوراندیشی برگزار کنندگان آن باعث شد که این مراسم در نهایت نظم و شکوه به نمایش انکار ناپذیری از اتحاد و همدلی در این بخش از سرزمین ما منجر گردد.

سخنان دو سخنران اصلی مراسم یعنی شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید و حجت الاسلام محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان دلگرم کننده بود .مولانا عبدالحمید در سخنرانی خود افراط گرایی و تعصبات خشک را از آفات جامعه اسلامی قلمداد کرد.ایشان همچنین با اشاره به این موضوع که اهل سنت همواره در مسیر وحدت و حمایت از نظام جمهوری اسلامی حرکت کرده است، تصریح کردند : ما جنگ و خشونت را قبول نداریم. گاهی افرادی نادان دست به افراط‌گرایی و خشونت می‌زنند، اما اکثر مردم ما از عملکرد و اقدامات آنان ناراضی هستند و آن را قبول ندارند.

حجت الاسلام محامی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم ، برگزاری این گونه گردهمایی ها را به معنای ارج نهادن به مقام عالمان دینی و علم قلمداد کرد و ابراز امیدواری کرد که این قبیل نشست ها باعث تقویت اتحاد و انسجام بیشتر امت اسلامی گردد. وی افزود: مقام معظم رهبری به بنده فرموده‌اند که در راستای حقوق شهروندی بین اقوام مختلف هیچ حدی وجود ندارد و مهم این است که همه زیر چتر نظام باشند. ما تا رسیدن به نقطۀ مطلوب فاصله داریم و باید برای رشد و تعالی کشور و ملت با هم تلاش کنیم.

این بیانات دلگرم کننده و فضای اتحاد و انسجام حاکم بر مراسم امسال، تایید کننده این برداشت است که در سایه تعامل و فهم مشترک مسئولان و فعالان اهل سنت، در آینده می توان شاهد گشایش های بیشتر در زمینه امور فرهنگی و اجتماعی اهل سنت و جماعت ایران شد.

مطالب مرتبط:

ژاپني‌ها در دبي بانك اسلامي راه‌اندازي كردند

ولیعهد عربستان به زودی جانشین پدر می شود

شعارهای نژادپرستانه بر روی دیوار مسجد در حال ساخت

«لال مسجد» توسط نیروهای پلیس پاکستان محاصره و سخنر

 

امام جمعه اهل سنت تالش:پاشیده شدن بذر نفاق و تفرقه

توافق آتش بس در سوریه از دوشنبه

نماینده مخالفان مسلح: اسد 4 ماه بیشتر وقت ندارد!

تجربه داعش و همسویی غرب و برخی از روشنفکران مسلمان

ا

شورای مسلمانان انگلیس: آماده همکاری با دولت علیه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات