b_300_300_16777215_10_images_82338_494.jpg

اساس نیوز : متن ذیل نامه جمعی از علما و شخصیت های کرد خطاب به جوانان کردستان است. اساس نیوز به علت اهمیت مطالب این متن آن را منتشر کرده است. امید که موثر واقع گردد.


به نام خداوند جان وخرد
جوانان و نوجوانان محترم و عزیز مناطق کردنشین


سلامی گرم و صمیمی به لطافت و پاکی هوای دل‌نشین بهار آراسته ی شما سرمایه های مادی و معنوی این ملت مظلوم ومحروم باد.
همانگونه که مستحضر ومطلعید این خواسته ومطالبه نه از سر دستور وامر وفرمان  بلکه از روی دلسوزی و خیرخواهی و احساس مسؤولیت در مقابل عزیزانی است که حاصل زحمات و تلاش های چندین ساله ی پدران و مادرانی بوده که با تحمل نا ملایمات ورنج های بی شمار وشب بیداری ها و پذیرش سختی ها ی فراوان وداشتن هزاران آرزو وامید در پرورش وتعلیم شما کوشید ه اند تا شاید در ایام پیری وسالخوردگی عصای دست آنان باشید وشاید روزی بیاید که با بالندگی وبه ثمر نشستن نهال نوپای عمرشان شاهد چیدن میوه های ارزشمند زندگیشان باشند.


در تاریخ زندگی بشریت بدون شک ،جوانان ارزشمندترین سرمایه ی هر ملت ومنبع تحرک و سرچشمه ی فعالیت های سیاسی ،اقتصادی واجتماعی آن بوده اند.هیچ جنبش ونهضتی بدون مشارکت وجان فشانی جوانان که به سبب حریت وآزاد منشی وعدم تعلق به مظاهر دنیوی از محافظه کاری وملاحظه ومماشات بدوراند به پیروزی وساحل مقصود نرسیده است.


واز سوی دیگر دشمنان اگر بخواهند شدید ترین ضربه وآسیب را برپیکر ملتی وارد نمایند در اندیشه غارت منابع وسرمایه های مادی نیستند ،بلکه جوانان را به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه مورد آماج قرار می دهند ،آن هم  نه رویارویی مستقیم ودر صحنه ی جنگ بلکه نابود کردن آنان با کمترین هزینه وبا دست خودشان.


آری آنچه هم برای دشمن وهم برای ملت مهم است جوانان می باشند .دشمن در پی نابود کردن آنان با دست خودشان است .یعنی معتاد کردن آنان با کمترین هزینه و آسان ترین روش چه از طریق مشروبات الکلی باشد ویا انواع و اقسام مواد مخدر. وملت نیز برآورده شدن همه آمال و آرزوهای خود را در داشتن جوانانی برومند وتنومند وخردمند وهوشمند می داند.


چه از لحاظ اخلاقی ویا دینی ثابت شده که هرگونه ضرر وزیانی حرام است .واز لحاظ عقلی نیز تشخیص سود وزیان وترجیح منافع بر مضار آشکارترین وجه ممیزه اشخاص خردمند از نابخردان است.ودراین مورد حجت بر همگان تمام شده است و کسی نمی‌تواند توجیه وتاویلی داشته باشد.ازسوی دیگر افزایش سطح آگاهی وتحصیل جوانان آنان را نسبت به سرنوشت خود آگاه نموده واز حوادث پیرامون  خویش مطلع نموده است.وبه سبب آگاهی و مطالعه علوم مختلف وتخصص در رشته های گوناگون احاطه بیشتری نسبت به جهان وجوامع موجود دارند.لذا پناه بردن به مسکرات ومخدرات به عنوان مسکن وحلال مشکلات هیچ گونه تأویل وتوجیه شرعی وملی ندارد.متاسفانه درایام اخیر خبرهای ناگواری از مناطق کوردنشین در باره وضعیت اجتماعی جوانان اعم از خودسوزی وخودکشی ویا  پناه بردن به مسکرات ومخدرات وطلاق وفراق به گوش می رسد که دل هر انسان آزاده ای را می آزارد.زیرا هر شخص عاقلی می داند که حفظ جسم و جان ومال و نسل وعقل یکی از مقاصد شارع ووظیفه هر انسان خردمندی است.


لذا اینجانبان وامضا کنندگان این بیانیه از شما جوانان عزیز وفرهیخته ی کورد خاضعانه وخاشعانه درخواست می نمائیم ،عقلانیت وتفکررا جایگزین احساسات زودگذر نموده وبا احساس مسوولیت در مقابل خانواده، جامعه وملت ازتقلید وپیروی کورکورانه وفریب خوردن نااهلان اجتناب وهمه همت واراده خود را صرف تحصیل علوم و فنون و آموزش حرف وصنایع جدید نموده وبا اجتناب از تقلید فرهنگ وسنن وارداتی در حفظ هویت وصیانت از آداب ورسوم ملی و مذهبی خود شخصیت اصلی وحقیقی خود را نشان دهید.

دکتر علی شمس برهان
 استاد کاک حسن امینی
ملا احمد بهرامی
دکتر جلال جلالی زاده
دکتر عبدالله رمضان زاده
 دکتر سیدهاشم هدایتی
 دکتر حاصل داسه
مهندس باقر ضیایی
دکتر لطیف صفری
محمدکریم اسدبیگی
استاد عبدالکریم احمد نژاد
 دکترمحمدآزاد جلالی زاده
 مهندس کوروش قادری
 دکتر سید غریب سجادی
دکتر خالد توکلی
مهندس مرتضی زرین گل
حاج محمد کریمیان
سید مسعود حسینی
سید معروف صمدی
رحمان بهمنش
توفیق رفیعی
فیض اله پیری
مسعود عبداللهی
عبدالعزیز مولودی
 ابراهیم مردوخی
محسن نیکخواه
مظهر نوری
دکترحمزه احمدیان
ابراهیم عسکری
دکترحسام احمدیان
 دکترلقمان ستوده
کلثوم عثمانپور
فرخ لقا معتمدوزیری
سیمین چایچی
افراسیاب جمالی

مطالب مرتبط:

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی ایران را به حمله نظامی

ترویج آزادی مذهبی یکی از اولویت های ترامپ است

کشته‌ شدن 35 عنصر داعش در حمله‌ هوایی ائتلاف بین

ا

تظاهرات مسلمانان هند در اعتراض به کشتن موذن و آتش

مصری ها خواهان میزبانی از گولن شدند

احتمال وقوع کودتا علیه محمد بن سلمان در عربستان

عذر ساده دولت افغانستان پس از قتل عام در مدرسه دین

درب های فروشگاهی که تنها با لبخند باز می شوند /عکس

صدور حکم تشکیل دولت موقت در ترکیه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات