b_300_300_16777215_10_images_jpgfile_19139_13523_635852121788118305.jpg

اساس نیوز : در روز گذشته انتشار خبر بازداشت مولوی عبدالباری صالحی از علمای فعال و پر تلاش تایباد باعث نگرانی فعالان اهل سنت گردید .

خبر بازداشت ایشان در کانال شبکه ماهواره ای کلمه منتشر شده و اعلام شد که علت بازداشت این عالم اهل سنت، تلاش وی برای ساخت یک مسجد برای اهل سنت تایباد بوده است .

بدنبال انتشار این خبر تلاش کردیم ضمن تماس با برخی از علما و فعالان رسانه ای اهل سنت در تایباد از جزئیات ماجرا آگاه گردیم .

بر اساس بررسی های ما، بازداشت موقت مولوی صالحی به علت شکستن پلمپ یک زمین بدون هماهنگی با مراجع ذیصلاح بوده است.البته نیت این عالم اهل سنت از این اقدام، ساختن مسجد در زمین مذکور بوده است .بر اساس خبرهای واصله مولوی عبدالباری صالحی بعد ا ز ساعاتی آزاد شدند .

در این زمینه دو مساله مهم وجود دارد:

  • مساله نخست این است که همه آحاد جامعه در همه امور روزمره خودمان باید مقید به قوانین باشیم .در مواردی ممکن است ما به برخی از تصمیمات نقد داشته باشیم.در این شرایط بهتر است از مسیرهای قانونی پیگیر مطالبه خود باشیم.در جریان اخیر هم شکستن پلمپ زمین مذکور بدون اخذ مجوز های قانونی زمینه برخورد مراجع قضایی را با مولوی صالحی برقرار کرده است.
  • مساله دوم در زمینه این جریان ضرورت توجه به اصل تعدد و تکثر مساجد در برخی از مناطق است .ساخت مسجد از امور افضل برای یک مسلمان است و بخاطر همین شرایط، هر مسلمان خیری تلاش می کند در دوران حیات خود یک مسجد را بنا گذارد .

  این امر شایسته تقدیر است.اما این جریان سخنان شیخ احمد یگانه از علمای شاخص جنوب کشور در ملاقات انجام شده را به یاد انسان می آورد .ایشان در این دیدار تاکید داشتند که در شهری مثل اوز(در جنوب استان فارس) تعداد مساجد ساخته شده به قدری زیاد شده است که در موعد نماز و اذان یک وضعیت صوتی نابهنجار را در شهر فراهم کرده است .ایشان تاکید داشتند که در شرایط کنونی به اندازه کافی مسجد ساخته شده است و باید برای پر کردن این مساجد از نمازگزاران تلاش کنیم.

در مورد جریان تایباد هم بنظر می رسد زمین مذکور که برای ساخت مسجد در نظر گرفته شده است، در نزدیکی دو مسجد اهل سنت قرار دارد .در این شرایط شاید ساخت مسجد دیگری در این مکان منطقی نباشد.

در این قبیل موارد یک مساله مهم تر ضرورت هوشیاری همه علما و دستگاه های مرتبط در زمینه شیطنت های رسانه ای برخی از فرصت طلبانی است که مترصد ایجاد فتنه و چند دستگی در جامعه هستند.

بررسی عقبه موضع گیری های مولوی عبدالباری صالحی نشان دهنده این است که ایشان در زمره علمایی هستند که علی رغم بیان مطالبات به حق مردم در مناسبت های مختلف ،همواره با سیاست های عمومی کشور همراه و هماهنگ بوده اند .در این شرایط بنظر می رسد تلاش هایی در حال انجام برای مخالف سازی از ایشان عبث و بیهوده باشد.

مولوی صالحی در یک مصاحبه با خبرنگار اساس نیوز در زمینه نقش شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت این چنین اظهار نظر می کند :" هر رسانه و یا ماهواره و شبکه ای که برخلاف اصول وحدت اسلامی و شریعت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم  فعالیت  انجام می دهند ، مربوط  به هر فرقه و گروهی  هم که باشند از نظر ما محکوم هستند.اگر مسلمانان به اهداف تفرقه برانگیز ماهواره ها دقت نظر داشته باشند و شبکه هایی  که به لحاظ مالی از جاهای خاصی  تامین می گردند را بررسی نمایند آن وقت در پله های اصلی تر و بالاتر به مراکزی می رسند که  منشاء یهودیت دارند."

 

مطالب مرتبط:

خسارات سنگین سیل در ایران

رئيس جمهور افغانستان : طالبان باید به عنوان یک گرو

دغدغه های نخستین پلیس محجبه در استرالیا

ملااختر منصور: طالبان در موقعیت پیروزی قرار دارد

گورهای جمعی زنان و کودکان در سنجار

رئیس جمهور فرانسه : حملات ارتش میانمار علیه مسلم

رژیم صهیونیستی از اعراب درخواست 250 میلیارد دلار غ

انتقاد نخست‌وزیر کانادا از به آتش کشیدن مسجد السلا

دنیای اسلام باید تصمیم نهایی را درباره داعش بگیرد

دیدگاه‌ها   
ابوزید تایبادی
0 #1 ابوزید تایبادی 1397-12-23 11:22
ابوزید از تایباد: در همجواری با این مسجد سه مسجد که یکی مسجد جامع مالک الملک هست وجود داره.
مسجد خلیل الرحمان در جنوب غرب و مسجد حمزه هم در شمال شرق این زمین واقع شده و مسجد جامع مالک الملک هم در جنوب شرق زمین مذکور هستش .
همچنین در فاصله کمتراز 700 متری مسجد حسنین و خاتم الانبیاء قرار داره.
در تایباد هیچ مشکلی برای ساخت مسجد وجود ندارد ولی باید روند ساخت مسجد طی بشه .بر این اساس مساجد در حال ساخت زیادی در حال کار هستن.
اساس نیوز : از اطلاعات تکمیلی شما تشکر می کنم.اما در هر صورت این قبیل کارها باید با رعایت همه جوانب و حساسیت ها مدیریت گردد.
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات