b_300_300_16777215_10_images_42553040_173535093572992_3661657704130914079_n.jpg

اساس نیوز :دوران حیات چهل ساله جمهوری اسلامی ایران بصورت مستمر با فعالیت های نیروهایی که در صدد براندازی این نظام بوده اند،عجین و همراه شده است.در چهار دهه گذشته طیف های مختلف فکری و سیاسی با علقه ها و گرایش های متعارض،درخارج از کشور در چارچوب های متنوع گفتمانی، تلاش داشته اند مشروعیت نظام سیاسی حاکم بر کشور را با بحران های هویتی و کارآمدی مواجه ساخته، پشتوانه های اجتماعی حاکمیت را مخدوش نمایند.

در سالهای اخیر با فراگیر شدن فضای مجازی، بنظر می رسد ارتباط و همراهی تاکتیکی گروه ها و جریانات سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر افزایش یافته است.در چارچوب این نزدیکی،در چارچوب فعالان رسانه ای، تشکل هایی تحت عنوان جبهه رسانه های مردمی مخالف نظام ایجاد شده است .برخی از گروه های قومی و مذهبی اهل سنت نیز که در خارج از کشور فعال هستند، به این تشکل ها پیوسته اند .

هماهنگی پوشش اخبار و تحولات منتشر شده در کانال های مختلف ،استفاده از ظرفیت رسانه ای گروه های مختلف برای انتشار اخبار و اطلاعیه ها و حرکت هماهنگ در جریانات و رویداد های گوناگون از جمله برنامه های مشترک این طیف ها در گروه های مذکور بوده است .

اتحاد راهبردی یا تاکتیکی

در علم سیاست مهم ترین علت تشکیل ائتلاف ها و اتحادیه های سیاسی و نظامی، دشمن مشترک قلمداد شده است .به عبارت ساده تر واحد های سیاسی زمانی که حس کنند یک دشمن یا تهدید مشترک موجودیت آنها را با مخاطراتی مواجه می کند، به یکدیگر نزدیک می شوند.مثال روشن این مساله متحد شدن شوروی کمونیستی با دولت های غربی در جنگ جهانی دوم برای مقابله با تهدید فزاینده آلمان نازی بود .

در جنبش های سیاسی نیز این رویداد بارها رخ داده است .در برخی از جنبش های سیاسی گروه های مختلف فعال برای تقویت توان خود دور هم جمع شده و همه توان خود را صرف رسیدن به اهداف مشترک خود می نمایند.این هدف مشترک در برخی موارد براندازی نظام حاکم است.

  تجربه نشان داده است که در غالب موارد گروه های مختلف فعال در جنبش های ائتلافی پس از رسیدن به هدف نهایی، هر یک به مسیر خود رفته و اتحاد و همسویی گذشته جای خود را تشتت و اختلاف نظر می دهد.بر اساس این تجربه ثابت شده گفته می شود که اتحاد نیروهای سیاسی با تفکرات متنوع غالبا تاکتیکی و موقت است تا راهبردی .

  نگاهی گذرا و سطحی به تیپولوژی متنوع و متعارض گروه ها و جریانات فعال بر علیه نظام جمهوری اسلامی تایید کننده این برداشت است که سوای مساله عقبه مردمی و اجتماعی این گونه حرکت ها که در غالب موارد مبهم و مشکوک است،پشتوانه های فکری و ایئولوژیک آنها فاصله بسیار زیادی با یکدیگر دارد .این فاصله زیاد در  زمینه موضوعاتی همچون روش های مبارزه ، آرمانها و برنامه های آینده، این گروه ها را به شدت در نقطه مقابل هم قرار می دهد.

  در این شرایط تنها عاملی که یک همسویی و همراهی تاکتیکی را در بین این گروه ها ایجاد کرده است، اصل "دشمن مشترک" است.این دشمن مشترک نظام جمهوری اسلامی ایران است.این اصل برخی از فعالان و گروه های فعال اهل سنت را که در خارج از کشور اقامت دارند، به این حلقه پیوند زده است.

فعالان اهل سنت، وصله نامانوس حلقه مخالفان

بررسی تیپولوژی نیروهای مخالف فعال در خارج از کشور و ایده ها و آرمان های آنها نشان می دهد که فعالان اهل سنت در بین این طیف ها یک وصله ناجور هستند.غالب گروه های سیاسی فعال در خارج از کشور دارای دیدگاه های ملی افراط گرایانه بوده و به شدت با دین و عناصر تفکر دینی زاویه فکری دارند.این طیف ها با ایده فعالان قومی و مذهبی در زمینه فدرالیسم به شدت مخالف بوده و مطالبات قومی و مذهبی فعالان ما را زیاده خواهی های تجزیه طلبانه می دانند.بر اساس این تفاوت، سازگاری بلند مدت بین این تفکرات و فعالان قومی – مذهبی اهل سنت بسیار دشوار است.

در زمینه الگوی نظام سیاسی محتمل برای آینده ایران نیز این گروه ها با چالش های جدی مواجه هستند.در این زمینه در حالی که طیف سلطنت طلبان خواهان احیای نظام سلطنتی هستند،طیف های جمهوری خواه، نظام سیاسی جمهوری لائیک را الگوی مطلوب می دانند.بازمانده های تفکرات چپ و مارکسیستی نیز بر ایجاد نظام سوسیالیستی به عنوان نظام مطلوب برای آینده ایران تاکید دارند.این اختلاف نظرها برای طیف ها و تفکراتی که علی الظاهر با هم ائتلاف کرده اند، یک شکاف راهبردی است.

 در زمینه سیستم اداره حکومت مرکزی نیز فعالان سیاسی خارج از کشور با یکدیگر چالش های جدی دارند.در این زمینه در حالی که طیف قابل توجهی از این گروه ها بر مساله ایجاد نظام اداری متمرکز با قدرت بالای اداری از طرف حکومت مرکزی تاکید دارند ، فعالان قومی و اهل سنت بر ایجاد نظام فدرالی تاکید دارند.در این میان طیف اول به شدت با نظام فدرالی مخالف بوده و آن را مقدمه تجزیه ایران قلمداد می کنند.شکاف ها و اختلافات فوق نمایانگر این حقیقت است که همراهی بلند مدت طیف های به ظاهر متحد سیاسی در خارج از کشور غیر مکمن است.

تمرکز بر قومیت گرایی بجای تمرکز مذهبی

در طول تاریخ اقوام و اهل سنت ساکن ایران یکی از گسل های اجتماعی مورد علاقه کشورهایی بوده اند که در صدد ایجاد چند دستگی در جامعه ایرانی بوده اند. بخش اعظم اهل سنت ساکن مناطق مختلف کشور علاوه بر تفاوت نژادی از نظر مذهبی نیز با اکثریت ساکن کشور متفاوت هستند.بر اساس همین تفاوت ها تلاش هایی برای تحریک قومی و مذهبی ما در دستور کار قرار داشته است .برخی از سیاست گذاریهای اشتباه در داخل کشور نیز زمینه مساعدی برای این تحریک پذیری ایجاد کرده است.

مساله مهم در رابطه با سنخ تحریک های خارجی این است که بنظر می رسد در یکسال اخیر به علت ناامیدی فعالان خارج از کشور از همراهی علمای شاخص اهل سنت با اهداف نامعلوم آنها ،این گروه ها از تحریک گری مذهبی ناامید شده و تمرکز خود را بر تحریک قومی بنا گذاشته اند.نمونه بارز این ادعا را در تمرکز گروه های فعال شرق و غرب کشور بر مسائل قومی می توان مشاهده کرد.

  در نهایت بنظر می رسد همانگونه که در مباحث گذشته بیان گردید، در حالی که سنگ بنای اتحاد و ائتلاف گروه های فعال اهل سنت با نیروهای اپوزیسیون خارج از کشور بر اساس اصل مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران بنا گذاشته شده است ،اما شواهد حکایت از شکاف های عمیق و راهبردی در پشتوانه های فکری و برنامه های سیاسی  آتی اهل سنت و اقوام با سایر گروه ها دارد.این شکاف ها تداوم همگرایی کنونی را در آینده غیر محتمل می نمایاند.

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

حمله به ساختمان تلویزیونی خصوصی در کراچی یک کشته د

عقب نشینی العبادی از تحریم ایران:من نگفتم از تحریم

سلسله عملیات تروریستی در عراق 29 کشته بر جای گذاشت

 

​راه‌‌اندازی آکادمی ویژه مطالعات اسلامی در ازبکستا

آمریکا و بازیابی اقتدار از دست رفته

در آفریقای جنوبی هر پنجشنبه برای آزادی فلسطین روزه

مدعیان دین گریز

مایک پنس درحال آماده شدن برای جانشینی دونالد ترامپ

کاخ سفید: بررسی ها برای انتقال سفارت به «اورشلیم»

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات