b_300_300_16777215_10_images_islahweb_22187_1550753835.jpg

اساس نیوز : بدنبال برگزاری مراسمی برای نکوداشت انتصاب خانم ریگی به عنوان نخستین بانوی سفیر از اهل سنت ایران در تهران،در فضای مجازی برخی از فعالان اهل سنت نسبت به این مساله خرده گرفته و خاطرنشان کردند انتصاب یک فرد به عنوان سفیر آن هم در کشوری مثل برونئی نیازی به این همه شلوغ کاری نبوده است.

برخی از فعالان اهل سنت اعتقاد دارند دولت از این انتصاب بجای برآورده کردن مطالبات اهل سنت بیشتر دنبال اهداف سیاسی و جناحی است .

جمال اسماعیلی مسئول روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح در صفحه اینستاگرام خود به این انتقادات پاسخ داده است.

اسماعیلی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: طبیعتاً ایشان[آقای عراقچی] نیک می‌دانند که انتصاب کسی به عنوان سفیر، در هر جای دنیا امری معمول و عادی است و نیازی به مراسم و برنامه‌ی ویژه ندارد و این را صرفاً برای تکریم سفیر جدید بیان نمود. اما در شرایطی که بافت فرهنگی، برای حضور یک زن در مسؤولیت‌های کلان مهیا نبود و شرایط سیاسی و فرهنگی، حضور یک بلوچ یا کرد اهل سنت را در مسند وزارت، سفارت و حتی هیأت رئیسه‌ی مجلس شورای اسلامی در یک برهه از زمان به تابو تبدیل کرده بود، باید هم برای انتخاب خانم ریگی مراسم گرفت و دست زد.

این انتخاب توسط دکتر ظریف و تیم همراه وی که یکی از پیشقراولان پاسخ به نیازهای اقوام و مذاهب است از این رو اهمیت دارد که یک رویه محدودیت‌زا را اصلاح می‌کند. امری که در ٢٠ سال پیش در انتصاب اولین فرمانداران اهل سنت شاهد آن بودیم و اکنون انتصاب فرماندار سنّی، موضوعی «ویژه» نیست. مطلوب این است که شایسته‌سالاری مبنای انتخاب باشد نه داشتن هویت مذهبی، قومی و احیاناً جنسیتی؛ و عموم شهروندان به صورت مساوی از حق تصدی هر نوع مسؤولیتی به قدر توانایی خود برخوردار شوند و صِرف داشتن هویت خاص نه مانع از در اختیار گرفتن مسؤولیت باشد و نه وسیله‌ای برای واگذاری مسؤولیت گردد اما تا رسیدن به این نقطه، نیازمند اراده‌ای جدی برای شکستن تابوها و رویه‌های غیرقانونی و اعمال سیاست «تبعیض مثبت» هستیم تا در نهایت هر شهروندی، «هویت ایرانی» خود را فراتر از هویت‌های چندگانه‌ی دیگر دانسته و هیچ هویتی خود را برتر از دیگران نداند.

اسماعیلی افزود: خانم ریگی نمادی از یک هویت سه گانه‌ی زن، اهل سنت و بلوچ است و همین امر به این انتخاب اهمیت خاصی بخشیده است. چند ماه قبل برای اولین بار خانم افخم اولین سفیر زن کشورمان شد و قبل از ایشان دکتر ادیبی به عنوان اولین سفیر اهل سنت بعد از انقلاب اسلامی ایران از میان کردها، تعیین گردید. اکنون نیز شاهد انتخاب یک بلوچ اهل سنت در مسند نمایندگی کشورمان در دارالسلام هستیم.

اساس نیوز : اعتقاد ما بر این است که شکستن قبح و تابوی انتصاب سفیر از بین اهل سنت یک فرایند خوب و قابل تقدیر است .اما در این زمینه دو مساله مهم و قابل توجه است .مساله نخست این است که این انتصاب نباید حالت ویترینی و تبلیغاتی داشته باشد.مساله دوم هم این است که مطالبات اهل سنت نباید فدای بازیهای سیاسی و جناحی بزرگان گردد.

مطالب مرتبط:

رونمایی از نخستین پهپاد عمود پرواز ایران

 

داعش مسئولیت حمله افغانستان را برعهده گرفت

گلایه های سیل زده های ترکمن صحرا

اعلام میزان مشارکت در همه پرسی جنجالی اقلیم کردستا

زنان عربستان از این پس می‌توانند کامیون و موتورسیک

اکثر افسران پلیس آمریکا نگران امنیت جان خود هستند

ا

اظهارات خصمانه خاخام اسرائیلی درباره فلسطینیان

داعش 70 نیروی کرد تحت حمایت امریکا را در شرق سوریه

جهاد اسلامی خواستار افزایش دامنه درگیری‌ها و ادامه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات