b_300_300_16777215_10_images_69285_849.jpg

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری: چند صباحی است که در فعالیت های سیاسی و رسانه ای جاری در شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت و بستر فضای مجازی فعالان اهل سنت، روند ملموس عبور از علمای اهل سنت با صراحت و شفافیت بیشتر از گذشته کلید خورده است.

عبارتی که در این ایام به کرات در کانال ها و گروه های اهل سنت مخالف جمهوری اسلامی ایران بر روی آن تاکید می گردد این است که علما فقط در مسایل دینی لازم الاتباع هستند و نیازی نیست که مردم در مسایل اجتماعی و سیاسی به علمای اهل سنت اقتدا کنند.

این رویکرد در کانال های فعال در بلوچستان بیشتر به چشم می آید .در این کانال ها و گروه ها به بهانه های مختلف علمای اهل سنت بلوچ با نیش و کنایه مورد خطاب قرار می گیرند.

به راستی چرا این گونه شده است ؟

همه می دانیم که علمای بزرگوار اهل سنت در سیستان و بلوچستان در خط مقدم بیان مطالبات به حق جامعه اهل سنت و طرح مشکلات مردم قرار دارند.باور غالب فعالان اهل سنت در داخل کشور این است که بخش قابل توجهی از گشایش های انجام شده در زمینه مسائل مرتبط با اهل سنت ایران در سال های گذشته، مرهون مجاهدت های علمای اهل سنت است .

در این شرایط به چه علت در یک فرایند هماهنگ در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت ،تلاش می گردد نقش این قشر خیرخواه و تاثیرگذار در جامعه کم رنگ و به حاشیه برده شود؟

بنظر می رسد علت اتخاذ این راهبرد به دو علت است :

  • علت نخست در پیش گرفتن پروژه عبور از علمای اهل سنت این است که این بزرگواران در غالب موارد ضمن طرح مسائل و مشکلات مردم در بخش های مختلف، تاکید دارند که پیگیری مطالبات باید از راه ها و مسیرهای قانونی انجام گردد .

    در این چارچوب علمای اهل سنت، توسل به رویه خشونت آمیز را به شدت نفی می کنند.این مساله همواره از طرف برخی از گروه های مسلح به عنوان یک زمینه منفی در رابطه با جامعه اهل سنت ذکر شده و این گروه ها تاکید داشتند که علما همراهی مناسب را با اقدامات خشونت بار و تکفیری آنها ندارند.

  • علت دوم حرکت در مسیر پروژه عبور از علمای اهل سنت، رویکرد علمای ما در زمینه نفی دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور و بویژه جامعه اهل سنت است .علمای شاخص اهل سنت در منطقه سیستان و بلوچستان و بویژه شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید بارها بر این نکته تاکید کرده اند که اهل سنت علی رغم گلایه هایی که نسبت به برخی از سیاست ها دارند ، به هیچ وجه اجازه دخالت بیگانگان و عوامل آنها را در امور داخلی خود نمی دهد.

  این بیان و موضع گیری صریح علمای شاخص اهل سنت در قبال شیطنت های کشورهای بیگانه، برای آن بخش از فعالان ما که در خارج از کشور با برخورداری از حمایت های دولت های خارجی برای جوانان ما نسخه خشونت و جنگ می پیچند، خوشایند نیست.

 بر اساس همین رویه یکی از این فعالان در یکی از برنامه های شبکه کلمه، صراحتا از علمای اهل سنت ایران به عنوان ترمز دستی فعالیت های سیاسی اهل سنت یاد می کند.این شخص تاکید می کند تا زمانی که علمای اهل سنت با آرام کردن احساسات اهل سنت، اجازه بروز خشونت ها در جامعه را نمی دهند ،امکان موفقیت حرکت ها در بین اهل سنت بسیار کم است.

 علمای اهل سنت بر این اعتقادند که هدف ترویج خشونت و عصبیت های مذهبی در جامعه اهل سنت ایران به راه انداختن جنگ مذهبی در کشور و تکرار سرنوشت شوم مردم سوریه،افغانستان و عراق، برای مردم ایران است.بر این اساس از همراهی با تحرکات مشکوک فعالان خارج از کشور، همراهی نمی نمایند. همین رویه باعث شده است که در برخی از موارد علمای ما با الفاظ زشتی همچون درباری ،ترسو ،خائن و ...مورد خطاب قرار گیرند.

  حضور علمای شاخص اهل سنت در مناسبت ها و مراسم های رسمی در مناطق مختلف هم یکی از محورهایی است که باعث شده است این بزرگواران مورد شدیدترین هجمه ها قرار گیرند.موارد این قبیل هجمه ها را در ماه های گذشته مشاهده کردیم.

   در نهایت بنظر می رسد ساختار رسانه ای هماهنگی که مخالف جمهوری اسلامی بوده و ادعا دارد که بدنبال براندازی نظام و حاکمیت یک الگوی مناسب برای مناطق مختلف اهل سنت نشین است ، در ماه های گذشته با ناامیدی از طیف مذهبی و علمای اهل سنت، به طیف نیروهای قومی خارج از کشور متوسل شده و تلاش دارد با استفاده از ظرفیت تحریک قومی به اهداف خود جامه عمل بپوشاند.

در این مرحله طرح مدل حکومتی  فدرال _ سکولار و استفاده پررنگ از فعالان قومی در رسانه های این طیف تایید کننده این برداشت است که پروژه عبور از علمای اهل سنت با شفافیت آغاز شده و در آینده ترسیم شده این گروه ها علمای ما هیچ نقش و جایگاهی ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

پروژه عبور از علمای اهل سنت در پوشش سکولاریزم

مطالب مرتبط:

حدود ایمان و کفر در عقیده اهل سنت و جماعت (بخش دوم

حمله تروریستی داعش در فرانسه

رئیس سازمان امور دینی ترکیه : تمامی عبادتگاه‌ها در

طنین صدای اذان در 90 هزار مسجد ترکیه در سالگرد 15

فقر از نگاه قرآن و راه های حل آن

ا

بازتاب انتخابات 94 ایران در رسانه های خارجی

اعدام کهنسال ترین مجرم در امریکا

گزارش ولی الله رفیعی از دیدار از مناطق سیل زده گلس

ده‌ها هندو به اسلام گرویدند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات