b_300_300_16777215_10_images_jomeh1911974.jpg

اساس نیوز : امام جمعه پاوه با ابراز تاسف از شرایط ناگوار امت اسلامی تاکید کرد وضعیت جامعه اسلامی در حدی بغرنج شده است که مسلمانان مورد تمسخر کفار قرار می گیرند.امروز غالب کشورهای اسلامی درگیر جنگ و خشونت شده اند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه پاوه حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۹ بهمن‌ماه 9۷) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در بخش اول خطبه‌ها به آیات ۴، ۵ و ۶ سورۀ ممتحنه اشاره کردند و گفتند: خداوند بزرگ و مهربان در این آیات چند نمونه و خصلت و اخلاق پسند را آورده که هر کس آن خصلت‌ها را داشته باشد با مرگ و از بین رفتن، نخواهد مرد و حیات او جاویدان و ابدی و برای جامعه الگو خواهد شد.

ایشان در ادامه افزودند: خداوند در این آیات می‌فرماید: انسان مؤمن و خداپرست باید حضرت ابراهیم (ع) را الگو قرار دهد و از دشمنان دین تبری جسته و مرز عقیدۀ خود را حفظ نماید و وسیله و آلت دست حاکمیت کفر و اجیر کافران نشود و رسول الله (ص) را به‌عنوان اسوه و الگو برای حیات خود انتخاب کند و هر کس انتخابش در دنیا این باشد، پیروز و سعادتمند است.

ماموستا قادری به دعای حضرت ابراهیم در آیۀ ۵ سورۀ ممتحنه «رَبَّنَا لا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِلَّذِینَ کَفَرُوا وَاغْفِرْ لَنَا رَبَّنَا إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ» اشاره کردند و گفتند: مفسرین ذیل این آیه تفاسیر مختلف دارند؛ مجاهد یکی از سابقون در تفسیر می‌فرماید: مراد از «لا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً» آن است که خدایا به دست کافران ما را عذاب مده و آن‌ها را بر اراضی و اموال و انفس و مملکت ما حاکم مکن و در زندگی طوری عمل نکنیم کافران به ما بخندند.

خطیب جمعه پاوه گفتند: متأسفانه ما مسلمانان کاری کرده‌ایم که کافران با ما شوخی می‌کنند و می‌گویند اگر مسلمانان برحق‌اند چرا این گونه‌اند و حال‌وروزشان این‌چنین است و سرمایه و صنعت ندارند و اکثراً ذلیل و فقیر روزگارند؟

ماموستا قادری با اشاره به اینکه امروز در ممالک اسلامی فتنه، آشوب، کشتار، ظلم و بی‌عدالتی حاکم است، خاطرنشان کردند: در این کرۀ خاکی مملکتی اسلامی نخواهید یافت که مستقیم یا غیرمستقیم درگیر جنگ یا تهدید و محاصره دشمنان دین  نباشد.

امام‌جمعۀ پاوه افزودند: قسمتی از این مشکلات را خود ما مسلمانان باعث شده‌ایم؛ ما شاهد بودیم بعضی حرکات و نیروهای تندرو در میان ما مسلمانان قد علم کردند که سبب بدنامی اسلام شدند و ما را به این حال‌وروز انداختند و امروز شاهد اهانت و تحقیر افراد و بی‌ادبی به اسلام و قرآن و مقدسات و رهبران دینی هستیم.

ایشان سپس به آیۀ ۲۸ سورۀ فتح «هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيدًا» اشاره کردند و گفتند: این آیه جواب به مشرکان مکه است که اجازه ندادند پیامبر اسلام و یارانش به مکه ورود کنند و خطاب به آنان می‌فرماید: این پیامبر را خداوند با برنامۀ حق فرستاده و تمام ادیان آسمانی با قرآن و دین و آیین او نسخ می‌شوند و بر تمامی آن‌ها غالب و چیره خواهد شد و اسلام تنها دین خداوند در کرۀ زمین است.

خطیب جمعه پاوه گفتند: در کنار این آیه رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «لا يَبقى عَلى ظَهرِ الأرضِ بَيتُ مَدَرٍ و لا وَبَرٍ إلاّ أدخَلَهُ اللّه ُ الإسلامَ» (در آینده بر روی زمین هیچ خانه و کپر و چادری نخواهد ماند الا مگر پیام اسلام در آن وارد خواهد شد)

ماموستا قادری از حضرات ابوبکر صدیق و علی کرار به‌عنوان دو الگو نام بردند و گفتند: ابوبکر صدیق یار غار پیامبر بود و در لحظه‌ای که پیامبر ما سر مبارکش را بر روی ران ابوبکر (رض) نهاده بودند ماری از سوراخی بیرون آمد و دشمن هم اطراف غار بود و عنکبوت و کبوتر هم در آمدورفت بودند، در این لحظه حضرت ابوبکر گریست که مبادا رسول خدا (ص) دچار زحمت شوند. پیامبر فرمودند: غمگین و ناراحت مباش خدا با ماست. ۱۴۴۰ سال از این واقعه می‌گذرد اما امروز در هر مسجد و محفلی این واقعه نقل می‌شود، پس ابوبکر صدیق (رضی‌الله‌عنهم) برای ما الگو و نمونه است

ایشان در ادامه به سخنی از حضرت علی (رضی‌الله‌عنهم) که ایشان نیز برای ما مسلمانان یک الگو هستند، اشاره کردند و گفتند: حضرت علی در یکی از جملات زیبای خود می‌فرماید: «أَلاَ وإِنَّ مِنَ الْبَلاَءِ الْفَاقَةَ وَأَشَدُّ مِنَ الْفَاقَةِ مَرَضُ الْبَدَنِ، وَأشدُّ مِنْ مَرَضِ الْبَدَنِ مَرَضُ الْقَلْبِ» آگاه باشید که بزرگ‌ترین بلا فقر است و بزرگ‌تر از فقر مریضی جسم است و بدتر از همه آن است که انسان فکرش مریض باشد. این بزرگان الگو هستند و تا انسان در زمین وجود دارد این امیدهای جاویدان  از بین نخواهند رفت.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به قرن بیستم اشاره کردند و گفتند: در قرن بیستم مشروعیت بین‌المللی در جامعه یک اصل مهم بود و اگر سازمان ملل حکومتی را به رسمیت می‌شناخت تمام دنیا آن را به رسمیت می‌شناختند و اگر حکومتی را محکوم می‌کرد تمام کشورها آن را محکوم می‌کردند. ولی امروز متاسفانه مشروعیت، مشروعیت امریکاست و هیچ قانون بین المللی و جهانی در دنیا جایگاه و پایگاه ندارد غیر از زورگویی آمریکا.

ماموستا قادری قرن ۲۱ را قرن بی‌قانونی و زورگویی دانستند و گفتند: در قرن ۲۱ که ۱۹ سال از آن گذشته است آمریکا خود را کدخدای دنیا کرده و تمامی قوانین را زیرپا گذاشته است.

امام‌جمعه پاوه به کتاب «فقه المواجهه بین الاسلام و الغرب» نوشته محمد عماره اسلام‌شناس مصری اشاره کردند و گفتند: او در بخشی از این کتاب آورده است: قرن ۲۱، قرن پیروزی اسلام است نه امریکا و اسلام آیینی است که هرگز شکست نخواهد خورد.

ایشان دشمنان آمریکا در قرن بیستم را اسلام و کمونیست برشمردند و گفتند: دشمن به‌ظاهر قوی آمریکا شوروی سابق و کمونیست و فکر مارکسیست و لنینیست بود که با فروپاشی شوروی از بین رفت اما دشمن دوم آمریکا، پرچم سبز اسلام بود که کارشناسان آن‌ها توصیه کردند باید فکر اسلام سرکوب شود و اگر سرکوب نشود ، بر غرب غلبه خواهد کرد.

 ماموستا قادری افزودند: به دنبال این فکر آمدند طالبان را درست کردند و بعد از آن داعش را به وجود آورند و بعد از آن‌ها نیز حوادث ۱۱ سپتامبر را رقم زدند و در دو برج که صدها یهودی در آن‌ها ساکن بودند حتی یک نفرشان کشته نشد.

ایشان ادامه دادند: آمریکا و صهیونیست مصیبت ۱۱ سپتامبر را به نام اسلام ساختند تا بهانه‌ای شود که به ممالک اسلامی ازجمله عراق و سوریه و لیبی و یمن و افغانستان حمله کنند. کار خودشان را کردند و همه شاهد آن هستیم.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به ایمان آوردن "یورام فان کلاورن" نماینده سابق حزب راست افراطی ضد اسلام مجلس هلند اشاره کردند و گفتند: درحالی‌که امریکا و غرب درصدد شکست اسلام هستند، در هلند آقای یورام که خود به مجلس هلند پیشنهاد داده بود که نباید صدای اسلام در هلند بلند شود، مسلمان شدن خود را اعلام کرد

ایشان  افزودند: آقای "یورام فان کلاورن" کتاب خود را که تا وسط  آن را بر ضد اسلام نوشته بود در دفاع از اسلام به پایان رساند و دنیا را متحیر کرد و روز دوشنبه اعلام نمود به خدا، اسلام، قرآن و محمد رسول‌الله ایمان آوردم و کتابی را که علیه اسلام شروع کرده بودم، وسیله ای برای دفاع از اسلام خواهد شد.

خطیب جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به ۴۰ سال کینه‌توزی امریکا علیه ملت ایران اشاره کردند و گفتند: ۴۰ سال است امریکا مستقیم و غیرمستقیم و با جنگ و توطئه و محاصره اقتصادی و جلوگیری از فروش نفت با مردم و مملکت ما درگیر است. ولی حمداً لله در سایه لطف خداوند، وحدت ملت، حکمت رهبری، حضور نیروهای آگاه، ایثار شهیدان و مقاومت نیروهای مسلح تا امروز مملکت ما محفوظ مانده است و ان شاء الله از این به بعد هم محفوظ خواهد ماند.

ایشان افزودند: ما مسلمان، ایرانی، مرزدار و کرد هستیم و در اسلام حب وطن جزو دین ماست؛ اگرچه مشکلات داریم و ما هم به خاطر  مشکلات مردم ناراحت هستیم اما مملکت خود را دوست داریم و به آن وفادار هستیم.

امام‌جمعه پاوه ضمن دعوت از ملت شریف ایران و بخصوص مردم غیور و شرافتمند منطقه به حضور در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن، خاطرنشان کردند: در این ۴۰ سال انواع تلخی و شیرینی را در مملکت و در دنیا دیدیم و ده‌ها انسان قدرتمند چون قذافی و صدام و شاه ایران آمدند و رفتند.

ایشان تصریح کردند: بنده مصلحت شما عزیزان و مصلحت پاوه و ایران را در آن می‌بینم که همگی ما روز دوشنبه ۲۲ بهمن در راه‌پیمایی شرکت کنیم، امید است باعث سربلندی شما عزیزان و سبب امنیت برای منطقه و باعث بیداری مسئولان در خدمت به مردمی شود که ۴۰ سال است به ندای ما جواب می‌دهند و به بازار می‌آیند و در راه‌پیمایی‌ها شرکت می‌کنند.

 

مطالب مرتبط:

توضیحات مولوی عبدالصمد غیاثی درباره تعداد رکعات نم

پارلمان ترکیه: سازمان گولنیست مشابه داعش است

کویت: ممنوعیت ارتباط مالی با حزب الله و سازمان های

محمود عباس:در 99 درصد مسائل با سازمان اطلاعات اسرا

خالد الفیصل امیر مکه مکرمه : حجاج ایرانی «برادران

گسترش اخوت و برادري مهمترين رسالت رسول الله بود

اعدام ۱۷عراقی در حویجه توسط داعش

ا

یک انتصاب امید بخش در استاندری گلستان

حاجی گل محمد فهیم :پراکندگی امت اسلامی سبب ظهور فت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات