b_300_300_16777215_10_images_969627.jpg

اساس نیوز : بدنبال انتشار خبر انتصاب خانم حمیرا ریگی به عنوان سفیر ایران در برونئی روزنامه کیهان با انتقاد از این انتصاب ،این اقدام دولت را در راستای تقویت دوقطبی های انحرافی در جامعه قلمداد کرد.

کیهان نوشت: در پی اعلام انتصاب خانم حمیرا ریگی به عنوان سفیر ایران در کشور برونئی، موجی از تبلیغات مبنی بر اینکه معاون اول رئیس جمهور به وعده خود عمل کرد و سفیر منصوب «زن، اهل سنت و بلوچ است»، به راه افتاد.
این انتصاب در حالی که خانم ریگی فاقد سابقه دیپلماتیک می باشد. او پیش از این فرماندار شهر 61 هزار نفری قصر قند در جنوب استان سیستان و بلوچستان بوده و پیش از آن نیز، مشاور بهزیستی استان، دبیر کمیسیون بانوان فرمانداری چابهار و دبیر کمیسیون شورای شهر چابهار بوده است.
سوالی که از وزارت خارجه و آقای جهانگیری باید کرد این است که آیا شرایط لازم برای سفیر بودن، تجربه و مهارت دیپلماتیک است یا مثلا جنسیت، مذهب و قومیت؟! چرا از یک سو شعار تخصص و فن سالاری می دهند و از طرف دیگر خلاف تخصص عمل می کنند؟!
با احترام شخص خانم ریگی، باید از دولت و وزارت خارجه پرسید چرا مصرند دو قطبی های انحرافی و تفرقه انگیز نظیر «سنی- شیعه»، «زن- مرد» و «بلوچ و سیستانی» راه بیندازند و حتی حوزه خطیر سیاست خارجی را از سیاسی کاری خود استثنا نکنند.
انتصاب های غیرکارشناسی از این دست مورد انتقاد است؛ اعم از اینکه فرد منصوب شیعه یا سنی، زن یا مرد و مربوط به این یا آن قومیت باشد.

اساس نیوز: مساله مهم در زمینه این گونه انتصابات این است که زمانی که در دهه های گذشته به علت اعمال برخی از تنگ نظری ها،حتی در بدنه کارشناسی برخی از وزارت خانه ها مثل وزارت امور خارجه یا از نیروهای اهل سنت استفاده نشده ، و یا اینکه در سطوح بسیار نازلی استفاده شده است ، پیدا کردن یک نیروی اهل سنت دارای رزومه دیپلماتیک تقریبا غیر ممکن است .

در سایر عرصه های کلان هم  با توجه به عدم استفاده از نیروهای اهل سنت در عرصه های مدیریتی بالادستی در دهه های گذشته ، همین مساله رخ داده است .بنابراین طرح این ایراد که در برخی از موارد، از نیروهای فاقد تجربه اهل سنت استفاده می شود محلی از اعراب ندارد.

اما در این زمینه یک ایراد وارد این است که بنظر می رسد برخی از انتصابات دولت از اهل سنت بیشتر جنبه ویترینی دارد تا انتصاب واقعی .

در مورد انتصاب خانم حمیرا ریگی بهتر بود دولت در صورت اعتقاد واقعی به استفاده از نخبگان اهل سنت در منصب حساس سفارت، از این ظرفیت در کشورهای مهم و مسلمان منطقه استفاده می کرد.در وهله دوم در موارد مشابه قبلی این برداشت به برخی از فعالان اهل سنت منتقل می گردد که برخی از انتصابات صرفا جنبه فمنیستی دارد تا برآورده کردن مطالبات حقه اهل سنت کشور.

علی رغم این گلایه ها،اعتقاد اکثر فعالان اهل سنت بر این است که این گونه انتصابات با توجه به اینکه به منزله شکستن برخی تابوهای ایجاد شده در مورد برخی از انتصابات حساس است،دارای برکات و ثمرات قابل توجهی برای سال های آینده است.

باید مراقب باشیم سمت و سوی برخی از موضع گیری ها در این گونه موارد، مخاطبان اهل سنت را به سمت یک برداشت انحرافی هدایت نکند.این برداشت انحرافی این است که فقط یک بخش از جریانات و جناح های سیاسی کشور به حقوق و مطالبات اهل سنت توجه دارند و جناح مقابل اعتقادی به این مساله ندارد.ثمره نهادینه شدن این برداشت در انتخابات ریاست جهموری خود را نشان می دهد...

مطالب مرتبط:

منطق ترور و خشونت و آموزه های اسلامی

 

اجرای قوانین ممنوعیت توهین به مقدسات دینی در فضای

کودکان یمنی خواستار توقف بمبارانها شدند

 

رئیس جمهور فیلیپین تهدید کرد افراد فاسد را از بالگ

ا

حمله هکرها به بانک های بزرگ روسیه

چراغ سبز نتانیاهو برای اجرای قانون اعدام در اسرائی

آمریکا تمام بمب‌افکن‌های اتمی خود را در انگلیس مس

مردی که از بمباران اتمی هیروشیما فیلم گرفت: پشیمان

بردگان ایتالیای مدرن: دختران نیجریایی (2)

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز