b_300_300_16777215_10_images_jomeh3009973.jpg

  • عصر ما بیشتر عصر بازی با کلمات است؛ حرف ها پسند و زیبا زیاد، اما عمل مقبول در کنار آن یا وجود ندارد و یا خیلی کم است.
  • یکی دیگر از مشکلات جامعه این است اگر انسان‌ها با حزبی باشند، از دید آن حزب حتی اگر انسان معقولی نباشند خوب هستند.
  • بخش اعظم گرفتاری مسلمانان را بی‌خبری از دین و دنیای پیرامونی است.
  • بعضی با ترویج برنامه‌هایی چون چهارشنبه‌سوری، انارانه و یلدا می‌خواهند، خرافات را رشد دهند و گروهی دیگر درصدند مردم را سرگرم کنند.
  • آمریکایی‌ها به دنبال منافع خود و غارت منابع نفت و گاز دنیای اسلام هستند.

اساس نیوز :امام جمعه اهل سنت پاوه در سخنرانی خود در نماز جمعه روز گذشته این شهر بخش اعظم گرفتایهای مسلمانان را ناشی از بی خبری از دین و دنیای پیرامونی قلمداد کرد .

به گزارش خبرنگار اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه حاج ماموستا ملاقادر قادری دیروز 30 آذرماه در نماز جمعه تاکید کرد: در حیات پیامبر اسلام (ص) دو واژۀ بشیر و نذیر زیاد تکرار شده است و خداوند به پیامبر اسلام می‌فرماید: «إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً» ای رسول ما تو را فرستاده‌ایم تا در میان مردم باشی و مأموریت تو این است که مردم را بشارت دهی و بترسانی و انذار کنی.

ماموستا قادری با اشاره به اینکه همواره جمعی از انذار و تبشیر پیامبران ناراحت بوده اند، خاطرنشان کردند: این ناراحتی و عصبانیت به این دلیل نبوده که خدای ناخواسته پیامبران الهی به ناموس کسی تعدی کرده و یا مال کسی را خورده و یا در پی مزاحمت کسی بوده اند، بلکه دشمنی آنها به این دلیل بود نمی خواستند رحمانی باشند و نیت آنها دنباله روی شیطان بود.

ایشان زندگی در عصر حاضر را بسیار متفاوت‌تر از عصور گذشته دانستند و گفتند: امروزه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که جمعی به دنبال نان، مسکن و آزادی هستند و جمعی هم این سه را دارند، اما قانع و شاکر نیستند؛ گروهی به مسجد می‌آیند و گروهی دیگر علیه مسجد و مسجدیان تبلیغ می کنند؛ جمعی از فقر و نداری می‌نالند و جمعی هم گرفتار ثروت زیاد هستند؛ عده‌ای به نام حب علی اهل سنت را تکفیر می کنند و جمعی هم به‌عنوان حب عمر اهل تشیع را مشرک می‌دانند؛ جمعی به نام پیروی از سلف صالح، خلفیان و هم‌عصران خود را سر می‌بُرند و جمعی از خلفیان هم به فتوای هم‌عصران خود سلف صالح و سلفیان لعن می‌کنند.

خطیب جمعه پاوه خاطرنشان کردند: عصر ما بیشتر عصر بازی با کلمات است؛ حرف ها پسند و زیبا زیاد، اما عمل مقبول در کنار آن یا وجود ندارد و یا خیلی کم است.

ایشان ادامه دادند : یکی دیگر از مشکلات جامعه این است اگر انسان‌ها با حزبی باشند، از دید آن حزب حتی اگر انسان معقولی نباشند خوب هستند، اما اگر با آن حزب و گروه نباشند، حتی اگر جنید بغدادی هم باشند انسان بدی هستند.

ایشان افزودند: در دنیایی زندگی می کنیم پر از ناامنی، فساد، اعمال ضد اخلاق، جهالت و تعصب، که هر روز در آن شاهد هستیم به نام تمدن، روشنفکری و علم، خرافات در حال رشد است و دشمنان اسلام کاری کرده اند در هر نقطه ای در دنیای اسلام شاهد مشکلات هستیم.

ماموستا قادری با بیان اینکه علت این همه نابسامانی در دنیای اسلام را باید از چه کسی سئوال کنیم، افزوند: اگر علما و حاکمان جهان اسلام یا پزشکان و اهل قلم و ثروتمندان را مخاطب این سئوال قرار دهیم به نظر اینجانب همۀ اینها در ایجاد مشکلات جهان اسلام سهیم و شریک اند و لذا پاسخ شایسته ای دریافت نمی کنیم؛ پس صلاح است به قرآن مراجعت و از خداوند علت این همه نابسامانی را سئوال کنیم. قطعا خدا ما را به آیۀ ۱۲۴ سورۀ طه ارجاع می دهد «وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا» هر کس به برنامۀ خدا پشت کند و از برنامۀ غیر خدا و غیر قرآن پیروی کند در دنیا و آخرت مشکل خواهد داشت.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه گفتند: مصدر بعدی که میتوانیم برای پاسخ سئوال به آن مراجعه کنیم، سنت رسول خدا است. سنت ما را به حدیثی راهنمایی می کند که در آن علت نابسانی امت اسلامی بیان شده است؛ قال رسول الله (ص): « یوشک أن تداعی علیکم الأمم کما تداعی الأکلة إلی قصعتها" فقال قائل یا رسول الله: ومن قلة نحن یومئذ؟ قال:"بل أنتم یومئذ کثیر، ولکنکم غثاء کغثاء السیل، فقال قائل یا رسول الله: ما الوهن؟ قال حبّ الدنيا وکراهية الموت » پیش‌بینی می‌کنم شما در آینده ضعیف می‌شوید و دشمنان که در خانۀ خود جرئت تصمیم‌گیری برای شمارا نداشتند، چونان گله‌ای که به‌وقت تشنگی به‌سوی آب و علف می‌دوند به شما حمله می‌کنند و دسته‌دسته می‌خواهند به شما ضربه بزنند. یکی از اصحاب فرمود: آیا دلیل این است که ما کم و قلیل هستیم؟ حضرت فرمودند: نخیر شما ازنظر شناسنامه و تعداد زیاد هستید اما چون کف روی آب می‌مانید که فضا را اشغال کرده و اما در درون دچار مشکل شده‌اید و دشمن از شما نمی‌ترسد و برای شما حساب باز نمی‌کند. به خاطر آنکه وهن دل‌های شمارا گرفته است. عرض کردند وهن چیست؟ حضرت فرمودند: وهن حب دنیا و ترس از مرگ است.

ماموستا قادری در بخش دوم خطبه های خود به ذکر دو حدیث از پیامبر اسلام که برای مسلمانان بشارت آورند اشاره کردند

حدیث اول: حضرت علی می‌فرماید: روزی پیامبر اسلام فرمودند: در آینده فتنه‌ها در میان امت من پیدا می‌شوند عرض کردم ای رسول خدا (ص) در آن روزها ما چکار کنیم ؟ حضرت فرمودند: قرآن به دست گیرید تا در میان آن فتنه‌ها نیفتید و دچار مصیبت نشوید.

حدیث دوم: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: هر کس در روزهای جمعه سورۀ کهف را بخواند، خداوند از گناهان وی بین خود و خدا تا جمعۀ آینده چشم‌پوشی خواهد کرد.

ایشان با اشاره به اینکه در کنار مژده‌های پروردگار خرافات پایگاه و جایگاه یافته است، به خرافات قوم بنی‌اسرائیل پس از نجات از فرعون اشاره‌کرده و عنوان نمودند: قرآن کریم در آیۀ ۱۳۸ سورۀ اعراف خطاب به موسی و بنی‌اسرائیل می‌فرماید: موسی را از فرعون نجات و بنی‌اسرائیل را به‌سلامت از رود نیل عبور دادیم، به‌محض آنکه از نیل به‌سلامت عبور کردند به‌جای آنکه خداوند را شکر کنند به تبعیت از قوم بت‌پرست و جاهلی که در کنار نیل زندگی می‌کردند از موسی خواستند تا بت‌هایی بسازد و بت‌ها را پرستش کنند. حضرت موسی خطاب به آنان فرمود: به‌راستی قوم جاهلی هستید.

 ماموستا قادری در ادامه به حدیث انواط اشاره کردند و گفتند: روزی پیامبر بزرگوار (ص) با جمعی از یاران و شاگردان مخلص آن حضرت در مسیری عبور می‌کردند. مشاهده کردند قومی بر درختی گره‌های فراوان زده و سلاح‌هایشان را بر آن آویزان نموده‌اند و دارند درخت را تقدیس می کنند و برای توفیق خود به درخت کرنش می‌برند؛ اصحاب رسول خدا عرض کردند ای رسول خدا، چرا ما هم درختی نداشته باشیم که سلاح‌های خود را بر آن آویزان کنیم. پیامبر اسلام فرمودند: الله‌اکبر شما هم دارید حرف بنی‌اسرائیل را تکرار می‌کنید که نسبت به موسی روا داشتند. می‌ترسم در آینده از سنت و آداب پیشینیان و فرهنگ جاهلیت پیروی کنید.

ایشان به‌عنوان نتیجۀ بحث اول گفتند: لزوم شناخت عصر ضروری است ما باید بدانیم در اطراف ما چه می‌گذرد. امروزه برخی به جن‌گیر و دعانویس پناه می‌برند و فرهنگ کهن شاهنشاهی و انواع مراسمات را زنده می‌کنند به خاطر اینکه مساجد را تضعیف و اسلام را در حاشیه قرار دهند.

ایشان بخش اعظم گرفتاری مسلمانان را بی‌خبری از دین و دنیای پیرامونی دانستند و ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری گفتند: امروز دشمن دست بردار از توطئه نیست، می بینیم به پیامبر ما اهانت و مساجد را ویران می‌کند و در بعضی جاها آرام‌آرام با رشد بعضی فرهنگ خرافه صفت مسلمانان را دچار تردید می کنند.

ماموستا قادری به اهداف دشمنان از ترویج بعضی فرهنگ‌ها اشاره کردند و گفتند: بعضی با ترویج برنامه‌هایی چون چهارشنبه‌سوری، انارانه و یلدا می‌خواهند، خرافات را رشد دهند و گروهی دیگر درصدند مردم را سرگرم نموده و عده‌ای هم می‌خواهند به‌وسیلۀ آن‌ها درآمدزایی اقتصادی داشته باشند؛ اما ما مسلمانان باید بدانیم که این نوع برنامه‌ها نه در دین و نه در فرهنگ کردی ما جایی ندارند و باید بیهوده از بعضی برنامه ها که ریشۀ اسلامی ندارند پیروی نکنیم.

امام‌جمعه پاوه در ادامه با بیان نمونه هایی از ترویج خرافات مانند جن گیری و دعا نویسی در شهر پاوه گفتند: متأسفانه ما شاهد هستیم که ترویج خرافات روزبه‌روز زیادتر می‌شود و ما اگر حرفی بزنیم هجمه علیه ما شروع می‌شود که جلوی آزادی و رشد اقتصادی ما گرفته شده است؛ اما با این حال تأکید می کنم که وظیفه ما در مساجد بیان حقیقت دین به مردم است.

ایشان به لزوم شکر نعمات الهی اشاره کردند و گفتند: در شهرستان پاوه تاکنون حدود ۶۰۰ میلی‌متر باران و رحمت یزدان بر ما نازل شده است و این نعمت و رحمت شکر لازم دارد

ماموستا قادری در ادامه به خروج عن‌قریب آمریکا از منطقۀ کردنشین سوریه اشاره کردند و گفتند: آمریکایی‌ها به دنبال منافع خود و غارت منابع نفت و گاز دنیای اسلام هستند و عملاً با مسلمانان بازی می‌کنند؛ کردهای سوریه خیلی برای آمریکایی‌ها کف زدند. آمریکا عن‌قریب آن‌ها را تنها می‌گذارد آن‌وقت می بینیم که وضع آن‌ها چه خواهد شد؟ و چه فاجعه ای رخ خواهد داد؟

امام‌جمعه پاوه در بخش پایانی خطبه‌ها به حادثۀ جان باختن چند دانش‌آموز در حادثه آتش سوزی مدرسه ای در شهر زاهدان اشاره کردند و گفتند: قطعاً مرگ این بچه‌های معصوم خیلی سخت و دردناک است؛ تصور اینکه صبح فرزندتان را به مدرسه می‌فرستید و ظهر جنازه او را تحویل می‌گیرید، واقعاً سخت است.

ایشان ضمن اعلام همدردی با خانواده فوت‌شدگان و درخواست شفای عاجل برای مصدومان این حادثه، افزودند: امیدوارم خداوند به همه ما در هر پست و مقامی که هستیم بصیرت، آگاهی و احساس مسئولیت بیشتر عطا فرماید تا دیگر شاهد تکرار چنین حوادث غم‌انگیزی نباشیم .

 

 

مطالب مرتبط:

۹۱ مسجد در آلمان طی سال ۲۰۱۶ هدف حمله قرار گرفته ا

پوتین: تصمیم داشتم راننده تاکسی شوم

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل:جسد خاشقجی کجاست؟

فراخوان مفتی کل عربستان برای سربازگیری اجباری در ک

ب

حمله پلیس آلمان به چندین خانه و مسجد

ا

توریست‌ها در ترکمنستان باید روزی 2 دلار عوارض بدهن

نامه امینه اردوغان به همسران رهبران کشورها درباره

موافقت سران کشورهای عربی با «معامله قرن» ترامپ

آخرین گفتگوی رسانه ای مولانا حسین پور با اساس نیوز

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات