b_300_300_16777215_10_images_17764_4054067768_720_430.jpg

اساس نیوز : در ماه های اخیر، در فضای مجازی و برخی از شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت، یک رویکرد سیاسی معنادار در حال شکل گیری است.در چارچوب این فضا تلاش می شود با تبلیغ برخی از الگوها و مدل های نظام های سیاسی در بین مخاطبان اهل سنت،این پیام  منتقل گردد که مرحله عبور از علمای دینی اهل سنت فرا رسیده است .

یک بررسی جامعه شناسانه و تاریخی از تیپولوژی جریانات فعال در بین اهل سنت ایران در طول سال های پس از پیروزی انقلاب نمایانگر این واقعیت است که در چهار دهه گذشته دو جریان قومی و مذهبی هر یک با تکیه بر اولویت ها و روش های خاص خود،برای تاثیرگزاری بر محیط پیرامون تلاش کرده اند.

در دهه نخست پیروزی انقلاب، در مناطق اهل سنت نشین کشور، غلبه با جریانات قومی بوده و این طیف با تکیه بیشتر بر مطالبات قومی (خلق ها)، در مناطق اهل سنت نشین کشور دست بالا را داشت.

   برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند که در دهه 60 خورشیدی بخشی از فعالیت های قومی تحت تاثیر عقاید چپ و مارکسیستی قرار داشته است .البته این بیان به مفهوم وابستگی مطلق همه فعالان قومی به این تفکرات نیست.در این مرحله بسیاری از فعالان قومی در مناطق اهل سنت نشین کشور بدون هیچ گونه تعلق فکری به عقاید مارکسیستی، صرفا با تاکید بر علقه های قومی در مسیر تحقق مطالبات خود تلاش کردند.

با ورود در دهه دوم حیات جمهوری اسلامی تحولاتی در تیپولوژی کنشگران اجتماعی در مناطق اهل سنت نشین کشور ایجاد شد.در این مرحله و تقریبا از اواسط دهه 70 خورشیدی، طیف فعالان مذهبی به طیف و جریان موثر در جامعه اهل سنت ایران تبدیل شد. برخی از ناظران اعتقاد دارند در این چرخش اجتماعی حمایت نظام از طیف مذهبی بی تاثیر نبوده است.تکیه فعالان مذهبی در دو دهه اخیر بر جایگاه مردمی علمای محبوب و مردمی اهل سنت در مناطق مختلف بوده است .

  البته بدیهی است با توجه به ماهیت این گونه تحولات، این جابجایی با چالش ها و برخوردهای فکری سینوسی فعالان دو طیف در مقاطع مختلف، همراه باشد.اما در نهایت طیف فعالان مذهبی توانست برتری خود را در جامعه اهل سنت ایران تثبیت نماید .

    بدنبال این تحول، برخی از فعالان سیاسی منتقد و در برخی از اوقات مخالف جمهوری اسلامی تلاش کردند با نزدیکی به برخی از علمای شاخص اهل سنت، از ظرفیت این بزرگواران در مسیر اهداف مد نظر خود بهره گیرند.

   در مسیر این تلاش ها،علی رغم برخی از توفیقات، بدنه اصلی علمای اهل سنت با حفظ مطالبه گریهای صریح خود از نظام،بر مسیر حفظ تعامل با حاکمیت و استفاده از ظرفیت های قانونی کشور برای رسیدن به اهداف خود تاکید داشته است.

نمود بارز این رویه در بیانات شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید به عنوان شاخص ترین عالم اهل سنت به چشم    می آید.ایشان بارها تاکید داشته اند که اهل سنت ایران در زمینه دفاع از کیان و تمامیت ارضی کشور مصمم بوده و مطالبات مشروع خود را از مسیرهای قانونی پیگیری می کند. این رویه باعث آغاز روند ملموس عبور از علمای اهل سنت از طرف کنشگران منتقد اهل سنت در خارج از کشور، شده است.

  در مرحله جدید از فعالیت های سیاسی ، برخی از محافل مدعی نمایندگی اهل سنت تلاش دارند با نزدیکی به طیف فعالان ملی گرا و سلطنت طلب ترکیبی از سکولاریزم و فدرالیسم را به عنوان الگوی مطلوب برای آینده جامعه ایرانی معرفی نمایند.

  برای تحقق این مدل برخی از سایت ها و کانال های شاخص اهل سنت که از خارج از کشور هدایت می شوند با همراهی برخی  از شبکه های  ماهواره ای مثل شبکه توحیدی کلمه، در ماه های گذشته تاکید رسانه ای خود را بر عناصر قومی و غیر مذهبی گذاشته و در چارچوب تشکیلاتی تحت عنوان شورای هماهنگی رسانه های مردمی و مبارز برای بازگشت نهاد سلطنت به ایران تلاش می کنند.

   البته در  مسیرتلاش های سیاسی، طیف های قومی با سلطنت طلب با یک اختلاف نظر اساسی وجود دارد.این اختلاف نظر این است که سلطنت طلب ها با الگوی فدرالیسم به عنوان الگوی مطلوب اداره کشور مخالفت داشته و بر این اعتقادند که پیاده کردن این الگو باعث فروپاشی ایران خواهد شد.بر خلاف این دیدگاه ، فعالان قومی خارج از کشور بر این اعتقادند که بهترین الگوی مدیریت کشورهای کثیر المله فدرالیسم است .

در نهایت،عقلانیت ایجاب می کند که فعالان اهل سنت در مناطق مختلف مراقب تلاش هایی که برای ایجاد اختلاف بین طیف فعالان قومی و علمای اهل سنت در جریان است، باشند.هر دو طیف فعالان فوق(مذهبی و قومی ) ظرفیتی مثبت برای تحقق مطالبات منطقی و مشروع اهل سنت ایران هستند.بر این اساس نباید بازیچه طراحی هایی گردند که با هدایت دولت های بیگانه برای ایجاد آشوب و چنددستگی در کشور در حال پیاده شدن است.

اجازه بدهید این مباحث را با سخنان پل برمر نخستین حاکم آمریکایی در عراق پس از سقوط صدام حسین در عراق به پایان ببریم.این مقام آمریکایی در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد این مساله که چرا امریکا نتوانست بعد از سقوط صدام، امنیت را در عراق حاکم کند،این گونه پاسخ داد.مشکل آمریکا این بود که فقط به مقطع سقوط صدام و راه های برکناری وی فکر کرده بودیم .اما به فکر دوره پس از او نبودیم.

عاقل را اشاره بس است...

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

پرداخت غرامت به کارگران نمازگزار در آمریکا

تبدیل مساجد به قهوه‌خانه، آرایشگاه و مهدکودک در تا

مولانا عبدالحمید: مردم بیشترین لطمه را از تحریم ها

 

بدون ترکیه نمی توانیم داعش را شکست بدهیم

روش فوری قبربرای زنده ها

ممنوعیت خرید و فروش نوشیدنی های الکلی و اسلحه گرم

نگرانی صهیونیست ها از ارائه یک گزارش

بازگشت تروریسم به اروپا

کامرون مسلمانان‌انگلیس را به‌نبرد باتروریسم فراخوا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات