b_300_300_16777215_10_images_3653698.jpg

اساس نیوز : قاچاق از جمله عبارات و مفاهیم منفی در عرف روابط بین الملل است.در قوانین همه کشورها قوانین و مقررات سخت گیرانه ای برای مقابله با پدیده قاچاق وضع شده است.

مهم ترین تاثیر این عامل بر اقتصاد کشورها،نابودی زیرساخت های سالم اقتصادی و ایجاد مناسبات پرخطر تجاری در سطح کلان است. بر اساس این کارکرد مخرب، یکی از اولویت های مشترک دولت ها در مناطق مختلف،مقابله با شیوع این پدیده است.ضعف دولت ها در این فرایند به عنوان یکی از نقاط ضعف اعمال حاکمیت ملی ارزیابی شده و باعث مخدوش شدن چهره دولت ها در نظام بین الملل می گردد.

در یک نگاه کلی پدیده قاچاق به دو علت در جوامع رشد پیدا می کند:

سودجویی

فقدان موقعیت های سالم اشتغال

در عامل سودجویی که نمود بارز آن را می توان در عملکرد باندهای بین المللی قاچاق مواد مخدر ،سلاح و انسان مشاهده کرد،افراد با نیت کسب منافع مالی به این گونه اقدامات دست می زنند.

   حجم مبلغ درگردش در این حوزه ها در اقتصاد جهانی بسیار بالا بوده و در برخی از مواقع باندهای قاچاق مواد مخدر در مناطقی مثل امریکای لاتین با بهره گیری از منابع مالی کلان خود، اقتدار و حاکمیت دولت مرکزی را به چالش می کشند.در این منظر قاچاق پدیده ای مذموم،منفی ،ویرانگر و منشا ایجاد بی نظمی در جامعه است که باید با آن مقابله و مواجهه شود.

  بررسی جامعه شناسانه پدیده قاچاق در مناطق مختلف کشور ما تایید کننده این برداشت است که برخلاف مقدمات فوق الذکر،در برخی از موارد مهم ترین علت رواج پدیده قاچاق فقدان فرصت های شغلی سالم برای شهروندان یک جامعه است .در این شرایط شهروندان چاره ای جز توسل به مسیرهای غیر قانونی کسب درآمد ندارند.

  نمود بارز این شرایط را می توان در مناطق مرزی ایران به عینه مشاهده کرد .بر اساس آمار های رسمی ارائه شده از طرف مرکز آمار ایران، بالاترین آمار بیکاری جوانان در مناطق دورافتاده مرزی کشور، در استان هایی مثل سیستان و بلوچستان،کردستان،کرمانشاه،گلستان و استان های جنوبی کشور وجود دارد.این شرایط باعث تضعیف قدرت اقتصادی شهروندان شده و حجم سرمایه در گردش را در اقتصاد های محلی مناطق مرزی به سطح نازلی کاهش داده است .

در این شرایط دو راهکار اساسی برای جوانان جویای کار در این مناطق وجود دارد:

  • مهاجرت به شهرهای بزرگ و صنعتی کشور برای تامین زندگی و معیشت خانواده
  • توسل به راهکارهای غیر مجاز برای کسب درآمد و تامین حداقل های زندگی

  هر دو راهکار مذکور دارای اثرات مخرب اجتماعی و فرهنگی است .در مناطق مرزی کشور در غالب موارد، جوانان جویای کار با قبول تمامی مخاطرات و اثرات مخرب ،به کارهایی روی می آورند که درآمد ناشی از آنها بسیار نازل بوده و تنها جبران کننده بخشی از نیازهای روزانه یک خانواده است .

  مثال روشن این ادعا، شرایط ناگوار کولبران کرد ما در استان های کردستان و کرمانشاه است .این عزیزان با قبول همه مخاطرات طبیعی و قانونی اقدام به جابجایی کالاها می کنند. مزد پرداختی برای این کار پرمخاطره در حدی نازل است که انسان از گفتن آن شرم دارد.

   شرایط در سیستان و بلوچستان نیز همین گونه است .در این استان به علت فقدان زمینه های سالم اشتغال و کسب درآمد برای شهروندان در مناطق مرزی، افراد برای کسب درآمد های ناچیز اقدام به جابجایی سوخت از داخل کشور به آن سوی مرزها می کنند.

هیچ کس نمی تواند منکر اثرات مخرب خروج غیر قانونی سوخت به عنوان ارزشمند ترین عنصر فعالیت اقتصادی از کشور گردد.اما آیا این شهروندان بجز این کاری برای امرار معاش دارند؟ آیا مرزنشینان بلوچ در شرایط ایجاد فرصت های شغلی با ثبات حاضر به تداوم این روند هستند؟

  پاسخ این سوالات روشن است .بدون شک چنانچه فرصت های شغلی مناسب برای شهروندان در مناطق مرزی کشور فراهم گردد، آنها به هیچ وجه حاضر نیستند با قبول مخاطرات مشاغل غیر مجاز به روند کنونی ادامه دهند.

  بنابراین در این زمینه حاکمیت موظف است به یکی از وظایف اصلی خود عمل کند.تامین فرصت های سالم اشتغال و کسب درآمد برای شهروندان یکی از وظایف اصلی دولت هاست .غفلت در انجام این وظیفه باعث شده است که مرزداران ما برای تامین معیشت حداقلی خانواده خود به کارهای غیر قانونی متوسل گردند.

فراموش نکنیم که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی فرمودند که" کاد الفقرُ أن یکون کفرا"ً.

بنابراین تازمانی که دولت نتواند شرایط حداقلی را برای اشتغال سالم جوانان در مناطق مرزنشین فراهم نماید استفاده از عنوان قاچاقچی برای مرزنشینان به نوعی ظلم مضاعف در حق این قشر شریف جامعه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط:

کمپین زنان الجزایری در اطعام فقراء در ماه مبارک رم

جورج بوش: خروج از برجام آمریکا را منزوی می کند

واکنش رئیس مجلس اندونزی به کشتار مسلمانان در میانم

محمد صلاح: روز فینال جام باشگاه‌های اروپا روزه می‌

محکومیت تلاش های دولت های عربی برای عادی سازی مناس

آشکار شدن پشت پرده حملات بروکسل و پاریس در یک لپ‌ت

۱۴درصد خاک افغانستان تحت کنترل طالبان است

شهرهای مختلف آمریکا صحنه تظاهرات کم‌سابقه هزاران ن

نوجوان چابهاری و استعدادی قربانی فقر و بی توجهی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات