b_300_300_16777215_10_images_1397090621195258216008634.jpg

اساس نیوز :صبح روز گذشته،انتشار خبر قتل مولوی عبدالغفور جمالزهی همه ما را در تالم و ناراحتی فرو برد.از همان لحظه نخست شایعات و گمانه زنی های مختلف در زمینه علت و انگیزه های این اقدام خشونت بار در فضای مجازی منتشر شد.این شرایط تا حدی مطابق باطبیعت فضای مجازی است و برخی از افراد اعتقاد دارند، شایعه سازی یکی از جذابیت های این فضاست!

تا زمان نگارش این سطور ،تنها خبر قابل تایید در مورد این حادثه این است که دو نفر موتور سوار با صورت پوشیده بعد از نماز صبح روز سه شنبه پس از یک مجادله کوتاه، با سلاح شکاری مولوی جمال زهی را هدف قرار داده اند.

طبیعت این گونه موارد این است که محافل و رسانه های هدف دار تلاش نمایند از آن در مسیر اهداف و مقاصد تعریف شده خود استفاده نمایند.

یکی از روایات مطرح شده در این زمینه که از امروز (چهارشنبه ) در برخی از شبکه های ماهواره ای و به تبع آنها برخی از کانال های خبری و تحلیلی منتقدان و مخالفان نظام منتشر شد، این است که امام جمعه فقید رضا آباد به علت مخالفت با اقدام سپاه پاسداران در زمینه توزیع سلاح در بین اهل سنت بلوچ ساکن گلستان توسط این نهاد، ترور شده است .

این روایت و جریان سازی به سرعت در فضای مجازی دست به دست شده و در نهایت نظام به متهم ردیف نخست حادثه دیروز رضا آباد تبدیل شد. .

 متاسفانه یکی از روش های مرسوم در جریان سازی های رسانه ای مدرن، ترکیب حقایق با دروغ و تلاش برای القاء این ترکیب خبری به ذهن مخاطبان است .این روش را در ادبیات روز رسانه ای ماکیاولیسم رسانه ای می نامند.در این روش،رسانه می تواند از هر ابزاری برای تحقق اهداف خاص خود استفاده نماید.

در زمینه جریان سازی اشاره شده چند نکته مهم وجود دارد :

نکته اول :

توزیع سلاح در بین مرزنشیان در قالب طرح مشارکت آنها در حفظ امنیت مرزها مختص منطقه جنوب شرق کشور بوده و در استان گلستان هیچ گونه سلاحی از طرف سپاه یا سایر ارگان های نظامی و انتظامی ،در این قالب در اختیار مردم عادی قرار نگرفته است .بنابراین اساس این ادعا که مولوی مرحوم جمالزهی، از مخالفان اجرای این طرح در بین بلوچ های گلستان بود به هیچ وجه صحت ندارد .چون این طرح در استان گلستان اجرا نشده است.

  در زمینه اثرات منفی اجرای طرح مذکور در مرزهای جنوب شرقی و بویژه منطقه سیستان و بلوچستان نقدهای واردی وجود دارد که باید مسئولان امر برای رفع این دغدغه ها تلاش نمایند .غالب علمای اهل سنت بلوچستان بر این اعتقادند که این طرح نه تنها باعث تقویت امنیت مرزهای این استان نشده است ،بلکه توزیع گسترده سلاح در بین مردم عادی از طرف سپاه، باعث افزایش منازعات در بین شهروندان و بالا رفتن مرگ و میر شهروندان در نتیجه استفاده از آنها شده است.

در این زمینه باید گفت که تحقیق علمی روشنی در زمینه تاثیرات اجرای این طرح در افزایش خشونت های منجر به قتل در منطقه سیستان و بلوچستان منتشر نشده است .اما بدیهی است که سهل الوصول بودن سلاح برای شهروندان می تواند به عامل محرک اقدامات خشونت بار تبدیل گردد.هر چند در این مقوله نباید از شرایط خاص مرزهای شرقی و دسترسی افراد به سلاح های گرم از طریق کشورهای همسایه غفلت کرد.

نکته دوم :

نکته دوم قابل نقد در جریان سازی رسانه ای انجام شده این است که ادعا شده است امام جمعه فقید رضا آباد به علت انتقاد از سیاست های عمومی نظام، از طرف ارکان امنیتی ترور شده است. این ادعا برای افرادی که از نزدیک مولوی عبدالغفور جمال زهی را می شناسند، مضحک است .اگر فایلی از سخنان تند و انتقادی ایشان موجود است،برای ما ارسال نمایید. حتما در سایت منتشر می کنیم.

  این عالم بزرگوار اهل سنت به هیچ وجه در سخنرانی خود در زمینه مسائل اجتماعی و سیاسی ادبیات چالشی نداشت .ادبیات این عالم همواره معتدل و در مسیر همگرایی با محیط پیرامون بوده است .بخاطر همین رویه، ایشان در بین اهل سنت آن منطقه به منادی وحدت مشهور بوده اند.البته این رویه باعث وارد آمدن فشارهایی از طرف برخی از طیف های تندرو  بر ایشان شده بود که در این مجال برای رعایت مصالح استان از ذکر جزئیات آن خودداری می کنیم.

نکته سوم:

یکی از مستندات مهم در زمینه رد ادعاهای مطرح شده در زمینه ترور مولوی جمالزهی، سخنرانی وی در مراسم برگزار شده از طرف سپاه به مناسبت هفته بسیج و ایام میلاد پیامبر اکرم است.این سخنرانی شب قبل از قتل این عالم بزرگوار انجام شد .دقت در محتوای مباحث بیان شده در این مراسم نشان دهنده این واقعیت است که ایشان باید بدخواهانی در خارج از نظام داشته باشد.

در هر صورت به اعتقاد ما ابهاماتی در زمینه علت و انگیزه های قتل این عالم اهل سنت وجود دارد .در این زمینه سرعت عمل و برخورد قاطع و بدون اغماض با عوامل این حادثه، به بسیاری از سوالات مطرح شده در این زمینه پاسخ خواهد داد.امید که در روزهای آینده شاهد ارائه اطلاعاتی شفاف از ریشه های این حادثه باشیم.

لینک آخرین سخنرانی امام جمعه فقید رضا آباد در صفحه آپارات اساس نیوز تقدیم علاقمندان می شود :

https://www.aparat.com/asasnews/

 

مطالب مرتبط:

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس حملات تروریستی در تهران

مولوی ایل نژاد : کسب رضایت خدا و محبت به باری تعال

بزرگداشت میان ادیانی مسلمانان و مسیحیان برای قربان

ترامپ : احتمال دارد توافق انجام شده با کره شمالی "

اقدام جدید توئیتر علیه ایران و روسیه

 

امام جمعه موقت سنندج: مشارکت حداکثری در انتخابات

با حضور جنگجویان افغان در دیگر کشورها مخالفیم

خودکار هوشمندی که می‌تواند نوشته‌ها را برای دانلود

عربستان از صدور ویزای توریستی تا سال آینده خبر داد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات