b_300_300_16777215_10_images_656563668.jpg

اساس نیوز :فعالیت های دینی و مدنی فعالان اهل سنت در پاره ای از اوقات با تنگ نظری ها و برخوردهای امنیتی همراه بوده است .

غالب این برخوردها در پوشش مقابله با رشد افکار افراطی و بویژه نفوذ وهابیت در بین اهل سنت ایران اتفاق می افتد.علت نگارش این سطور این است که در هفته گذشته اساس نیوز اقدام به انتشار مطلبی تحت عنوان "وهابیت سرطان عقیدتی "نمود.البته همانگونه که در مقدمه این مطلب توضیح داده شد،یادداشت منتشر شده ،تولید تحریریه اساس نیوز نبوده و از یکی از کانال های تلگرامی اهل سنت نقل شده و منتشر گردید .

این یادداشت را اینجا بخوانید:

وهابیت سرطان عقیدتی

بعد از انتشار این مطلب، یکی از دوستان فعال در عرصه فضای مجازی، ضمن تماس با ما به یک ملاحظه مهم در زمینه انتشار این گونه مباحث را مطرح کرد .این ملاحظه ذکر شده صحیح و متناسب با شرایط روز جامعه است .

بخشی از فعالان ما در جامعه اهل سنت اعتقاد دارند که برخی از افراد و نهادها تلاش دارند از عناوینی مثل وهابی و داعشی برای محدود کردن فعالان اهل سنت استفاده کنند.
در این دیدگاه اعتقاد بر این است که منتسب کردن هر نوع فعالیت دینی و مذهبی در جامعه اهل سنت به جریانات افراطی از جمله اشتباهاتی است که در این برداشت رخ می دهد .بر اساس این برداشت این طیف از فعالان اهل سنت اعتقاد دارند که نباید بر روی این عناوین زیاد تاکید شود. چون تاثیرات سوء ناشی از طرح مباحث وهابیت به خود اهل سنت برمی گردد .
  این برداشت در برخی از مواقع درست و با واقعیات موجود سازگار است .برخی از فعالان و گروه ها در خارج از جامعه اهل سنت که اطلاعات دقیقی از اعتقادات و باروهای ما ندارند، در یک تصور اشتباه چنین می پندارند که افراط گرایی های گروه هایی مثل داعش منبعث از عقاید مذاهب اربعه اهل سنت و جماعت است .

  این تصور کاملا اشتباه است.عقیده اهل سنت و جماعت در مباحث مختلف، همان عقیده رسول الله است . متهم کردن اهل سنت به گرایش داشتن به تفکرات افراطی یک کج فهمی راهبردی از عقاید ماست. در بین شیعیان هم برخی از افراد دارای دیدگاه های افراطی و حتی منحرف (مثل بهائیت) هستند.آیا می توان گفت به صرف اینکه چند نفر در بین شیعیان به این گونه تفکرات گرایش دارند ذات مذهب شیعه افراطی است؟
    البته ریشه این خلط مبحث به اقدامات و سوء استفاده های برخی از جریانات افراطی، مثل وهابیت بر می گردد.اینکه تفکری نشات گرفته از تفکرات محمد ابن عبدالوهاب وجود داشته و تلاش می کند با نفوذ در جامعه اهل سنت عقاید خود را در جامعه ترویج دهد یک واقعیت و به هیچ وجه قابل انکار نیست .اما آیا این شرایط به مفهوم همسویی اهل سنت با این تفکر است ؟
  قطعا خیر .
    تفکر اصیل اهل سنت در مذاهب اربعه هیچ گونه همسویی با این گونه تفکرات ندارد و عقیده ما بر اساس اعتدال و منطق حقیقی بنا گذاشته شده است. اینکه برخی از گروه ها تلاش می کنند با جا زدن خود در بین اهل سنت چنین وانمود نمایند که آنها بخشی از بدنه ما هستند، این ایراد اهل سنت نبوده و نشات گرفته از سیاست ورزی های کثیفی است که در پشت پرده این گونه گروه ها برای گسترش دامنه فعالیت های آنها وجود دارد .
 در سال های گذشته در مورد داعش و منتسب کردن عقیده اهل سنت به این گروه نیز دقیقا همین اشتباه رخ داده است .

   این گروه تندرو از ابتدای کار تلاش کرده است، با انگشت گذاشتن بر روی حساسیت های اهل سنت برای خود در منطقه جایگاهی ایجاد کند .این سیاست در سالهای گذشته با موفقیت همراه بوده است و داعش توانست با طرح برخی از ادعاهای کذب، خود را به عنوان منجی جهان اسلام و اهل سنت در ذهن خیلی از جوانان ما جا بزند.نتیجه سوء این فریب کاری را هم همه می دانیم و دراین مجال نیازی به یادآوری آن نیست.
     اما به مرور اقدامات خشونت بار و غیر انسانی داعش باعث شد که علما و شخصیت های اهل سنت با انتقاد صریح از این گونه اقدامات ،با صراحت تاکید نمایند که این گونه اقدامات هیچ گونه ارتباطی به اسلام و عقیده اهل سنت ندارد .همین موضع گیری باید به افرادی که در صدد ارتباط دادن اقدامات و افکار داعش به اهل سنت هستند این پیام را بدهد که نباید کارهای داعش را بنام اهل سنت نوشت .اما بر خلاف این انتظار شاهد بودیم که برخی از کم آگاهی ها باعث شد که کارهای داعش در برخی مواقع به اسم اهل سنت تمام شده و عقیده ما مورد هجمه واقع گردد.
  ما اعتقاد داریم عقیده مذاهب اربعه اهل سنت معتدل ترین و مسالمت آمیز ترین نگرش را درباره مسائل مختلف دارد .این عقیده خواهان حذف دیدگاه مخالف نیست .اهل سنت به ماهیت واقعی دین اسلام که رحمانیت و زندگی مسالمت آمیز است، باور قلبی دارد .به همین علت نباید تلاش گردد این گونه رویه های خشونت بار بنام اهل سنت تمام شود .
در نهایت جمع بندی ما از این یادداشت کوتاه این است که فعالان اهل سنت نگران این مساله هستند که از عناوینی مثل وهابیت و داعشی به عنوان ابزاری برای ایجاد محدودیت بر فعالیت های عادی اهل سنت استفاده گردد.در این زمینه باید دقت و مراقبت کرده و از این خلط مبحث جلوگیری شود .

 با توجه به تحولات صورت گرفته در زمینه آگاهی و بینش جامعه،بنظر می رسد نهادهای نظارتی باید عینک بدبینی نسبت به اهل سنت را برداشته و با حسن نظر به فعالیت های ما به عنوان شهروند ایرانی بنگرند.در این شرایط علقه و علاقه ما به اهداف و منافع بلند مدت کشور بیشتر خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افتتاح رسمی نخستین مدرسه اسلامی منطقه فلاندر در ب

اتحاد ترکیه – روسیه و غرب

زنی که در نیویورک امام جماعت شد

اولین ماهواره جهان اسلام با نام «بدر یک» که به فضا

مولانا سادات : هیچ توجیهی برای ریختن خون مسلمان قا

تشویق تلگرامی عوامل داعش برای حمله به ایتالیا / عک

پلیس اندونزی سه تروریست را به هلاکت رساند

ا

نخستین سفر رهبر کاتولیک های جهان به سرزمین وحی

حمله به سفارت فرانسه و فرماندهی نیروهای مسلح در بو

دیدگاه‌ها   
ali
+1 #1 ali 1397-09-06 18:00
سلام بر هدایت یافتگان

اولا شما مذهبی را به عنوان «وهابیت» که دارای مذهبی غیر از ائمه اربعه داشته باشند را با اصول و فقه جداگانه مشخص کن بعد تیتر بزن «وهابیت سرطان عقیدتی»، زیرا همانهایی که شما به عنوان وهابیت نام می‌برید در اصول عقیده و اصول فقه همه از ائمه جدا نیستند.
این را نگویید که محمدبن عبدالوهاب در رأس وهابیت قرار دارد زیرا در هیچ یک از اصول های اهل سنت والجماعت خارج نیست و همچنین مذهبش هم بر همگان عیان است.
تدبروا تدبروا
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات