b_300_300_16777215_10_images_4bk1fb3e16b23735sp_800C450.jpg

اساس نیوز : تاثیرات سوء شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت و فتنه عقیدتی که برنامه های این شبکه ها در بین اهل سنت ایجاد کرده اند، موضوع بحث هر روزه فعالان فضای مجازی اهل سنت است .

در زمینه این شبکه ها در حالی که برخی از فعالان اهل سنت(عمدتا در شرق و جنوب کشور) متعصبانه از این شبکه ها و برنامه های آن به عنوان تنها رسانه های فراگیر در زمینه معارف دینی اهل سنت و جماعت به زبان فارسی دفاع می کنند، برخی دیگر بر این اعتقادند که این شبکه ها با تاکید ظاهری بر مقدسات و شخصیت های مورد احترام اهل سنت، جوانان ما را گرفتار عقاید منحرف خود می کنند.این گروه بر این باور هستند که برنامه های شبکه های ماهواره ای مروج عقیده وهابیت است.

متن ذیل سوال و جواب یک جوان اهل سنت با یکی از علمای ما در یکی از گروه های بزرگ اهل سنت است .اساس نیوز برای آگاهی بیشتر کاربران این متن را تقدیم جوانان اهل سنت می نماید:

؛يك دوست دارم كه در دام تبليغات ماهواره اي وهابيت قرار گرفته و خود را توحيدي مي نامد و با من بحث مي كند. و مي گويد فقط قرآن را قبول دارد. چه آياتي از قرآن براي رد ديدگاه وهابيت مي توانم به او ارائه كنم؟

کسی که در دام وهابیت گرفتار شده و عقیده ی آنان را به خود گرفته است، در حقیقت مبتلا به یک درد بی درمان شده است که هیچ علاجی جز توفیق پروردگار برای آن نبوده و امید رهایی از این سرطان جانکاه برای وی بسیار دشوار و بعضاً محال می باشد.

   این سرطان عقیده و ایمان، بزرگترین علائم حیاتی دین و ایمان را مختل کرده و شاهراه های بزرگ عقیده و باور را مسدود می کند که دین و شریعت، فقط قرآن است. نمیداند که ادله ی شریعت چهار مورد است.

آنها قرآن را به دلخواه خود تفسیر می کند، در حالی که هیچ گونه اطلاعی از قواعد تفسیری ندارد. بلکه هیچ گونه اطلاعی از قواعد عربی که لازمه ی فهم و درک عبارات عربی است، ندارد.

  یک طلبه ی ناچیز و حقیر وهابی، خود را با بزرگ مفسرین تاریخ، یکسان بلکه بعضاً برتر میداند. مهمترین جمله ای که بر زبان می آورد، هُم رِجَالٌ و نَحنُ رِجَالٌ یعنی آنان یک انسان بودند و ما هم یک انسانیم. هیچ گاه اعتقادی به خیر القرون (قرن پیامبر و اصحاب ـ قرن تابعین ـ قرن تبع تابعین) ندارد و هیچ گونه جایگاهی برای ایشان قائل نیست.

  احادیث را به سلیقه ی خود دست چین می کند. به عقیده ی آنان، اکثر احادیث جعلی یا ضعیف هستند. اما هرگاه حدیثی مطابق بدعت و فساد خود بیابند، آنچنان آن را قبول کرده و به آن متمسک می شوند که گویی هیچ دلیلی به غیر از آن وجود نداشته و فکر می کنند که آن حدیث جزء لا ینفکی از آیات قرآن است. در حالی که آن حدیث، از جمله ی همان احادیثی است که نزد وی هیچ گونه ارزشی نداشته و بعضاً جعلی و یا بعضاً ضعیف می باشد.

این گروه هیچ گونه عقیده ای به مجتهدین مذاهب ندارند. آنان این عقیده را به صراحت بیان نمی کنند. اما از اقوال و کردار آنان، دانستن این عقیده بسیار آسان و راحت است. هرگاه مسئله ای از فقه و شریعت از آنان سؤال شود، فوراً از آیات الهی و یا از احادیث مطابق عقیده ی خود سخن گفته و عبارات آنرا قرائت می نمایند.

 در سخنان خود هیچ گاه نظرات مجتهدین و فتاوی و کتابهای فقهی را به زبان نیاورده و فتوای خود را طبق منابع فقهی و مذهبی بیان نمی کنند. نفی مذهب و اجتهاد و مجتهدین، در صلب عقیده ی وهابیت بوده و هیچ کس نمی تواند منکر آن شود. کسی که کتاب های محمد بن عبدالوهاب نجدی گمراه ـ عبدالرحمن بن حسن بن محمد بن عبدالوهاب ـ ابی السمح محمد عبدالظاهر ـ ملا سلطان المعصومی و سایر مبتدعین ضالین المضلین را مطالعه کند، واضح و آشکار در می یابد که وهابیت هیچ گونه عقیده ای به مذهب و اجتهاد و مجتهد ندارد.

   وهابیونی که هم اکنون در کشور جمهوری اسلامی به سر می برند و مشغول فعالیت هستند، نمی توانند این عقیده را آشکار سازند، لذا این عقیده را کتمان کرده و خود را بظاهر مذهبی نشان می دهند. اما همانگونه که بیان کردیم از اقوال و گفتار آنان، عقیده و باور آنان به راحتی مشخص شده و کسی که اندکی اطلاعات دینی و مذهبی داشته باشد می تواند از سخنان آنان، بوی تعفن و فساد عقیده ی آنان را استشمام نماید.

کسی که این گونه خود را از سلف صالح و ریشه ی قوی و مستحکم جدا کرده و از بزرگان و مجتهدین مذاهب تبرّی جوید، چگونه می توان چنین افراد را به راه راست هدایت نمود. شخص خوابیده را می توان براحتی بیدار کرد. اما کسی که خود را به خواب زده و قصداً و عامداً اظهار خوابیدن نماید، هیچ گاه نمیتوان او را بیدار کرد. کسی که تمامی شاهراه های حیاتی ایمان و عقیده را به روی خود بسته و راهی جز راه سلف صالح جوید، محققاً مآل وی گمراهی و بدبختی دنیا و آخرت خواهد بود. خداوند ریشه ی آنان را از کره ی زمین کنده و همه ی مسلمین را از دام های شیطانی آنان محفوظ دارد.  آمین یا رب العالمین؛

مطالب مرتبط:

آیا خشونت وتندروی یک پدیده اسلامی است؟

ف

بارزانی: عراق عملا تجزیه شده است!

سرکرده طالبان: حمله به مراکز آموزشی ادامه می‌یابد

مولوی باهیئت: عزت اسلام و مسلمانان مرهون مجاهدت صح

 

ثبت نام از مسلمانان انگلیس جهت پذیرش کودکان بی سرپ

کارنامه فاجعه بار تکفیری ها در منطقه و جهان اسلام

خبرکوتاه : پاسخ مالزی به ادعای ترامپ ، ما تقلب تجا

ا

مولوی علی بائی :حوزه های علمیه از ارکان جامعه اسلا

اقدام جالب شبکه الجزیره قطر درباره خلیج فارس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات