b_300_300_16777215_10_images_6564545464.jpg

اساس نیوز : با رواج استفاده از اینترنت در فضای جامعه یک تحول اساسی در تیپولوژی رسانه غالب،رخ داده است.این تحول،جایگزینی سایت های خبری و تحلیلی در بستر اینترنت و فضای مجازی بجای مطبوعات کاغذی و مکتوب است .

البته این فرض که عصر رسانه های مکتوب به سررسیده و فضای مجازی در حال جمع آوری دکه های روزنامه فروشی است، از جمله مباحثی است که منتقدان خاص خود را دارد.این طیف از منتقدان اعتقاد دارند برای خوانندگان حرفه ای،روزنامه ها و هفته نامه های کاغذی هیچ چیز نمی تواند جایگزین آنها شود.

با قبول بخشی از این نقد باید گفت که واقعیت در حال رخ نمایی در جامعه، جولان و یکه تازی فضای مجازی در فضای اطلاع رسانی است .امروز مخاطب عجول و کم حوصله، نمی تواند برای آگاهی از تحولات روز منتظر چاپ روزنامه های روز بعد باشد.این علاقه و رویه باعث شده است تا اطلاع رسانی بر بستر فضای مجازی رقیب سنتی خود را به حاشیه براند.

 البته رسانه های مکتوب تا حدودی خود را با این تحول وفق داده اند.آنها برای عقب ماندن از سرعت تحولات، نسخه های دیجیتال روزنامه های خود را همزمان با انتشار نسخه کاغذی به مخاطبان عرضه می کنند.

   در بستر فضای مجازی نیز یک تغییر و تحول درونی رخ داده است .این تغییر جایگزینی کانال های اطلاع رسانی در نرم افزارهای مختلف شبکه های اجتماعی به جای سایت های خبری است .این تغییر و تحول هم نشات گرفته از همان روحیات مخاطب عجول است .امروز مخاطب فضای مجازی ترجیح      می دهد برای اینکه از این سایت به آن سایت سرزده و اخبار مد نظر خود را جمع آوری کند ،با عضویت در چند کانال تلگرامی یا گروه های مباحثات، به نیازهای خود برسد.بنابراین می توان گفت که جایگاه سایت های خبری در حد عمومی مخدوش شده و بنظر می رسد تا چند سال آینده به سرنوشت مطبوعات کاغذی دچار گردند.

حال و روز سایت های فعال اهل سنت

     در فقدان یک نظام جامع رسانه ای برای اهل سنت ایران ، سایت های خبری ،دینی و تحلیلی اهل سنت در ده سال گذشته منشاء اثرات خیر زیادی برای جامعه بوده اند .سایت های فعال اهل سنت    علی رغم مشکلات محیطی نشات گرفته از حساسیت های زائد، تا حدودی توانستند مخاطبان خاص خود را با مسائل خاص جامعه اهل سنت آشنا نمایند .اما در چند سال اخیر روند نگران کننده ای از افول و از دست رفتن مخاطب در بین سایت های فعال اهل سنت مشاهده می شود .این ادعا به استناد آمار بازدید ها و رتبه سایت های شاخص اهل سنت در الکسا و دیگر ابزراهای ارزیابی سایت هاست.

ریشه های افول کجاست ؟

محدودیت های محیطی: نخستین وشاید مهم ترین علت افول سایت های اهل سنت را بتوان مشکلات و تنگناهای محیطی دانست که با تنگ نظری های متعصبانه، بر فعالیت های رسانه های اهل سنت اعمال می شود. همه می دانیم که فعالیت رسانه ای در فضای اهل سنت ایران مشکلات و حساسیت های خاص خود را دارد.

   این حساسیت ها در برخی از مواقع،سایت های ما را به سمت خود سانسوری و دوری از مباحث چالشی سوق داده است .در این شرایط مطالب منتشر شده جنبه کاملا خنثی به خود گرفته و مخاطب خود را از دست می دهد.

محدودیت جغرافیایی و موضوعی: تاکید متعصبانه بخش قابل توجهی از فعالان رسانه ای اهل سنت بر پوشش اولویت دار تحولات و مسائل مرتبط با منطقه خود و تمرکز خسته کننده بر یک یا چند منطقه خاص،باعث شده است مخاطبان در مناطق مختلف نتوانند با این سایت ها ارتباط محتوایی برقرار کنند.علاوه بر این، از جهت موضوعی بخش قابل توجهی از سایت ها یا خود را محصور در فضای صرفا دینی کرده اند یا اینکه به مباحث قومی می پردازند.این محدودیت موضوعی، فراگیرشدن مخاطبان این سایت ها را با مشکل مواجه کرده است.

عدم تناسب با علائق و نیازهای مخاطبان جوان: نسل جوان نیازها و خلقیات خاص خود را دارد.در غالب موارد، ما تلاش می کنیم، پیام مد نظرمان را با تکیه بر همان آموزه ها و پایه های فکری که نسل خودمان بر آن اعتقاد داریم به این نسل انتقال دهیم .این تلاش به مثابه آب در هاون کوبیدن است .

  نسل جوان جامعه در یک فضای متفاوت و در جامعه ای که ساختار فکری و اجتماعی آن با دهه گذشته دارای تفاوت های ساختاری و اساسی است، بزرگ شده است .در این شرایط، فعالان ما با غفلت از تحولات رخ داده، تلاش می کند با همان باورهای سنتی و قدیمی با نسل جوان ارتباط برقرار کند.

عدم تولید محتوای قوی: تولید محتوای مناسب و فاخر یکی از امتیازات یک رسانه قوی(کاغذی یا مجازی) است .غالب سایت های فعال اهل سنت در این زمینه مشکل دارند .عدم اقبال اساتید توانمند دانشگاهی برای ورود در این فضا، باعث شده است که قلم فرسایی مستمر در این زمینه محدود به چند نفر خاص گردد.در این شرایط برخی از سایت های فعال اهل سنت تکیه اصلی محتوایی خود را بر انعکاس بیانات علمای مناطق خود متمرکز کرده اند .البته رویکرد غیر حرفه ای در انعکاس اخبار و رویدادها هم بر ضعف محتوایی برخی از سایت ها افزوده است.

  به عنوان مثال در هفته های گذشته اخبار مربوط به قتل جمال خاشقجی به خبر نخست رسانه های منطقه و جهان تبدیل شد.اما برخی از سایت ها احتمالا بخاطر علقه و علاقه ای که به عربستان به عنوان مهد اسلام دارند، از انعکاس اخبار این حادثه خودداری کردند.اما این سایت ها در چند روز گذشته به انعکاس پررنگ اخبار مربوط به اتهام دانمارک بر علیه ایران در زمنیه تلاش برای قتل یک فعال ایرانی ساکن این کشور پرداخته اند!

این رویه دوگانه و غیر حرفه ای،با اصول اخلاق رسانه ای ناسازگار است.یک فعال رسانه ای می تواند در  زمینه مسائل مختلف دیدگاه خاص و شخصی خود را داشته باشد،اما حق ندارد این دیدگاه را در فعالیت های رسانه ای خود دخالت دهد. متاسفانه این اصل ابتدایی رسانه ای،در غالب سایت های ما مد نظر قرار نمی گیرد و غالبا بر اساس یک ذهنیت قبلی و بر اساس علائق خود، تلاش می کنیم مسیر رویدادها را به مسیر مد نظر خود هدایت کنیم.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

رسانه های اهل سنت و ضرورت های تعامل و همیاری

 ذیلا آخرین رتبه سایت های شاخص اهل سنت را بر اساس رتبه بندی سایت الکسا ذکر می کنیم .این رتبه بندی نمایانگر ضعف های آشکار ما در زمینه فعالیت موثر رسانه ای است . جدول زیر بر اساس شرایط سایت ها در روز دهم آبان ماه تنظیم شده است و طبیعتا این رتبه بندی متغییر است .در مورد برخی از سایت ها فعال اهل سنت، مثل سنی آن لاین چون دامنه سایت در ایران ثبت نشده است، رتبه ایران وجود ندارد.در مواردی هم رتبه ایران سایت ها با خط تیره مشخص شده است.معنای این خط این است که سایت به علت کمبود بازدید کننده و فقدان سایر پارامترهای حرفه ای فاقد رتبه ایران است.الکسا غالبا رتبه های پایین صد هزار را اعلام می کند.

نام سایت یا پایگاه خبری رتبه ایران رتبه جهانی
 وااسلاماه    12177     231985
 دانشنامه اسلامی تبیین 53496   یک میلیون و سیصد و سی هزار
 سنی آن لاین - یک میلیون و سیصد و سی هزار
 اصلاح وب 21439   408 هزار
سایت مولانا گرگیج 76953 408 هزار
سایت مولانا عبدالحمید -  چهار میلیون
انوار وب 67981  دو میلیون و 159 هزار
سنی دیلی - دو میلیون و هفتصد و هفتاد هزار
شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب 48363  دو میلیون و 421 هزار
اهل سنت احناف خواف 30325  یک میلیون و 98 هزار

سنت نیوز

- دوازده میلیوم

اساس نیوز

11626 429 هزار

معهد عالی اهل سنت و جماعت جنوب

- دو میلیون و ششصد و بیست هزار

مطالب مرتبط:

حذف واژه «اشغالی» برای کرانه باختری در متون و اسنا

روزنامه نگار عربستانی:در مورد دشمنی اسرائیل با اعر

تروریست معروف طالبان در پاکستان اعدام شد

محدودیت‌های تازه ائتلاف احزاب بزرگ آلمان برای پذیر

سقوط شهرستان «معروف» ولایت قندهار در جنوب افغانستا

اعلام آمادگی فدراسیون اسلامی اسپانیا برای آموزش ام

القاعده ترامپ را تهدید کرد

ا

سوءاستفاده جنسی از زنان سوری در قبال اعطای غذا

انتخاب « قدس » به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام د

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز