b_300_300_16777215_10_images_0113441818385577693015534.jpg

اساس نیوز : هفته گذشته انتشار کلیپی از یک بازیکن فوتبال با عکس العمل علما و فعالان اهل سنت مواجه شد .

برداشت غالب علمای ما از مطالب بیان شده در این کلیپ این بود که مباحث طرح شده در آن، مصداق عینی توهین به خلفای راشدین و امهات المومنین حضرت عایشه رضی الله عنهم اجمعین است . بر اساس همین برداشت، بخش بزرگی از علما،نمایندگان اهل سنت در مجلس و فعالان سیاسی و رسانه ای ما ،در یک موضع گیری مشترک ضمن محکوم کردن این بی حرمتی، خواستار برخورد قضایی با عامل این هتاکی شدند.

متعاقب این موضع گیری ها ،عکس العمل برخی از فعالان رسانه ای و علمای شیعه در قبال اعتراض علما و فعالان اهل سنت و طرح یک انتظار متقابل،باعث پررنگ شدن زوایای دیگری از این مساله شد.

   انتظار مطرح شده در این زمینه این بود که "همانگونه که علمای اهل سنت انتظار دارند، مراجع شیعه در برابر توهین ها و بی احترامی ها به مقدسات اهل سنت موضع گیری کنند ،آنها نیز باید در برابر هتاکی ها به عقیده شیعیان در شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت موضع گیری نمایند."این عین عبارتی بود که در یکی از سایت های کشور در زمینه موضع گیری علمای اهل سنت مطرح شد.

   بنظر می رسد اینکه علمای ما انتظار دارند که در برابر هتاکی و بی احترامی افراد به عقیده و شخصیت های مورد احترام اهل سنت (جامعه اسلامی ) بزرگان شیعه و فعالان رسانه ای آنها موضع گیری کنند، یک امر بدیهی و انتظاری بجاست .این انتظار بر اساس منافع و دغدغه های مشترکی است که اهل سنت را در جامعه ایرانی به سایر بخش های این جامعه متکثر پیوند زده است .بر این اساس برآشفتگی و برخورد احساسی با موضع گیری علمای ما متناسب با این اهداف، اشتراکات و انتظارات متقابل نیست.

    اما در طرف مقابل هم انتظار درست و بجایی از علما و بزرگان ما وجود دارد .انتظار آنها این است که ما هم در برابر  هتاکان به عقیده آنها موضع گیری ها مشابهی داشته باشیم .اصولا در درون جامعه اهل سنت موردی از هتاکی به عقاید دیگران مشاهده نمی شود .مرام و رویه اهل سنت احترام به عقاید و باورهای دیگران        است .

پس هتاکی های مد نظر کجا انجام می گردد؟

بخش عمده بی احترامی به عقاید و باورهای طرف مقابل در شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت انجام می گردد.در این شبکه ها در چارچوب راهبرد تقویت اختلاف و چنددستگی در جامعه ایرانی، ظاهرا با هدف دفاع از باورها و مقدسات اهل سنت، بصورت مستمر به مذهب مقابل و علمای آنها بی احترامی می شود .

  نکته تاسف بار این مساله این است که برخی از جریانات، کلیپ های توهین آمیز  مجریان این شبکه ها را بصورت گسترده در بین شیعیان توزیع شده و به گونه ای تبلیغ می کنند که این رویه توهین آمیز متعلق به اهل سنت ایران بوده و این شبکه ها بیان کننده دیدگاه های اهل سنت ایران درباره مسائل مختلف و در راس آن باورهای شیعیان هستند.همین اقدام بغض طرف مقابل نسبت به ما را تشدید می کند.بخش از جامعه پیرامون، بر این تصوراست که ما شبانه روز به عقایدشان بی احترامی می کنیم !

  در عالم واقعیت بخش قابل توجهی از محیط پیرامون ما، به خوبی می داند که دیدگاه های در حال تبلیغ در این گونه شبکه ها، بیان کننده دیدگاه واقعی اهل سنت در زمینه احترام به عقاید دیگران نیست .در نقطه مقابل ما هم بر این برداشت هستیم که توهین های زننده و فحاشی هایی که به بزرگان و صحابه کرام رضی الله عنهم اجمعین در برنامه های مختلف برخی از شبکه های ماهواره ای لندن نشین منتسب به شیعیان مطرح می گردد،بیان کننده دیدگاه واقعی شیعیان نسبت به ما نیست .

   اما در این زمینه یک انتظار عمومی وجود دارد .این انتظار این است که در حالی که علمای شاخص شیعه از برنامه های شبکه های ماهواره ای خارج نشین منتسب به شیعیان که توهین و فحاشی به اهل سنت و باورهای آنها را به عنوان مهم ترین هدف خود قرار داده اند ،اعلام برائت کرده و آنها را شیعه انگلیسی خطاب می کنند، علمای شاخص اهل سنت هم از برنامه های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت که بذر کینه و عداوت عقیدتی را می کارند، اعلام برائت نمایند .بنظر می رسد این انتظار بجا و منطقی باشد .البته در موارد عدیده ای شاهد موضع گیری علمای اهل سنت در قبال برنامه های این شبکه ها بودیم .

  مساله مهم دیگر در رابطه با جریان اخیر، خلاء قانونی موجود در زمینه برخورد با این گونه هتاکی ها نسبت به عقاید اهل سنت است . در این زمینه باید با سرلوحه قرار دادن حکم رهبر معظم انقلاب در زمینه حرام بودن توهین به مقدسات و شخصیت های مورد احترام اهل سنت ،قوانین مشخص و قابل استنادی در چارچوب قانون مجازات اسلامی مصوب گردد.اگر این قوانین به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و جنبه عینی جرم بودن این گونه رفتارها تاکید گردد ، قطعا شاهد تکرار موارد مشابه نخواهیم بود .

    در نهایت توصیه نهایی و همیشگی ما در برخورد با این گونه موارد ،ضرورت حفظ هوشیاری و آرامش در برابر تلاش هایی است که برای بر هم زدن وحدت و انسجام جامعه انجام می گردد.در مورد اخیر مشخص شد که این کلیپ قدیمی بوده و مربوط به سال های گذشته است(هر چند این مساله رافع قبح کار انجام شده نیست). اما اینکه چه افرادی و با چه نیتی در این شرایط حساس این کلیپ را به صورت گسترده در فضای مجازی پخش کردند،سوالی است که ما را نسبت به این گونه موارد هوشیارتر می نماید .

حفظ حرمت و احترام عملی به عقیده طرف مقابل و تبری جستن از افراد و طیف های افراطی شاه کلید حیاتی برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه و تقویت انسجام در جامعه ایرانی است .

در این زمینه بخوانید :

علمای اهل سنت خواستار برخورد با حرکت های وحدت شکن در جامعه شدند

در این زمینه بخوانید :

نماینده اهل سنت: شبکه‌های تندرو به اسم شیعه و سنی باید تحریم شوند

در این زمینه بخوانید :

توهین و بی احترامی به مقدسات اهل سنت و آثار زیانبار آن

 

 b_400_400_16777215_10_images_h00022121.jpg

 

مطالب مرتبط:

مولانا ساداتی در مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان :

مولانا چابهاری:مسلمان باید به اجرای حدود شرعی مقید

زنان تحت ظلم در جنگ

شناسایی دهها پلیس رادیکال اسلام گرا درپاریس فرانسه

مقاومت ترکمن های افغانستان دربرابر طالبان وداعش

داعش مرگ عمر شیشیانی را پذیرفت

بنیانگذار فیسبوک به دین خدا بازگشت

ا

مولوی کریم زایی : حجاب برای بانوان از دستورات مهم

اخلاق مسلمان در شبکه‌های اجتماعی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات