b_300_300_16777215_10_images_aghazesaletahsilitolab09079701.jpg

اساس نیوز :حاج ماموستا قادری در مراسم آغاز سال تحصیلی مدارس علوم دینی شهرستان پاوه؛ با اشاره به تنوع سلایق و عقاید در میان روحانیون و مدرسانِ مدارس، خاطرنشان کردند: هرچند سلایق ما همانند یکدیگر نیست ولی سعی کنیم به خاطر خدا و اسلام و منطقه و دیار و وطنمان تفاهم داشته باشیم و طلاب را چنان پرورش کنیم که مُلا شوند . آنها را به‌سوی حزب و گروه خاصی که خود به آن گرایش داریم هدایت نکنیم و بگذاریم بعدازآنکه مُلا شدند خود مسیرشان را انتخاب کنند. چون اگر ما آن‌ها را وادار کنیم ما را تنها خواهند گذاشت و اگر خودشان انتخاب کنند به طریق خود خواهند ماند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ روز دو‌شنبه 09 / مهر /1397  ماموستا ملا قادر قادری در مراسم آغاز سال تحصیلی مدارس علوم دینی شهرستان پاوه که در مسجد قبا برگزار گردید، حول ۴ محور «۱-مقدمه 2-گزارشی از اوضاع مدارس 3-وظیفۀ ما در این مقطع کنونی 4-توقع دین و مردم از ما» به بحث پرداختند و در مقدمه سخنان خود ضمن عرض خیرمقدم به تمامی حاضرین، آیۀ ۶۰ سورۀ مبارکۀ انفال «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ...» را قرائت نموده و گفتند: مفسرین اسلامی معتقدند چون تنوین ذیل قُوَّةٍ نکره است پس مصداق از قوه، همه قوت‌هاست و ما باید در تمامی زمینه‌ها چه نظامی و چه اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی آمادگی لازم را داشته باشیم تا دشمنان از ما حساب ببرند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به تهاجم فرهنگی دشمنان اشاره کردند و گفتند: امروزه دشمن در پشت پرده هجمۀ فرهنگی خود را علیه ما آغاز کرده و طلبه، حجره، مسجد، خانه‌ها و جوانان ما را نشانه رفته است لذا می‌طلبد ما هشیارتر باشیم.

 ایشان سپس به اهداف دشمنان در تهاجم فرهنگی اشاره‌کرده و گفتند: ایجاد تفرقه میان مسلمانان، نفوذ در تعلیم و تربیت در مدارس، ترویج قوم‌گرایی، ترویج مذهب گرایی منتهی به تندروی، ترویج بی‌بندوباری و ابتذال در جامعه، ترویج اختلاط زن و مرد، شکست حریم خانواده و ترویج مواد مخدر، اهدفی هستند که دشمنان با تهاجم فرهنگی آنها را دنبال می کنند.

وی در خصوص تندروی خاطرنشان کردند: گاهی اوقات تندروی تحت عناوین سلفی و صوفی گری و ... در تعلیم و تربیت نفوذ و احتمالاً طلبه‌های ما را که به این کارها واقف نیستند، گرفتار می‌کند و به جای درس و تعلّم دچار انحراف در درس خواندن می شوند و ماموریت خود را به مقصد نمی رسانند.

ماموستا قادری با ذکر سخنی از حضرت علی مطالب خود را ادامه دادند و گفتند: حضرت علی (ع) می‌فرماید: «أَلَا وَ إِنَّ مِنَ الْبَلَاءِ الْفَاقَةَ- وَ أَشَدُّ مِنَ الْفَاقَةِ مَرَضُ الْبَدَنِ- وَ أَشَدُّ مِنْ مَرَضِ الْبَدَنِ مَرَضُ الْقَلْبِ» (بدانید و هوشیار باشیـد که بزرگ‌ترین بلا فقر و بدتر از آن مرض جسم و بدتر از مرض جسم مرض فکر و روح است) این جمله خیلی مناسب زمان ماست؛ زیرا بسیاری از افراد ازنظر عقیده مریض‌اند و روحانیون دکتر این امراض هستند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور سپس به تعداد مدارس علوم دینی اهل سنت در شهرستان پاوه و استان کرمانشاه اشاره کردند و گفتند: شهرستان پاوه دارای ۹ مدرسه علوم دینی است که تعداد ۸۴ طلبه و ۲۷ مدرس در آن‌ها مشغول تعلیم و تعلّم و تدریس‌اند؛ و در سطح استان کرمانشاه نیز ۲۴ مدرسه علوم دینی وجود دارد که ۲۲ مدرسه دایر و ۲ مدرسه فعلاً تعطیل می‌باشند.

 ماموستا ملا قادر قادری به مشکلات مدارس علوم دینی اهل سنت اشاره کردند و گفتند: متأسفانه امروزه در مدارس ما نظم و برنامه‌ای مدون به نسبت عصر و زمانه‌ای که در آن هستیم یا وجود ندارد و یا بسیار ضعیف است؛ از طرفی علاقه طلاب به درس خواندن تا حد زیادی کاهش‌یافته است. و از سوی دیگر مشکلی که طلاب را تهدید می‌کند آینده مجهولی است که فراروی آن‌ها قرار گرفته است؛ با این وصف هرچند وقت یک‌بار چندین طلبه معمم می‌شوند اما با آینده مجهول روبرو هستند و مسئله گذران زندگی و تأهل و جذب آن‌ها در روستاها با مشکل روبروست.

 ایشان در بخش دوم سخنان خود به سبب نزول آیۀ ۱۲۲ سورۀ مبارکۀ توبه «وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنفِرُواْ كَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّيَتَفَقَّهُواْ فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ» از زبان ابن عباس (رض) پرداختند و گفتند: ابن عباس در سبب نزول آیه می‌فرماید: به هنگام جهاد وقتی پیامبر اسلام (ص) افراد را به جهاد فرا می خواندند، تمام مردان مدینه حاضر می‌شدند و شهر خالی از مردان می‌شد. عاقبت این آیه نازل شد و خداوند فرمود مسلمانان دیگر حق ندارند همگی به جهاد با دشمن بروند چه اشکالی دارد جمعی هم به دنبال فقه بروند تا وقتی‌که به میان قوم خود بازمی‌گردند آن‌ها را ارشاد و به خداپرستی دعوت نمایند.

ماموستا قادری اضافه کردند: بعد از نزول این آیه جهاد دو بخش شد؛ جهاد با کفار و جهاد با جهل و بی‌سوادی؛ و این‌گونه بود که اگر جمعی برای رساندن پیام دین به جهاد با کافران می‌پرداختند گروهی هم در مدرسۀ مدینه درس می‌خواندند و وقتی فارغ‌التحصیل می‌شدند اجر آن‌ها در نزد خداوند کمتر از سایر جهادگران نبود.

ایشان گفتند: در مدرسۀ رسول الله (ص) کسانی فارغ‌التحصیل شدند که اسلام را به سمرقند و بخارا و استانبول و جبل‌الطارق و جنوب فرانسه و چین رساندند؛ ما هم اگر بخواهیم موفق باشیم نباید حجره‌هایمان نسبت به مسئولیت خود غافل  باشند چرا که اگر غافل باشیم توفیقی در این زمینه نخواهیم داشت.

ماموستا قادری سپس با تأکید بر لزوم هشیاری در مقابل تندروی­ها، خاطرنشان کردند: انتظار از ماموستایان و طلاب عزیز این است هرچند امروزه ما دچار مشکلات زیاد هستیم اما از دفاع از دین نباید غافل شویم و اجازه ندهیم تندروی رشد و در مدارس ما نفوذ کند؛ تندروی تحت هر عنوانی باشد به صلاح نیست و ما باید خلیلی هوشیارانه قدم برداریم.

وی با اشاره به تنوع سلایق و عقاید در میان روحانیون و مدرسانِ مدارس، خاطرنشان کردند: هرچند سلایق ما همانند یکدیگر نیست ولی سعی کنیم به خاطر خدا و اسلام و منطقه و دیار و وطنمان تفاهم داشته باشیم و طلاب را چنان پرورش کنیم که مُلا شوند و آن‌ها را به‌سوی حزب و گروه خاصی که خود به آن گرایش داریم هدایت نکنیم و بگذاریم بعدازآنکه مُلا شدند خود مسیرشان را انتخاب کنند چون اگر ما آن‌ها را وادار کنیم ما راتنها خواهند گذاشت و اگر خودشان انتخاب کنند به طریق خود خواهند ماند.

امام جمعه پاوه در پایان ضمن قرائت آیۀ ۲۹ سورۀ مبارکۀ انفال «يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً وَيُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ» گفتند: خداوند در این آیه می‌فرماید: اگر اوامر من را به‌جای آورید و از نواهی دوری جویید سه کار را برای شما انجام می‌دهم؛ ۱- به شما توان تشخیص می‌دهم تا حق و باطل را از هم جدا کنید. ۲-از گناهان شما چشم پوشی می کنم و عیوب شما را می پوشانم ۳-یقین بدانید که خداوند متعال ذوفضل است و از رزق و روزی نترسید. شما با خدا باشید خداوند هم شمارا دچار مشکل نخواهد کرد.

b_400_400_16777215_10_images_aghazesaletahsilitolab09079702.jpgb_400_400_16777215_10_images_aghazesaletahsilitolab09079705.jpg

 

مطالب مرتبط:

ان بی سی:مقامات آمریکایی فروپاشی حکومت ایران را نز

۴۳ کشته از ارتش و پ.ک.ک در درگیری‌های امروز

وزیر خارجه ترکیه خواستار آتش بس فوری در سوریه شد

جایزه ۱۰۰ هزار دلاری ویکی‌لیکس برای افشای مکالمه ت

تمرین نظامی زنان افغان

افتتاح نخستین مسجد شهر «دوبوک» آمریکا

ا

اسماعیل هنیه : تصمیم آمریکا در خصوص قدس، ضربه به ص

پاسخ عربستان به حجاج ایرانی تا پایان هفته/ پرداخت

 

مسلمانان نیوجرسی موفق به اخذ مجوز ساخت مسجد شدند(ا

ا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز