b_300_300_16777215_10_images_57394254.jpg

اساس نیوز : حمیرا ریگی به عنوان نخستین بانوی اهل سنت به عنوان سفیر کشورمان در برونئی منصوب می شود .این خبر یکی از اخبار مهم غالب رسانه های اهل سنت در دو روز گذشته بود .متعاقب اعلام این خبر، سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که پروسه انتخاب سفیر یک روند اداری طولانی و خاص بوده و در زمینه خانم ریگی هیچ تصمیم قطعی و نهایی گرفته نشده است .

علی رغم این شرایط فرض ما بر این است که اقدامات اداری انتصاب این بانوی اهل سنت در مقام سفیر و نماینده کشورمان در حال انجام است .بر اساس همین فرض به بررسی جوانب مختلف این رویداد می پردازیم .

خانم ریگی فرماندار شهرستان قصرقند در سیستان‌ و بلوچستان است. وی  در دولت اصلاحات به عنوان اولین زن بخشدار اهل سنت منصوب شده بود.
حمیرا ریگی  یکی از زنان اهل سنت است و پیش تر نیز با انتخاب به عنوان اولین فرماندار زن اهل سنت ایران توانسته بود توانمندی زنان را برای حضور در عرصه مدیریت های عالی کشور به اثبات برساند. وی که کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و متولد سال 1354 در چابهار است، پیش از این دو سمت، مسئولیت هایی همچون بخشداری چابهار، ریاست اداره بهزیستی این شهر و سمت های مشاوره مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان، دبیر کمیسیون امور بانوان فرمانداری چابهار و دبیر کمیسیون شورای شهر چابهار را تجربه کرده است.

عبدالحمید فکری در حال حاضر عهده‌دار سفارت ایران در برونئی دارالسلام است. برونئی در کنار مالزی قرار گرفته ‌است و در حقیقت در گذشته به همراه دیگر بخش‌های مالزی یکی از کشورهای تحت‌الحمایه انگلیس بود. برونئی تنها بخش در مجموعه این بخش‌ها است که در سال ۱۹۶۳ ترجیح داد تحت‌الحمایه انگلیس باقی بماند و به مالزی نپیوندد. این کشور در سال ۱۹۸۴ استقلال یافت و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز، یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد.

برای نخستین بار صالح ادیبی استاد اهل سنت کرد به عنوان سفیر از جامعه اهل سنت کشور انتخاب شد.وی در حال حاضر در کشور ویتنام به انجام وظایف محوله مشغول است .

   انتخاب خانم ریگی به عنوان دومین اهل سنت در منصب رئیس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی خبری خوب و مسرت بخش است .این انتصاب را می توان در راستای تحقق وعده های دولت در زمینه استفاده بهینه تر از ظرفیت اهل سنت و زنان جامعه، در مناصب عالی کشور ارزیابی کرد. بویژه زمانی که مشاهده می کنیم که این انتصاب در وزارت خارجه به عنوان یکی از مردسالاترین وزارتخانه های کشور رخ داده است، اهمیت مساله را دوچندان می کند . اما در مورد یک مساله مهم در این حیطه غفلت شده است .

مساله کلیدی در استفاده از ظرفیت نخبگان و سرمایه های انسانی اهل سنت در جایگاه سفیر، این است که با توجه به ظرفیت های بالقوه مذهبی و دینی نخبگان ما، بهتر است بکارگیری آنها در کشورهای اسلامی منطقه در اولویت قرار گیرد..هر چند آغاز انتصابات نخبگان اهل سنت در کشورهایی که از حساسیت کمتری برخوردارند برای ما قابل درک است، اما بهتر است در ادامه این رویه حسنه، استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه مذهبی نزد    نخبگان اهل سنت مد نظر قرار گیرد.

  در نهایت شکستن برخی از تابوهای موجود در استفاده بهینه از نخبگان اهل سنت در مناصب کلان کشوری یک اقدام مناسب است و امیدواریم در سال های آینده با رفع نگرانی ها و دغدغه های زائد، ملاک اصلی انتصاب افراد در مناصب مهم ملی ،توانایی های شخصی و سلامت نفس افراد گردد .در این شرایط دیگر نیازی به مطالبه گری های پرهزینه قومی و مذهبی نخواهد بود .ان شاالله

مطالب مرتبط:

445 هندی در سیل اخیر این کشور کشته شدند

کویت خطاب به عربستان: هرگز نیرو به سوریه اعزام نخو

موضوع نشست ترامپ و کره شمالی اعلام شد

زن آلمانی مسلمان شد

واکنش دارالفتوای مصر وشیخ الازهر به هتک حرمت قرآن

ا

حکومت ترکیه بافت قومی کردستان ترکیه را تغییر می د

کشف روش جدیدی برای دریافت برق از بدن انسان

ماموستا ابراهیم کریمی: تکفیری ها هیچ گاه در دل های

اعتراض به طرح جدید آموزش اسلام در مدارس آلمان

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات