b_300_300_16777215_10_images_3663070_67011.jpg

Asasnews:اگر امروز از ما سوال شود که کدام بخش از نیازهای ما (اهل سنت ) به عنوان بخشی از جامعه ایرانی برآورده شده است ،در پاسخ خواهیم گفت برخی از نیازهای ما در حد خوب ،برخی دیگر در حد متوسط و برخی دیگر در حد ضعیف برآورده شده است .

از نگاه روانشناسانه زمانی که انسان به محیط زندگی پیرامون خود نگاه می کند ،اولین چیزی که به چشم  می آید کمبود ها و نواقص موجود در محیط اطراف است .این حالت طبیعی ترین شرایط در رفتارها و کنش های اجتماعی انسانهاست .

  در این بین فعالان اهل سنت وقتی که وارد مقوله کمبود ها و بیان مطالبات خود می گردند، مجموعه ای از نیازهای اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی را به عنوان مطالبه خود ذکر می نمایند .اما در این میان در برخی از اوقات از ذکر و بیان داشته های خود غفلت می کنیم .
داشته های ما در جامعه ایرانی کدام است ؟
   ما در جامعه ایرانی به عنوان عضوی از این جامعه، حق فعالیت اقتصادی در بخش های مختلف را داشته و در این زمینه محدودیتی نیز وجود ندارد .ثمره این فضا هم ظهور و بروز طیفی از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی اهل سنت در کنار فعالان اقتصادی دیگر جامعه است .
    بنظر می رسد جامعه و حاکمیت هم به علت نیاز به رسیدن به اصل توسعه و پیشرفت اقتصادی از این گونه فعالیت های ما استقبال می کند .بنابراین برای ما همسان با سایر هموطنان مان ظرفیت و امکان ثروت اندوزی وجود دارد.البته در این میان نمی توان منکر وجود مشکلاتی مثل بیکاری بالا در برخی از مناطق شد.

در کنار این ظرفیت  اقتصادی و ده ها ظرفیت اجتماعی و سیاسی  که ما در جغرافیای ایران از آن برخورداریم ،یک نعمت بزرگ وجود دارد که علی رغم اهمیت زیاد آن در زندگی روز مره ،کمتر مد نظر ما قرار می گیرد .این نعمت همان امنیتی است که در کشور از آن برخورداریم .
    شاید برخی از افراد بر این اعتقاد باشند که استقرار امنیت در کشور جزو اولین و ذاتی ترین وظایف حکومت است و این مساله لطف بزرگی برای ما نیست .اما زمانی که به بسترهای مکانی و منطقه ای که کشورمان در آن قرار گرفته است توجه کنیم ،به این نتیجه خواهیم رسید که امنیت در منطقه ما چه نعمت بزرگی است .
   ایران در منطقه متلاطم خاورمیانه قرار دارد .همه ما از جریاناتی که در این منطقه در حال وقوع است مطلع هستیم .در شرایط کنونی غالب کشورهای خاورمیانه درگیر فضای ناامنی متاثر از فعالیت گروه های افراطی و حضور مداخله گرانه دولت های غربی در منطقه هستند .دامنه تاثیرات فعالیت های این گرو های افراطی و در راس آنها داعش به منطقه خاورمیانه نیز محدود نشده و به کشورهای اروپایی نیز رسیده است .
    در این شرایط امنیت حاکم بر منطقه ما بسان یک گوهر است .امنیت زیربنای مهم و لازم برای همه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی است .بر اساس همین جایگاه دولتهای مختلف تلاش می کنند چهره ای امن از کشور خود به محیط پیرامون نشان دهند .در کشور ما علی رغم مشکلاتی که داریم امنیت بر مناطق مختلف حاکم است .در سایه این امنیت نیز زندگی عادی زنان و بچه های ما در فرایندی عادی جریان دارد .

در کنار این شرایط عمومی مناسب ،در ماه های گذشته برخی از تحرکات و اقدامات انجام شده در مناطق جنوب شرق و غرب کشور باعث نگرانی علما و دلسوزان اهل سنت شده است .بنظر می رسد برای ایجاد ناامنی در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان و استانهای اهل سنت نشین غرب کشور (کردستان ،کرمانشاه و آذربایجان غربی)طراحی هایی شده است .این مساله در مصاحبه اخیر مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با روزنامه اعتماد  نیز منعکس شده است .

ایشان در این مصاحبه تاکید کردند:" در طول تاریخ کشورهایی مثل امریکا و اسراییل و برخی کشورهای منطقه که با ایران مشکل داشتند خیلی تلاش کردند که اختلافات درست کنند و اهل سنت را تحریک کنند. خصوصا در دوران بوش تلاش زیادی کردند.می‌خواستند از استان سیستان و بلوچستان شروع کنند و عمده تمرکز آنان برای اختلاف‌افکنی از همین‌جا بود. ولی ما در مقابل همه ایستادیم. چرا که معتقدیم امنیت کشور نباید به هم بخورد. امنیت کشور و وحدت کشور باید حفظ شود. وحدت را هم حفظ می‌کنیم"

  یکی از سوالات مهم مطرح در رابطه  با فعالیت های برخی از گروهک های شبه نظامی در مناطق سنی نشین این است که  ثمره این گونه فعالیت ها چیست ؟آیا با این اقدامات ایذایی می توان امید داشت که سیاست های حاکمیت در چارچوب اهداف این گروه ها تغییر کند ؟یا سوال مهم تر این است که اهداف مد نظر این گروه ها کدام است ؟
از دیدگاه غالب فعالان دلسوز اهل سنت فعالیت گروهک های مسلح  در مناطق اهل سنت نشین دو نتیجه برای ما در پی دارد :
نتیجه اول فراری شدن سرمایه گذاران از مناطق سنی نشین و در نتیجه گسترش بیشتر معضلاتی مثل بیکاری ،فساد واعتیاد در مناطق اهل سنت نشین .

نتیجه دوم تحرکات و اقدامات گروه های شبه نظامی ،تشدید فضای امنیتی از طرف نظام در مناطق اهل سنت نشین و در نتیجه اعمال محدودیت بر فعالیت های عادی فعالان ما  است.موضوعی که همواره با گلایه های فعالان اهل سنت همراه بوده است.

   پیچیدگی های بیشتر امور و طراحی های سیاسی و رسانه ای از ویژگی های بارز عصر جدید است .درک درست ابعاد و اهداف طراحی ها در این شرایط نیاز به هوشیاری مضاعف دارد .همه باید مراقب باشیم که در زمین بازی دولت ها و گروه هایی که سوار بر موج مطالبات ما تلاش دارند با استفاده از اهل سنت، کفه رقابت منطقه ای را به سمت خود سنگین کنند به بازی گرفته نشویم .اظهارات اخیر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در دیدار با جمعی از ایرانیان نشان دهنده این است که تحریک اقوام و اقلیت ها در ماه های بعد ابعاد تازه تری به خود خواهد گفت .

یونس سجادی از کردستان

با ویرایش سرویس سیاسی اساس نیوز

مطالب مرتبط:

راننده جوانمرد ایرانی که به کمک سفیر هند شتافت

داعش بانک هایش را در نینوا خالی کرد

برنامه اخراج هزاران مسلمان از هندوستان

سلاح های شیمایی شبه نظامیان داعش در موصل

داعش یک جوان را از بالای ساختمان پایین انداخت

ا

عبدالباسط آخوند رهبر:محرم و واقعه عاشورا مملو از

اعلام وضعیت هشدار امنیتی درمصر

دختر جوان اینگونه مسلمان شد

واکنش روسیه به موضع‌گیری اسرائیل درباره آتش‌بس در

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات