b_300_300_16777215_10_images_gorgij213.jpg

Asasnews: شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در بخشی از سخنان خود در خطبه های  نماز جمعه  این هفته ( 15 تیر 97) شهرستان آزادشهر با اشاره به احکام و دستورات الهی، تخریب و تحقیر دیگران و همچنین ترور شخصیتی افراد را کار بسیار شنیعی دانستند و  آن را ناجایز خواندند.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر پس از تلاوت آیات 6 تا 8 سوره حجرات (يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصيبُوا قَوْماً بِجَهالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلي‏ ما فَعَلْتُمْ نادِمينَ6وَ اعْلَمُوا أَنَّ فيکُمْ رَسُولَ اللَّهِ لَوْ يُطيعُکُمْ في‏ کَثيرٍ مِنَ الْأَمْرِ لَعَنِتُّمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ حَبَّبَ إِلَيْکُمُ الْإيمانَ وَ زَيَّنَهُ في‏ قُلُوبِکُمْ وَ کَرَّهَ إِلَيْکُمُ الْکُفْرَ وَ الْفُسُوقَ وَ الْعِصْيانَ أُولئِکَ هُمُ الرَّاشِدُونَ7فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَ نِعْمَةً وَ اللَّهُ عَليمٌ حَکيمٌ8 ) بیان داشتند: سوره حجرات به سوره قوانین مشهور است که آداب دینی، اخلاقی و اسلامی را به ما می آموزد، نخستین قانون این است که در مورد احکام شرعی حق اظهار نظر ندارید، قانون دوم این که در مقابل رسول الله (ص) صدای خود را بلند نکنید و آنحضرت (ص) را با اسم کوچک صدا نزنید و از القابی که خداوند برای پیامبر (ص) تعیین نموده است استفاده کنید.

ایشان افزودند: قانون سوم اینکه اگر با پیامبر (ص) مشورت و کاری داشتید به درب منزلش مراجعه نکنید بلکه منتظر باشید خود آنحضرت (ص) از منزل خارج شوند، قانون بعدی این آیات این است که اگر خبری به شما رسید در مورد آن تصمیم عجولانه ای نگیرید و اگر کارشکنی چه به صورت گفتار و یا فیزیکی کنید و بعدها بر خلاف آن ظاهر شد پشیمان خواهید شد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه تبیین قوانین الهی خاطرنشان ساختند: قانون چهارم اینکه اگر دو طایفه و گروه با هم درگیر شدند بین آنان صلح و آرامش برقرار کنید، قانون پنجم این است هیچ قومی را تحقیر نکنید زیرا سبب کدورت و یا نزاع می گردد؛ در قانون ششم بیان شده است که از ظن و گمان بد نسبت به دیگران بپرهیزید و همچنین برای یکدیگر جاسوسی نکنید.

مولانا گرگیج ادامه دادند: آخرین قانون این است که خداوند می فرمایند پدر و مادر شما یکی هستند(آدم و حوا) لذا نسبت به یکدیگر برتری ندارید و برترین شما نزد الله ذوالجلال پرهیزگارترین شما است.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر ضمن شنیع خواندن مداخله های بی جا در امور افراد و تخریب دیگران اظهار داشتند: افراد بسیاری هستند که اخبار بی اساس منتشر می کنند و مداخله های بی جا دارند و یاوه گویی می کنند، شایعه پراکنی دارند و خبرهای کوچک را بزرگ جلوه می دهند و درصدد تخریب افراد هستند که آنان را ترور شخصیتی کنند.

ایشان در ادامه تاکید کردند: افراد متشخص را ترور شخصیتی می کنند و با عزت و آبروی وی بازی می کنند، خداوند از چنین کارهایی منع نموده است و فرموده اند که اخباری را که می شنوید نخست در مورد آن تحقیق کنید و اخبار بی اساس را منتشر نکنید.

عالم سرشناس اهل سنت کشور با انتقاد ار ترویج شایعه پراکنی و انتشار اخبار بی اساس در جامعه گفتند: اگر خبری را شنیدید آن را فورا افشا نکنید زیرا از لحاظ شرعی برای هیچ مسلمانی جایز نیست که خبری را که حتی موثق باشد را افشا کند، باید مراقب گفتار خود باشیم زیرا گفتار و زبان انسان نقش بسزایی در رفتار و اعمال انسان دارد و ممکن است انسان را روانه جهنم کند.

ایشان با بیان این که "اگر شخصی تهمت و افترا به دیگران بزند دچار عذاب الهی می شود" تصریح کردند: تهمت زدن به افراد بی گناه، ندامت را در پی دارد پس باید نسبت به گفتارمان تحقیق و تفحص کنیم و خبرهایی را که به ما می رسند افشا نکنیم.

مولانا گرگیج در ادامه خاطرنشان ساختند: امروز مصیبتی که جامعه ما گرفتار آن می باشد شایعه پراکنی اخبار کذب است پس باید از این گونه مسایل به شدت بپرهیزیم، انسان هایی وجود دارند که فقط درصدد بی آبرویی افراد عزتمند هستند و قصد ترور شخصیتی انسان های پاک را دارند.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش ضمن نکوهش از ناسزاگویی برخی افراد در مورد علما تصریح کردند: متاسفانه امروز برخی افراد از علما و افراد مومن در مجالس خود بد و ناسزا می گویند و به آنان تهمت می زنند، اگر واقعا عیبی در وجود یک عالِم و یا مومن می بینید بطور خصوصی به وی بگویید و انتقاد خود را برسانید تا خودش را اصلاح کند و آن شخص نیز قدردان شما می شود که عیب او را بطور خصوصی بازگو کرده اید.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور در خاتمه این بخش از سخنان شان ابراز داشتند: پشت پرده پرونده سازی نکنید، به دروغ اسم افراد را در پرونده هایی می برند که هیچ نقشی در آن نداشته است، امروز روی توهمات افراد را بدنام می کنند و قصد صدمه زدن به افراد متشخص را دارند در حالی که شخصی که خداوند به وی عزت دهد هیچ شخصی توان ندارد او را خوار و ذلیل کند پس کوشش کنیم که مسایل جزیی را بزرگ نکنیم و درصدد تخریب دیگران نباشیم.

 

 

مطالب مرتبط:

معضل عشقی نوه امپراطور ژاپن

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 15

ع

درخواست پادشاه عربستان برای تشکیل جلسه اضطراری روس

عدم مشارکت ساکنان «خلیج سانفرانسیسکو» آمریکا در تظ

سخنران نماز جمعه بندرترکمن: ربا خواری و ندادن زکات

 

آخوند کسلخه رعایت سنت های حسنه پیامبر را برای همه

 

مولوی علی بایی: سپاه پاسداران بزرگترین دستاورد انق

دنیای اسلام از آینده امید تا تداوم اختلاف و خودمشغ

کاهش بی سابقه ارزش لیر ترکیه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات